Polskie Radio
Section05

Emil Fieldorf

Generał "Nil" incognito na Uralu. 79 lat temu pierwszy raz aresztowano Augusta Fieldorfa

7 marca 1945 roku NKWD zatrzymało Walentego Gdanickiego, urzędnika kolejowego. Niewielka liczba dolarów i trochę kawy wystarczyło, żeby postawić mu zarzut spekulacji. Wyrok: zsyłka na Ural. Sowieci nie wiedzieli, że nazwisko Gdanickiego było tylko przykrywką i że schwytali wówczas jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi w Polsce, dowódcę organizacji "Nie" - Augusta Emila Fieldorfa.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa Armia Krajowa Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

"Bez wielkich słów" - reportaż Magdaleny Skawińskiej o gen. Fieldorfie "Nilu" [POSŁUCHAJ]

24 lutego minęła 70. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". W związku z tą rocznicą w audycji specjalnej przywołaliśmy sylwetkę generała, zastępcy komendanta głównego AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL Armia Krajowa pr poleca Dwójka Magda Skawińska Magdalena Skawińska

Dr Marek Szymaniak: gen. Fieldorf "Nil" zasługuje na najwyższy szacunek

- Generał August Emil Fieldorf "Nil" to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci Polskiego Podziemia Niepodległościowego. To osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek, na najwyższy honor, na najwyższą cześć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gościem audycji "Nos Kleopatry" był także prof. Karol Polejowski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rosja Agnieszka Kamińska Syberia deportacja NKWD Żołnierze Wyklęci historia Polski POLSKA

Tadeusz Płużański: Emil Fieldorf był wybitnym żołnierzem

- Mam nadzieję że ta recydywa komuny i czerwone szaleństwo się zakończy - mówił gość Polskiego Radia 24, historyk Tadeusz Płużański. W taki sposób odniósł się do faktu, że żyrardowscy radni zmienili ulicę generała Emila Fieldorfa "Nila" na Jedności Robotniczej, a radni Białegostoku, majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Podlaską.  
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci komunizm sąd sądownictwo Tadeusz Płużański

Rocznica śmierci gen. Fieldorfa. "Winni zbrodni nie żyją"

Jedną z nierozliczonych dotąd spraw jest mord sądowy na gen. Auguście Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Dlaczego odpowiedzialni za tę zbrodnię wciąż nie ponieśli kary? I ilu mordów sądowych dopuszczono się w okresie komunistycznym? Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" Agnieszki Kamińskiej byli: Tadeusz Płużański - prezes Fundacji „Łączka” oraz Paweł Sztama z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci stalinizm Tadeusz Płużański IPN