Polskie Radio
Section05

dyplomacja

"Ten format współpracy staje się coraz bardziej istotny". Paweł Bobołowicz o Trójkącie Lubelskim

- Wydaje się, że ta inicjatywa, chociaż początkowo była krytykowana, rzeczywiście zaczyna działać. To jest format, który skupia państwa mające wspólne interesy, co jest szczególnie istotne w sytuacji, którą obserwujemy w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, publicysta i specjalista ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Antoni Trzmiel Ukraina Litwa Trójkąt Lubelski Zbigniew Rau stosunki polsko-ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef Rady Europejskiej odwiedził przejścia graniczne na Litwie. Zapowiedział pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel obiecuje pomoc w rozmowach z krajami, z których pochodzą nielegalni migranci, przedostający się ostatnio z Białorusi na Litwę. Szef RE wspólnie z litewską premier Ingridą Simonyte odwiedził dzisiaj pogranicze litewsko-białoruskie. Tylko w tym roku na Litwę z terytorium Białorusi nielegalnie przedostało się około 1300 osób, czyli kilkanaście razy więcej niż przez cały ubiegły rok.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Białoruś granica Unia Europejska ŚWIAT Europa Litwa Rada Europejska

"Wspólnie podzielane wartości i strategiczne partnerstwo". List Andrzeja Dudy do Joe Bidena

W liście do prezydenta USA Joe Bidena prezydent Andrzej Duda złożył życzenia narodowi amerykańskiemu z okazji 245. rocznicy uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. 4 lipca 1776 r. 13 amerykańskich kolonii ogłosiło oderwanie od Wielkiej Brytanii i utworzenie niezależnej republiki.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda prezydent Joe Biden USA Stany Zjednoczone dzień niepodległości stosunki polsko-amerykańskie polityka POLSKA

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec. Doleśniak-Harczuk: nie odbiegało od standardów, które już znamy

- Dzisiejsze spotkanie ministrów nie odbiegało od tych standardów, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Główną osią podziałów jest budowa Nord Stream 2 czy reparacje, ale też podejście Niemiec do polityki historycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Gościem "Świata w powiększeniu" był także prof. Piotr Madajczyk z PAN.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa konflikty międzynarodowe pieniądze Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka Polskie Radio 24

Rau: kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Niemiec jest otwarta. Maas: ta sprawa jest zakończona

- Kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie II wojny światowej jest otwarta, w tym dotycząca trybu i sposobu tego zadośćuczynienia - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas podkreślał, że dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zakończona.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Nord Stream 2 Europa Środkowa Heiko Maas reparacje wojenne Zbigniew Rau polityka POLSKA

Spór o nowelizację k.p.a. Dr Łukasz Jasina: polski głos jest słyszalny

- Pewnym postępem w porównaniu z tym, co było kilka lat temu, jest to, że takie głosy się trafiają. Również podczas debaty, która odbywa się w Izraelu, głos Polski jest słyszalny. Kilka lat temu tego nie było - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Izrael II wojna światowa pieniądze MSZ POLSKA polityka Polskie Radio 24

Najsłynniejsze odkrycia polskich archeologów i ich znaczenie dla promocji Polski

To była najsłynniejsza ekspedycja polskich archeologów. 60 lat temu przybyli do Faras w Sudanie. "Żadne z naszych wykopalisk na Bliskim Wschodzie nie przyniosło nauce polskiej tyle uznania, ba, nawet w sławy w świecie, jak właśnie nasze odkrycia w Faras" - napisał kierownik misji prof. Kazimierz Michałowski, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. O znaczeniu polskich odkryć mówi Michał Murkociński, ambasador RP w Sudanie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Sudan archeologia Uniwersytet Warszawski

"To nie kwestia prawicy, tylko patriotyzmu". Komentarze po słowach Sikorskiego

Słowa Radosława Sikorskiego o tym, że "Niemcy w wyniku II wojny światowej stracili na rzecz Polski 20 proc. swojego terytorium", czego - jego zdaniem - "nie przyjmuje do wiadomości prawica", spotkały się z ostrą krytyką ze strony polityków i komentatorów. Część z nich przypomina, że Polska nigdy nie otrzymała należnych reparacji, inni zauważają, że nasz kraj utracił znacznie więcej terenów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Niemcy Radosław Sikorski II wojna światowa reparacje wojenne Platforma Obywatelska

Relacje Rosji z Europą Zachodnią. Prof. Grosse: jest postrzegana jako atrakcyjny partner gospodarczy

- W największych krajach Europy Zachodniej mamy perspektywę Rosji jako bardzo atrakcyjnego partnera gospodarczego. Tutaj najbardziej słynnym przykładem tego jest Nord Stream 2. Bardzo często rozdziela się kwestie geopolityczne z gospodarką - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA bezpieczeństwo Unia Europejska NATO ŚWIAT Europa Polskie Radio 24