Polskie Radio
Section05

energia

FELIETON Kryzys energetyczny jest kryzysem zarządczym Unii Europejskiej. Felieton Miłosza Manasterskiego

Jeśli Unia Europejska powstała po to, żeby "razem móc więcej", to właśnie kryzys energetyczny jest ostatnim momentem, żeby to udowodnić. W przeciwnym razie należy jak najszybciej przekazać jak najwięcej kompetencji z rąk brukselskich urzędników z powrotem do europejskich stolic - pisze Miłosz Manasterski w swoim felietonie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska GOSPODARKA energetyka

Nadzwyczajna narada ministrów energii krajów UE. Anna Moskwa krytykuje pomysły KE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa sceptycznie zareagowała na propozycje Komisji Europejskiej dotyczące walki z wysokimi cenami energii. Podkreśliła, że nie ma jednej, unijnej odpowiedzi, bo sytuacja krajów członkowskich jest bardzo różna. Dodała, że Polska ma swoje pomysły, jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym - informuje Beata Płomecka, korespondent Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Anna Moskwa prąd Unia Europejska Komisja Europejska wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

Agencja Rozwoju Przemysłu informuje o burzliwym okresie na rynku węgla. Najgorsza jest sytuacja w Europie

Agencja Rozwoju Przemysłu opublikowała opracowanie, w którym zaznacza, że "minione sześć miesięcy to najbardziej burzliwy okres w historii międzynarodowego rynku węgla w ostatnich kilku dekadach. Niewątpliwe najtrudniejsza jest sytuacja energetyczna w Europie". Na sytuacji korzystają natomiast kraje z rynków Azji-Pacyfiku.
Zobacz więcej na temat:  węgiel prąd kryzys ceny paliw pieniądze ŚWIAT Europa

"Polska nie może płacić za błędy europejskich liderów". Europoseł PiS o cenach energii

Za błędy kilku europejskich liderów w kwestii energetyki nie może płacić cała Unia Europejska, w tym biedniejsze kraje od Niemiec, Francji czy Włoch. Polska na pewno nie odmówi pomocy w czasie kryzysu energetycznego, ale nie może się to odbywać kosztem polskich rodzin i firm - powiedział europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska energetyka Ursula von der Leyen Bruksela GOSPODARKA Polska w Unii Europejskiej

WYWIAD "Należy wprowadzić sztywną cenę uprawnień do emisji CO2". Minister Moskwa o rozwiązaniach na kryzys

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w wywiadzie dla PAP, że "w dobie obecnego kryzysu energetycznego, niezbędna jest reforma systemu ETS, wprowadzenie stałych cen uprawnień do emisji na minimum dwa lata, bądź tymczasowe zawieszenie obowiązku ich rozliczeń".
Zobacz więcej na temat:  emisja co2 kryzys Anna Moskwa prąd Unia Europejska POLSKA polityka energetyka GOSPODARKA

Dopłaty do źródeł ciepła. Schreiber o poprawkach Senatu: opozycja proponuje wszystko wszystkim

– Nie odrzucamy a priori żadnej z senackich poprawek, natomiast zazwyczaj propozycje Senatu są mało rozsądne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. W ten sposób odniósł się do postulowanych przez izbę wyższą zmian w ustawie o dodatkach do ogrzewania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Schreiber Beata Michniewicz Trójka polityka energetyka Senat ETS

Na cele klimatyczne Polska przeznaczyła ponad 100 mld zł. Najnowsze szacunki resortu

Na cele klimatyczne Polska od 2013 do sierpnia 2022 r. przeznaczyła 105 mld zł. To więcej niż wyniosły wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort dodał, że KE nie miała uwag do polskich raportów z wydatkowania środków z aukcji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat energetyka energia odnawialna Ministerstwo Klimatu i Środowiska ETS solary POLSKA

TYLKO U NAS Dopłaty do ogrzewania. Premier Morawiecki: w sytuacji kryzysowej najbardziej pomagamy tym najsłabszym

- Podstawowym wymogiem politycznym jest to, aby w sytuacji kryzysowej najbardziej pomagać tym najsłabszym i dlatego też zdecydowaliśmy się na szeroko zakrojony program z budżetu państwa, aby choć trochę ulżyć wszystkim tym, którzy ogrzewają mieszkania węglem, pelletem, olejem i drewnem opałowym oraz gazem LPG - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki węgiel GOSPODARKA polityka

Premier Morawiecki rozmawiał z wiceprezydent USA. Poruszono temat energetyki jądrowej

Cywilna energetyka jądrowa była jednym z tematów rozmowy wiceprezydent USA Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim. Według komunikatu Białego Domu amerykańska wiceprezydent podziękowała Polsce za wsparcie Ukrainy, w tym przyjęcie milionów uchodźców - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. 
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA Mateusz Morawiecki elektrownia atomowa pieniądze dyplomacja ŚWIAT Ameryka

Nowa decyzja Gazpromu ws. Nord Stream. Zwrot o 180 stopni. "Dowód na cynizm Rosji"

Gazprom poinformował, że przesył surowca przez Nord Stream pozostaje "całkowicie wstrzymany aż do czasu usunięcia szkód", które - jak oświadczył koncern - wykryto w agregacie w tłoczni Portowaja. Wcześniej europejskie agencje informacyjne, powołując się na źródła w rosyjskim koncernie informowały, że o godz. 2:00 w nocy gaz ma ponownie popłynąć na Zachód. "To dowód na cynizm Rosji, która woli spalać gaz zamiast honorować kontrakty" - napisał na Twitterze rzecznik KE Eric Mamer.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream Gazprom Rosja Niemcy ŚWIAT Europa

Taryfy na gaz. Prezes URE rekomenduje zamrożenie cen również w 2023 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział, że rekomenduje kontynuowanie w 2023 r. działań ograniczających wzrost taryf na gaz. Jak dodał, podwyżki taryf na prąd, o które wnioskują sprzedawcy, są rzędu kilku, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz gaz ziemny Anna Moskwa bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna energetyka prąd POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wiceminister rozwoju i technologii: robimy wszystko, żeby węgla nie zabrakło

– To, że dziś w części składów w Polsce odnotowywane są braki węgla, nie oznacza, że w innych składach tego węgla nie ma – mówiła w "Trójkowym komentarzu dnia" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Zaapelowała o spokój z tym związany i przyznała, że teraz największym wyzwaniem jest logistyka. Minister przypomniała, że już kilka milionów ton węgla dotarło do Polski, a kolejnych 7 milionów ton jest zakontraktowanych do końca roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA węgiel Olga Semeniuk Dariusz Wieczorkowski Trójka