Polskie Radio
Section05
Europa

"W obliczu zagrożeń musimy działać solidarnie". Premier o pilnym spotkaniu V4

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że Rosja eskaluje swoje działania w naszej części Europy i stąd decyzja o zwołaniu pilnego posiedzenia przywódców Grupy Wyszehradzkiej. "W obliczu zagrożeń musimy działać solidarnie, dlatego z inicjatywy Polski, która przewodniczy aktualnie Grupie Wyszehradzkiej, zwołałem pilne posiedzenie przywódców V4" - napisał premier.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki grupa wyszehradzka Rosja Europa ŚWIAT

"Konstruktorzy reaktora wiedzieli o jego wadach". Mija 35 lat od katastrofy w Czarnobylu

Zamieszkany przez ok. 25 tys. ludzi Sławutycz to najmłodsze miasto Ukrainy. Zbudowano je dla ewakuowanych pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W poniedziałek mija 35 lat od tej katastrofy. Doszło do niej podczas wykonywania eksperymentu, mającego wykazać sprawność systemu zabezpieczeń siłowni. Jeden z reaktorów uległ przegrzaniu, co doprowadziło do eksplozji i pożaru. Rozległy teren wokół zakładu został silnie skażony. Duże ilości substancji radioaktywnych przedostały się do atmosfery i niesione wiatrem spowodowały skażenia w wielu krajach Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czarnobyl energia atomowa energetyka HISTORIA katastrofa w Czarnobylu promieniowanie elektrownia atomowa

Czarnobyl – największa katastrofa w historii energetyki jądrowej

35 lat temu doszło do wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Rozległy teren wokół zakładu został silnie skażony. Duże ilości substancji radioaktywnych przedostały się do atmosfery i niesione wiatrem spowodowały skażenia w wielu krajach Europy. Do dziś jest to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Jej skutki materialne, ale także w sferze społeczno-psychologicznej, są odczuwalne do dzisiaj. Jak do niej doszło?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Czarnobyl społeczeństwo elektrownia atomowa wybuch promieniowanie Europa Ukraina Piotr Łodej Witold Lazar

Komisja Europejska zaostrzy kurs wobec Chin? Wiceszef KE zapowiada nową regulację

 - W przyszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponuje nowy instrument legislacyjny, który pozwoli na wykluczanie z zamówień publicznych zagranicznych firm wspieranych przez państwo - ujawnił w poniedziałkowej rozmowie z Politico wiceszef KE Valdis Dombrovskis. Na takiej regulacji mogą stracić przede wszystkim Chiny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Azja Chiny polityka dyplomacja Komisja Europejska

Sikorski chce stworzyć "europejski legion" wojskowy. Legutko: to pogłębiłoby chorobę UE

Były szef MSZ, obecnie europoseł Radosław Sikorski zaproponował utworzenie "europejskiego legionu" wojskowego. Zdaniem europosła Ryszarda Legutki to niebezpieczny pomysł. - Gdyby w strukturę UE wsadzić jakieś oddziały militarne o niewiadomym przeznaczeniu, to pogłębiłoby chorobę Unii – mówił polityk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Radosław Sikorski Europa Platforma Obywatelska Ryszard Legutko PiS

Waszczykowski: Niemcy są głusi na kryminalną politykę Putina, nie ma tam mężów stanu, są geszefciarze

- Bardzo trudno rozerwać łańcuch współpracy Niemiec i Rosji, mimo ewidentnych przykładów imperialnej i kryminalnej polityki Władimira Putina oraz korupcji z nim związanej. Niemcy są na to głusi, interesy przeważają. Nie ma tam mężów stanu, są geszefciarze - powiedział Witold Waszczykowski, europoseł PiS, były minister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Waszczykowski ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Niemcy wojna na Ukrainie