Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Okrutna zbrodnia". IPN odkrył bezimienną zbiorową mogiłę na Białołęce

W kompleksie leśnym na warszawskiej Białołęce badacze z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytut Pamięci Narodowej odkryli zbiorową mogiłę ze szkieletami 35 osób. Są to dzieci, począwszy od kilku lat, kobiety oraz mężczyźni. Wszystkie ofiary niemieckiej egzekucji to ludność cywilna.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN mogiła II wojna światowa Krzysztof Szwagrzyk społeczeństwo POLSKA

Shopping - rozrywka polskich magnatów w XVIII wieku

Tajne raporty policji paryskiej, a także rachunki z podróży i listy wskazują, że shopping był jedną z podstawowych aktywności polskich magnatów w stolicy Francji w XVIII w. Zamożni Polacy uwielbiali luksusowe zakupy. Przyjeżdżali do Paryża na co najmniej 3 miesiące i mieszkali w drogich hotelach zlokalizowanych w pobliżu pasaży handlowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka zakupy Francja Paryż podróże pieniądze społeczeństwo

Budka chce likwidować kierunki studiów. Kowalski: sygnalizuje, że Polacy nie powinni być ludźmi świadomymi

- On, jako przedstawiciel stronnictwa pruskiego, realizuje politykę, którą Polsce próbowano narzucić na początku lat 40. Polak miał umieć tylko się podpisać i policzyć do stu. Pan Budka jasno sygnalizuje, że Polacy nie powinni być ludźmi świadomymi - powiedział Marian Kowalski. Odniósł się tym samym do wywiadu Borysa Budki, w którym przewodniczący PO stwierdził, że należy zlikwidować takie kierunki nauczania jak historia i teologia.
Zobacz więcej na temat:  Borys Budka teologia nauki humanistyczne Platforma Obywatelska POLSKA polityka Polskie Radio 24

ZDF ma przeprosić za serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Twórcy chcą odwołać się od wyroku

Deutsche Welle donosi, że niemiecka telewizja i studio UFA Fiction chcą zaskarżyć decyzję polskiego sądu. Krakowski sąd apelacyjny orzekł we wtorek, że producenci serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej, ponieważ naruszyli oni dobra osobiste Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wyrok jest prawomocny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy sądownictwo ZDF II wojna światowa

"Ryzykowali, by ocalić tych, którzy nie mieli prawa żyć". Piotr Gliński oddał hołd Polakom ratującym Żydów

W Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej odsłonięto tablice poświęcone Polakom ratującym Żydów. W liście na uroczystość wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński napisał, że Muzeum jest symbolem bohaterskiej postawy Polaków, którzy ryzykowali życie swoje i swoich najbliższych, "by ocalić życie tych, którzy według nazistowskiej filozofii nie mieli prawa żyć".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Żydzi

Dr Joanna Nikel: tysięcy faktów indywidualnej pomocy Żydom z pewnością nie poznamy

- Rzeczywistość, jaką okupant stworzył, powodowała, że masowa pomoc Żydom była niemożliwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. - Na terenach okupowanej Polski Niemcy stosowali najbrutalniejsze metody represji wobec osób, które pomagały Żydom - mówiła z kolei dr Joanna Nikel, historyk Instytutu Pileckiego. - Tysiące faktów indywidualnej pomocy nie zostało zarejestrowanych i tych historii z pewnością nigdy nie poznamy - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pileckiego II wojna światowa Żydzi społeczeństwo

Dr Piątkowski (IPN): pamięć o bohaterach ratujących Żydów

- Obecnie za najważniejsze zadanie uważam wydobycie z mroków niepamięci osób ratujących Żydów w małych miejscowościach, o których poza pamięcią bliskich czy w lokalnej społeczności nie pozostał żaden ślad - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Sebastian Piątkowski, wicedyrektor Biura Badań Historycznych IPN. Jak zaznaczył, w Polsce istnieje ogromna luka badawcza w zakresie ludobójczej polityki III Rzeszy na ziemiach polskich.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Magdalena Ogórek POLSKA Żydzi Instytut Pamięci Narodowej Holokaust

Dr Maciej Korkuć: Polsce nie potrzeba nowej mitologii czasów II wojny światowej. Mamy kapitał moralny

- Rzeczpospolita Polska nie zaznała smaku zwycięstwa, ale zostawiła nam kapitał moralny, który pozwala nam z otwartą przyłbicą patrzeć w oczy wszystkim innym państwom uczestniczącym w II wojnie światowej. My nie braliśmy, jako Rzeczpospolita Polska, udziału w zbrodniach ani totalitaryzmu niemieckiego, ani sowieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Korkuć, historyk i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa IPN Ryszard Gromadzki społeczeństwo