Polskie Radio
Section05

Dwójka

Nowe życie dzięki transplantacji. Wystawa "Życia nigdy dość" w Białymstoku

Niezwykłe historie osób, które otrzymały nowe życie dzięki transplantacji. Wystawa "Życia nigdy dość" to projekt unikatowy. Jej autorami są fotograf i wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie Arkadiusz Gola oraz pisarz, reporter, laureat Nagrody Literackiej Nike Zbigniew Rokita.
Zobacz więcej na temat:  wystawa transplantacje Maria Czok KULTURA fotografia Białystok zdjęcia reportaż społeczeństwo

Światowy Dzień Animacji. Jaka jest przewaga tego gatunku nad kinem aktorskim?

Film animowany bardzo często kojarzy się z produkcjami dla dzieci. Jednak nic bardziej mylnego. Adriana Prodeus wyjaśniła w Dwójce, że ten gatunek ma wyjątkową zdolność trafiania do widza dzięki zaufaniu, jakim jest obdarzany. Widzowie nie pytają, czy historia przedstawiona na ekranie jest możliwa. W animacji bowiem wszystko jest możliwe.
Zobacz więcej na temat:  animacja kino Adriana Prodeus Jakub Jamrozek FILM KULTURA

Podbił imperium Azteków i na tym nie poprzestał. Hernán Cortés i dzieje wyprawy Saavedry

Zamierzał zostać konkwistadorem Pacyfiku. Słał kolejne ekspedycje na jego zachodnie i północne krańce. Ich efektem - oprócz odkryć geograficznych i walk z Portugalczykami - byli kolejni Europejczycy pozostawieni na krańcu świata. Hernán Cortés i dzieje wyprawy Saavedry to temat trzeciej audycji z cyklu "Rozbitkowie Pacyfiku".
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak historia świata Pacyfik Hiszpania

Targi Książki w Krakowie: Piotr Pytlakowski z nagrodą im. Jana Długosza

Targi Książki w Krakowie to blisko pół tysiąca wystawców, prezentujących nowości wydawnicze. Czytelnicy z kolei mają niepowtarzalną okazję, by spotkać się z ulubionymi autorami. To także świetny moment, aby poznać laureata Nagrody im. Jana Długosza. W tym roku został nim Piotr Pytlakowski, autor reportażu "Strefa niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Gacek Nagroda im. Jana Długosza Piotr Pytlakowski Ryszard Nycz literatura literatura polska książki Targi Książki w Krakowie KULTURA

Czy trzeba być Polakiem, by dobrze interpretować Chopina?

Czym dziś jest wykonawstwo muzyki narodowej? I czy muzyka tworzona np. przez Chopina, Sibeliusa lub Dvořáka to dobro narodowe, czy już wspólne? W audycji rozmawialiśmy o postrzeganiu różnych sposobów odtworzenia dzieł czeskiej, skandynawskiej i polskiej muzyki narodowej we współczesnej kulturze.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Majchrowski Karol Furtak muzyka klasyczna Fryderyk Chopin Antonin Dworak Jean Sibelius muzyka narodowa MUZYKA KULTURA Aleksandra Świgut Bedrich Smetana

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dom sztuki i miejsce spotkań

Kontrakt na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podpisano w lutym 2019 roku. Choć sama koncepcja znana była już przed kilkunasty laty, to na jej realizację musieliśmy trochę poczekać. Teraz jednak warszawiacy i turyści mogą cieszyć obiektem z wieloma pomieszczeniami oraz przestrzenią wystawową o powierzchni ponad 4500 metrów kwadratowych.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej Adam Suprynowicz Warszawa Joanna Mytkowska Sebastian Cichocki Marta Bartkowska

Andrzej Kosendiak - droga od malowania domów w Norwegii do koncertowania

Andrzej Kosendiak to wieloletni dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, który zapisał się w historii tej instytucji. W cyklu "Zapiski ze współczesności" wspominał lata młodości i drogę, która zaprowadziła go na muzyczny szczyt. Opowiedział m.in. o koncertach w miejscu, gdzie wcześniej zmuszony był do pracy m.in. jako malarz domów.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kosendiak Narodowe Forum Muzyki dyrygent muzyka klasyczna Jakub Kukla