Polskie Radio
Section05

getto warszawskie

Jan Józef Kasprzyk: powstanie w getcie warszawskim to wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo

- Powstanie w getcie warszawskim jest kartą historii Rzeczypospolitej. Stało się również punktem odniesienia dla państwa Izrael, jego kodem kulturowym. Było to wołanie o godność i honor Żydów, którzy powstali przeciwko Niemcom - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi

Z wizytą w Muzeum POLIN. "Opowieść o tysiącu lat historii polskich Żydów"

Helena Rubinstein, Ida Kamińska, Ludwik Zamenhof, Janusz Korczak, Julian Tuwim i wielu innych… Wszyscy znamy ich nazwiska i wiemy, jak bardzo są zasłużeni dla Polski. "Jedyne takie miejsce" udało się w niezwykłą podróż do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, gdzie przedstawiono niezwykłe polsko-żydowskie losy.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Muzeum Historii Żydów Polskich historia Polski Żydzi muzeum Warszawa

Dramatyczna historia bunkra "Krysia" [POSŁUCHAJ]

Podczas okupacji, na warszawskiej Ochocie przy ul. Grójeckiej 77, rodzina miejscowych ogrodników, Wolskich, ukrywała blisko 40 osób – uciekinierów z getta. Bunkier "Krysia" był zlokalizowany pod szklarnią. 8 marca 1944 roku Niemcy namierzyli tę kryjówkę. Wszystkich, zarówno ukrywanych, jak i ukrywających, aresztowali i przewieźli na Pawiak. Tam, trzy dni później, zamordowali.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Żydzi II wojna światowa Trójka

"Obiekty powinny wrócić do Polski". Dyr. Muzeum Getta Warszawskiego o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta

- Jeśli ta informacja jest prawdziwa, byłoby oburzające, że w sposób nieuprawniony, niezgodnie z przepisami prawa polskiego i międzynarodowego wywieziono obiekty z Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego o doniesieniach o odkryciu przedmiotów w bunkrze na terenie dawnego getta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Powstanie Warszawskie Warszawa Izrael Żydzi judaizm

50 lat od wizyty kanclerza Brandta w Warszawie. Historyk: świętowanie jest nie na miejscu

- Z punktu widzenie Breżniewa, Jaruzelskiego, Gierka ta wizyta była wspaniała. To utrwalało ich wpływy. Natomiast z punktu widzenie naszych interesów narodowych to nie było nic pozytywnego. Świętować tę rocznicę, w moim przekonaniu, jest nie na miejscu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bohdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński historia Polski Niemcy POLSKA

Głos fotografii z Archiwum Ringelbluma

- Figura fotografa żydowskiego powraca. Nie musimy znać jego nazwiska, żeby po tym zdjęciu widzieć, że on należy do tej grupy, że to nie jest oficer niemiecki podglądający jakąś sytuację - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Anna Duńczyk-Szulc, zastępca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, redaktorka książki "Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane".
Zobacz więcej na temat:  Emanuel Ringelblum Michał Nowak Dwójka fotografia

Pomiędzy kontaktem a dystansem. Fotografie z Archiwum Ringelbluma

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) zostało utworzone jesienią 1940 r. dzięki inicjatywie dr. Emanuela Ringelbluma. Jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie polskich Żydów. Wydana właśnie książka "Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane" pod redakcją Anny Duńczyk-Szulc po raz pierwszy ukazuje w całości oraz w nowatorskim opracowaniu zbiór zdjęć odnaleziony w 1946 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Holokaust II wojna światowa

"Wieczna pamięć zamęczonym". List prezydenta Andrzeja Dudy w 80. rocznicę zamknięcia warszawskiego getta

- Upamiętnienie Holokaustu jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, ale w jeszcze większym stopniu spoczywa on na obywatelach wolnej Rzeczypospolitej - mieszkańcach ziemi, na której niemieccy naziści utworzyli "fabryki śmierci" - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Żydzi HISTORIA Warszawa mazowieckie Andrzej Duda prezydent

80. rocznica utworzenia getta warszawskiego w muzeum POLIN

16 listopada 2020 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń – wśród nich konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. Do tego w muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa II wojna światowa Muzeum Historii Żydów Polskich

80. rocznica utworzenia warszawskiego getta. "To data, którą należy pamiętać"

- Data 16 listopada, czyli dzień utworzenia getta w Warszawie, nie jest powszechnie znana. Dlatego w Muzeum Getta Warszawskiego podjęliśmy decyzję, że chcemy ten dzień przypominać. To był moment, w którym Warszawa została podzielona i stała się więzieniem dla części obywateli - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Żydzi Holokaust Michał Szułdrzyński