Polskie Radio
Section05

globalne ocieplenie

Brak porozumienia ws. klimatu podczas szczytu G7

Lakoniczne stwierdzenia po szczycie G7 pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi na temat tego, jak najważniejsze kraje świata chcą widzieć i układać relacje między sobą zwłaszcza w kontekście polityki klimatycznej i wolnego handlu. W audycji Rządy Pieniądza rozmawiali o tym dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump prezydent ekologia Tomasz Wróblewski

O uwodzicielskich właściwościach współczesnych radykalnych ideologii

„Plaga słowików” to zbiór esejów Agnieszki Kołakowskiej, traktujących m.in. o Kościele, współczesnych ideologiach oraz postawach liberalnych i nieliberalnych w polityce. Publikacja otrzymała tegoroczną nagrodę FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. O niszczycielskich ideologiach autorka mówiła w audycji Życie z Duszą Czy Bez.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki chrześcijaństwo ekologia islam feminizm

Przyczyny rosnącego poziomu wód oceanów

- Zwiększyła się dynamika wzrostu poziomu oceanów. Większy wpływ na poziom wód ma jednak nie topnienie lodowców, ale rozszerzalność cieplna wody. Ociepla się klimat, a więc woda się rozszerza – powiedział w programie Czas na Naukę prof. Piotr Głowacki z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do zjawiska topnienia lodowców.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pogoda grenlandia lód Arktyka biegun Północny Biegun Południowy

Globalne ocieplenie a energia odnawialna

W Paryżu, na konferencji klimatycznej w grudniu 2015 roku 195 krajów przyjęło światowe porozumienie klimatyczne. Określono w nim plan działania, który ma uchronić świat przed skutkami daleko posuniętych zmian klimatu. O globalnym ociepleniu i wykorzystaniu energii odnawialnej rozmawiali w audycji Konfrontacje Idei dr Andrzej Kassenberg (były prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju) i Grzegorz Wiśniewski (Instytut Energii Odnawialnej).
Zobacz więcej na temat:  ekologia Ryszard Bugaj energetyka

Ratyfikacja porozumienia klimatycznego zatwierdzona

W ostatnich dniach Parlament Europejski zatwierdził ratyfikację światowego porozumienia klimatycznego, które ma pomóc w utrzymaniu wzrostu globalnych temperatur poniżej dwóch stopni Celsjusza, w porównaniu z epoką przedindustrialną. W Panoramie Europejskiej sprawę komentowali Krzysztof Jędrzejewski i Justyna Szczepanik z Koalicji Klimatycznej oraz Magdalena Zowsik, ekspertka ds. polityki energetycznej Greenpeace.
Zobacz więcej na temat:  Europarlament