Polskie Radio
Section05

Europa

Polityka migracyjna Francji po nowemu? "Ludzie oczekują tego"

- Sytuacja we Francji wymaga restrykcyjnej polityki migracyjnej. Palące są takie sprawy jak: łączenie rodzin, wprowadzenie rocznych kwot wizowych, zaostrzenie warunków przyznawania pomocy socjalnej dla imigrantów, uproszczenie procedur deportacyjnych. Jest cały szereg kwestii, które większość Francuzów odczytuje jako konieczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja imigranci w Europie polityka lewica

Austriacy wybierają Radę Narodową. Wygra skrajna prawica?

Austriacy głosują na kandydatów do parlamentu. Pierwsze lokale wyborcze zostały zamknięte o godz. 13. W innych częściach kraju, m.in. w Wiedniu, wybory wciąż trwają. Sondaże przedwyborcze dawały zwycięstwo skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). O tym, jak w praktyce wyglądają rządy skrajnych ugrupowań, mogli się już przekonać deputowani do landtagu w Turyngii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Austria wybory Chadecja Unia Europejska Niemcy

Chaos w Komisji Europejskiej. Brakuje wytycznych

Kandydaci na nowych komisarzy próbują stworzyć gabinety, ale nie mają jeszcze wytycznych - informuje z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Nie wiadomo też, kiedy nowa Komisja rozpocznie pracę. Co więcej, kontrolę nad gabinetami próbuje przejąć przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Beata Płomecka Ursula von der Leyen Piotr Serafin polityka

"Rosnąca liczba ataków". NATO zaniepokojone aktywnością Rosji na Bałtyku

Podwodna infrastruktura państw NATO, m.in. kable i rurociągi, jest narażona na ataki hybrydowe ze strony Rosji - ostrzega James Appathurai z Kwatery Głównej Sojuszu, który przebywa w Portugalii na ćwiczeniach REPMUS. W jego ocenie Rosjanie są najbardziej aktywni na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Morze Bałtyckie Bałtyk NATO bezpieczeństwo woda Rosja polityka wojna hybrydowa infrastruktura krytyczna