Polskie Radio
Section05

Francja

"Jest dużo osób, ale mało osobowości". Polacy we Francji modlili się w "Panteonie Emigracji Polskiej"

Kilkudziesięciu Polaków zgromadziło się na polskim cmentarzu w podparyskiej miejscowości Montmorency, aby modlić się za zmarłych i oddać hołd wybitnym rodakom. Na nekropolii - zwanej "Panteonem Emigracji Polskiej" - znajdują się groby ponad 270 Polaków, którzy zasłużyli się dla ojczyzny. Paryska Polonia złożyła kwiaty i znicze na grobach wybitnych rodaków, i wzięła udział we Mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą wiara Wszystkich Świętych Kościół katolicki śmierć ŚWIAT Europa

"Premier Australii kłamał". Prezydent Francji o zerwaniu kontraktu na dostawę okrętów

W ocenie prezydenta Emmanuela Macrona premier Australii Scott Morrison kłamał ws. kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych. Odstąpienie od umowy wywołało kryzys w relacjach dwustronnych. Macron i Morrison spotkali się w niedzielę na szczycie G20 w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Emmanuel Macron bezpieczeństwo strategia bezpieczeństwa dyplomacja polityka USA Stany Zjednoczone Australia

"Francja ma wiele do zaoferowania". Paweł Szrot o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy we Francji

- Rozpoczyna się wielka rozgrywka, żeby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, niezależność energetyczną. Francja ma tu wiele do zaoferowania - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Szrot, szef Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś kryzys migracyjny Rosja Tadeusz Płużański granica Unia Europejska Andrzej Duda Emmanuel Macron bezpieczeństwo energetyczne

"Francja ma wiele do zaoferowania". Bilans wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał, że przeprowadzone rozmowy - m.in. o współpracy militarnej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego - "rysują bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Instytut Pileckiego Uniwersytet Warszawski Białoruś granica Stanisław Żaryn

"Sensowność technologii staje pod znakiem zapytania". Rafał Zasuń o francuskim atomie dla Polski

- Podstawowy problem z elektrowniami jądrowymi w tej technologii, jaką rozpatruje Polska, polega na tym, że one nie są budowane »on time« i »on budget«" - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Zasuń z portalu WysokieNapięcie.pl. Jego zdaniem, kluczową jest budowa przez Francuzów reaktora Hinkley Point w Wielkiej Brytanii". - Jeśli będzie przekroczenie budżetu, zaczną się opóźnienia i budowa będzie grzęznąć, to żaden rozsądny rząd nie powinien się pakować w tę technologię - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energetyka Mirosław Skowron elektrownia atomowa Polskie Radio 24

"Wszystkie technologie są dobre". Wojciech Jakóbik o inwestycji Polski w energię atomową

- Francuzi deklarują, że są w stanie zapewnić technologię, ale dotychczas nie przedstawili propozycji finansowej i zaangażowania w projekt jądrowy, w przeciwieństwie do Amerykanów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Unia Europejska energia atomowa Antoni Opaliński Stany Zjednoczone Korea Południowa

Przyszłość energetyki atomowej. "Die Welt": oś jądrowa Francja-Polska może zepchnąć Niemcy na margines

Polska, kraj węglowy, chce korzystać z energii jądrowej, aby zrealizować cele klimatyczne, a Francja chce podpisać kontrakt wart miliardy euro - zauważa niemiecki dziennik "Die Welt", dodając, że nowa oś jądrowa może wywrócić do góry nogami politykę klimatyczną UE, a wtedy Niemcy zostaną same ze swoją transformacją energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA energia atomowa elektrownia atomowa Niemcy energetyka

Współpraca Polski i Francji. "Die Welt": nowa oś jądrowa spycha Niemcy na margines

Polska, kraj węglowy, chce korzystać z energii jądrowej, aby zrealizować cele klimatyczne, a Francja chce podpisać kontrakt wart miliardy euro - zauważa dziennik "Die Welt", dodając, że nowa oś jądrowa może wywrócić do góry nogami politykę klimatyczną UE, a wtedy Niemcy zostaną same ze swoją transformacją energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa ŚWIAT Niemcy POLSKA węgiel Unia Europejska