Polskie Radio
Section05

folklor

Powiew Kielecczyzny na WOMEX

Dziś rozpoczęły się targi muzyki świata WOMEX - pierwszy raz w wersji online. Jedyną polską reprezentacją na Womexie będzie zespół Tęgie Chłopy. Zagłębimy się zatem nieco w muzykę Kielecczyzny. Oprócz słynnych już artystów tego regionu jak Stanisław Witkowski czy Maria Gałka, w okolicach Opatowa wciąż można znaleźć innych wybitnych muzyków. Jednym z nich jest dość „ekscentryczny” outsider – akordeonista Edward Dziarmaga.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa world music Magdalena Tejchma Kielecczyzna Pakistan Indie

Ammar 808 przejmuje władzę

Sofyan Ben Youssef, mieszkający w Brukseli tunezyjski producent lepiej znany pod pseudonimem Ammar 808, po wysłaniu muzyki maghrebskiej w kosmos na swoim poprzednim albumie „Maghreb United”, radykalnemu uwspółcześnieniu rytuałów z Bargou 08 czy wreszcie nadaniu jeszcze więcej barw tuareskiemu rockowi Kel Assouf, wybrał się do Chennai, stolicy południowoindyjskiego stanu Tamil Nadu w poszukiwaniu kolejnych inspiracji, kolejnej tradycji do modyfikacji i eksperymentowania.
Zobacz więcej na temat:  folk recenzja world music

Dwoje śpiewaków z Suwalszczyzny

Dziewięćdziesięciosiedmioletnia Anna Andruszkiewicz jest laureatką Złotej Baszty oraz Baszty Honorowej Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu AD 2020, rok wcześniej odebrała nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Krystian Barszczewski to młody śpiewak, wnuk znamienitej śpiewaczki Teresy Barszczewskiej. Gdy w 2017 r. zdobył trzecią nagrodę w kategorii solistów na kazimierskim festiwalu, miał zaledwie 20 lat. Jak muzykę tradycyjną postrzegają osoby, które dzieli niemal trzypokoleniowa przepaść?
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Magdalena Tejchma Suwalszczyzna śpiew

Bracia Maśniakowie z Kościeliska

Józef, Stanisław, Andrzej, Tadeusz, Marian, Zdzisław i Bronisław Styrczula-Maśniak początkowo grali na zmianę jako „starsza” i „młodsza” kapela braci Maśniaków. W latach 50.  połączyli siły i tak powstał słynny zespół „Maśniaki”, który później został mianowany oficjalną wizytówką Zakopanego. Z kapelą grywał m.in. słynny prymista Stanisław Nędza-Chotarski. W Źródłach posłuchaliśmy archiwalnych nagrań i wypowiedzi czterech z braci Maśniaków: Józefa (1922-1998), Stanisława (1926-1986), Mariana (ur. 1935) i niedawno zmarłego Tadeusza (1934-2020). Większość z nagrań wykorzystanych w audycji nagrał w 1979 r. Marian Domański.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma folk kultura ludowa Kazimierz Dolny Podhale

Wszystkie kolory października

W „Źródełku” Kaja Prusinowska wraz z Hanią i Stasiem zabrali nas w podróż w poszukiwaniu jesiennych melodii i roślin, z których można robić różne zabawki. Anastazja, Antek, Lea i Małgosia z Akademii Sztuk Dziecięcych sprawdzili, jak różne mogą być góralskie stroje i przekonali się, że ser i buty mogą być do siebie podobne. Za to Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn wraz z dziećmi z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie” zdradzili nam co można było dawniej robić w szkole, a niespodziewany gość opowiedział o pewnej zjawie, która czeka w lesie na uciekające z lekcji dzieci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk góralska muzyka szkoła Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Nayda! Czas kobiet

W „Poranku Dwójki” rozbrzmiewała mistyczna muzyka Maghrebu – gnawa. Jednak nie w stricte tradycyjnym wykonaniu. Utwory z płyty „Nayda!” to nowe spojrzenie na muzyczną kulturę Maroka. A muzyka onegdaj wykonywana tylko przez mężczyzn, dziś jest tworzona coraz częściej także przez kobiety. Yousra Mansour - wokalistka zespołu Bab L’Bluz opowiedziała w audycji o swojej muzycznej drodze, o zmianach społecznych w postrzeganiu kobiet w Maroku.
Zobacz więcej na temat:  folk Maroko Nowa Tradycja

Muzyka spod trzech cepów. Opowieści wokół mazurka

Kiedy Chopin mógł je słyszeć, kiedy Kolberg je zapisywał, mazurki były melodiami niewolników... Jak rytm ciężkiej pracy przy żniwach przekładał się na rytm mazurka? Dlaczego weselnikom podjeżdżającym pod kościół z kapelą ksiądz nie chciał udzielić ślubu? Tego wszystkiego mogliśmy dowiedzieć się z pierwszego odcinka „Źródeł” prowadzonego przez Andrzeja Bieńkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa mazurek taniec

Bez nut. Dziedzictwo skrzypka Tadeusza Kubiaka

„Bez nut – Muzyka Łęczycka” to dwupłytowy album z muzyką Tadeusza Kubiaka i jego kapeli oraz ich następców – Kapeli im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza. Joanna Skowrońska oraz Joanna Gancarczyk – współtwórczynie albumu – przybliżyły postać Tadeusza Kubiaka, jego podejścia do muzyki, mówiły także o płycie i specyfice melodii łęczyckich. Ponadto Tomasz Knittel, reżyser filmu „Agonia”, opowiedział o pracy nad dokumentem oraz o swojej fascynacji polską muzyka tradycyjną.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Magdalena Tejchma skrzypce dokument