Polskie Radio
Section05

Gdańsk

Aleksandra Dulkiewicz: połowa ukraińskich hromad wciąż nie ma partnerów w Europie, trzeba to zmienić

- Nadal mniej więcej połowa hromad na Ukrainie nie ma partnerskiego samorządu w Europie – zwróciła uwagę Aleksandra Dulkiewicz (PL/EPP), prezydent Gdańska, a zarazem przewodnicząca grupy roboczej Europejskiego Komitetu Regionów ds. Ukrainy. Podkreśliła potrzebę zwiększenia liczby partnerstw pomiędzy europejskimi i ukraińskimi samorządami.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina samorząd Unia Europejska

Stworzony w Auschwitz rysunek "Kolbe ratuje" trafił na wystawę Muzeum II Wojny Światowej

Rysunek przedstawiający polskiego męczennika, przekazany Muzeum II Wojny Światowej przez Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, stał się częścią wystawy głównej w ramach zapowiadanych zmian - podało biuro prasowe muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum II Wojny Światowej Maksymilian Maria Kolbe HISTORIA historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Ulmowie Witold Pilecki II wojna światowa zbrodnie wojenne

Nowe odkrycie na Westerplatte. Znaleziono je w leju po bombie

W trakcie prac wykopaliskowych na Westerplatte, prowadzonych w leju po bombie zrzuconej we wrześniu 1939 r., odkryto m.in. emaliowaną tabliczkę pochodzącą z drzwi pomieszczeń Składnicy - podało Muzeum II Wojny Światowej. Tabliczka zachowała się w doskonałym stanie, bez trudu można odczytać widniejący na niej napis: "Interesantów przyjmuje się w dnie powszednie od godz. 7 do 10".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne II wojna światowa Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Unikatowa placówka na skalę europejską

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to instytucja, której działaniom przyświeca hasło "Kultura wielu wymiarów". Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Westerplatte muzeum wystawa historia Polski

Piotr Serafin: Polska powinna pozostać beneficjentem funduszy w nowym, unijnym budżecie

Polska powinna pozostać beneficjentem funduszy w nowym, unijnym budżecie - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia Piotr Serafin, kandydat na komisarza do spraw budżetu. Jeśli tę kandydaturę zatwierdzi przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen a później Parlament Europejski, to właśnie Piotr Serafin będzie pisał projekt nowego budżetu po 2027 roku.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska Piotr Serafin II wojna światowa historia Polski Polacy za granicą

44. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Prof. Andrzej Friszke: to był sukces niewyobrażalny

Mijają 44 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników, otwierających drogę do powstania "Solidarności" i rozpoczynających przemiany ustrojowe w Polsce. Z tej okazji w radiowej Jedynce można było wysłuchać audycji specjalnej, którą poprowadził Michał Strzałkowski.  
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe 1980 historia Polski Stocznia Gdańska Anna Walentynowicz NSZZ Solidarność Michał Strzałkowski

44 lata temu podpisano porozumienia sierpniowe

31 sierpnia 1980 roku przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali w Gdańsku porozumienia sierpniowe. Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. Strajki na Wybrzeżu, które rozlały się na całą Polskę, doprowadziły do utworzenia Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  21 postulatów Anna Walentynowicz HISTORIA Lech Wałęsa pracodawcy Solidarność Stocznia Gdańska Szczecin 40. rocznica porozumień sierpniowych

Od wolnych związków zawodowych po miejsca w żłobkach. 21 postulatów z Sierpnia '80

Żądania strajkujących pracowników Stoczni Gdańskiej, zaakceptowane przez władze 31 sierpnia 1980 roku, dotyczyły spraw politycznych, gospodarczych i społecznych. Najważniejszym był postulat o utworzeniu wolnych związków zawodowych, który bezpośrednio przyczynił się do powstania NSZZ "Solidarność". Tablice, na których spisano 21 postulatów, zostały umieszczone na liście UNESCO - Pamięć Świata.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski sierpień 80 PRL strajki sierpniowe strajki Stocznia Gdańska