Polskie Radio
Section05

historia Polski

Dr hab. Żurawski vel Grajewski o zasadności Powstania Warszawskiego: trzeba pamiętać o kontekście

- Trzeba pamiętać o kontekście i informacjach, które wówczas były dostępne. Informacje i wydarzenia, które towarzyszyły wybuchowi powstania, były kontekstem klęski, która towarzyszyła armii niemieckiej na Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i historyk stosunków międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy historia warszawy HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

77. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  pamięć Polskie Radio społeczeństwo

Stefan Michnik – sędzia "bez reszty oddany władzy ludowej"

Muszę przyznać, że kiedy dostałem pierwszy raz poważną sprawę, to nosiłem ją przy sobie i starałem się, żeby mi tej sprawy nie odebrano - wspominał Stefan Michnik, który w latach 1952–1953 podpisał się pod blisko 30 wyrokami śmierci w procesach politycznych. Inny stalinowski sędzia, płk Mieczysław Widaj, napisał o Stefanie Michniku: "Jest bez reszty oddany władzy ludowej i sprawie budownictwa socjalistycznego oraz wykazuje entuzjastyczny stosunek do Związku Radzieckiego".
Zobacz więcej na temat:  komunizm represje Związek Radziecki Stefan Michnik

"Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia". Dmitrowicz o Powstaniu Warszawskim

- Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które kreuje i ustawia nas w patrzeniu na naszą historię XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. - Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia - że w sierpniu 1944 r. zostaliśmy sami - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Piotr Dmitrowicz Ryszard Gromadzki Powstanie Warszawskie

77. rocznica Powstania Warszawskiego: co się będzie działo?

W tym roku świętujemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Najważniejsze uroczystości odbędą się 1 sierpnia, a w godzinę "W" zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale także w wielu miastach całej Polski. Jednak już od kilku dni odbywają się różne wydarzenia związane z rocznicą Powstania: koncerty, wystawy, spotkania.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Powstanie Warszawskie Jan Ołdakowski Katarzyna Cygler Trójka

"Są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju". Jan Ołdakowski o powstańcach warszawskich

- Wydaje mi się, że oni są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju, bo mówią, że trzeba wymagać od siebie myślenia o innych, że trzeba się zajmować światem dookoła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Sygnały Dnia Jan Ołdakowski Katarzyna Gójska HISTORIA POLSKA

Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki rozstrzygnięty. Wybrano zwycięską książkę

Książka dr. Sławomira Dębskiego pt. "Między Berlinem a Moskwą. Stosunki niemiecko-sowieckie 1939-1941" zwyciężyła w V edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Wyróżnienie przyznano prof. Markowi Kornatowi za pracę pt. "Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow. Problem zbliżenia niemiecko-sowieckiego w polityce zagranicznej II Rzeczypospolitej". Organizatorem konkursu jest Fundacja im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA HISTORIA II wojna światowa KSIĄŻKA

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka. Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Auschwitz Maksymilian Kolbe