Polskie Radio
Section05

Grzegorz Majchrzak

Dr Grzegorz Majchrzak z IPN: stan wojenny zabił nadzieję, którą niosła Solidarność

- Formalnie stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku. Wiele unormowań i jego skutki trwały aż do roku 1989. Z pewnością był to czas dla Polski stracony, czas zakłamania z tragicznymi wydarzeniami, takimi jak zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. To było zabicie nadziei, która towarzyszyła Solidarności - mówił w Dwójce dr Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek PRL historia Polski historia PRL lata 80 komunizm IPN stan wojenny Ryszard Kukliński

Dlaczego zbrodniarze stanu wojennego nie zostali rozliczeni? Historyk IPN wskazał szczególną datę

- Główną przyczyną, dla której stan wojenny nie został rozliczony, było to, jak się kończył system w Polsce, czyli nie w wyniku rewolucji, ale ewolucji, czyli porozumienia między częścią władzy a częścią opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz POLSKA HISTORIA PRL stan wojenny Wojciech Jaruzelski

Stan wojenny. Po co był Wojciechowi Jaruzelskiemu?

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Jego celem była likwidacja w PRL struktur opozycji demokratycznej, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. Jakie mity i nieporozumienia narosły wobec grudnia 1981 roku? Jakie tajemnice skrywa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskich dążeń do niepodległości i obalenia komunizmu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo stan wojenny PRL piotr gontarczyk Stanisław Kania Wojciech Jaruzelski

Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

- Niestety jest to pewna spuścizna PRL-u, efekt zaniedbań po 1989 roku i naiwnej wiary, że środowisko oczyści się samo - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN. Odniósł się w ten sposób do osób ze środowiska sędziowskiego odpowiedzialnych za wyroki w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Tadeusz Płużański sądownictwo Sąd Najwyższy POLSKA Grzegorz Przemyk Polskie Radio 24

Kornel Morawiecki – jak zapisał się w najnowszej historii Polski?

– W drodze po wolność Polski właśnie tacy ludzie byli potrzebni – ludzie, którzy nie kalkulowali nadmiernie i nie starali się dopasowywać do sytuacji – mówił historyk i socjolog, Andrzej Zybertowicz o Kornelu Morawieckim, założycielu "Solidarności Walczącej" i marszałku seniorze Sejmu VIII kadencji. Kornel Morawiecki odszedł 30 września w wieku 78 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Piotr Gursztyn historia Polski Andrzej Zybertowicz społeczeństwo Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca

Dr Krawczak: papież wyraził to, o czym myślał każdy Polak

- To zatomizowane społeczeństwo mogło się spotkać i zobaczyć, że mamy takie same przekonania i dążenia. Od 1966 roku nie było takich zgromadzeń i to się potem przerodziło w ten ogromny dziesięciomilionowy ruch nazywany Solidarnością - mówił w Dwójce w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II PRL pielgrzymka HISTORIA historia Polski

Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej. "Gdy Kuroń..."

We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność historia Polski PRL komunizm Związek Sowiecki Jacek Kuroń Jerzy Buzek

I Zjazd „Solidarności”. Wybór władz i zmiany w statucie

5 września 1981 roku rozpoczął się w hali Olivia w Gdańsku I Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zjazd zorganizowano w dwóch turach: między 5 a 10 września oraz 26 września a 7 października. O I Zjeździe „Solidarności” mówili w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Bartosz Kaliski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL Solidarność

"Piłkarze nie byli skorzy do donoszenia na kolegów"

Werbowanie współpracowników, niszczenie karier, szpiegowanie, donosicielstwo, korupcja. Historia polskiego futbolu okresu PRL to nie tylko złoty medal olimpijski i dwukrotnie trzecie miejsce na mistrzostwach świata – to także podsłuchy, prowokacje i afery obyczajowe. Grzegorz Majchrzak w książce „Tajna historia futbolu. Służby, afery i skandale” przedstawia mroczne kulisy działań komunistycznej bezpieki w świecie rodzimej piłki nożnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm Instytut Pamięci Narodowej