Polskie Radio
Section05

hospicjum

PR24 Czy można się przygotować na śmierć? Beata Biały o pracy w hospicjum dziecięcym

- Nawet jeżeli rodzice deklarują, iż akceptują fakt, że dziecko umrze stosunkowo szybko, to ta akceptacja może być gdzieś na poziomie racjonalnym. Natomiast na poziomie emocjonalnym bywa bardzo różnie. Kiedy stan dziecka nagle się pogarsza, okazuje się, że gotowość do zaakceptowania jego śmierci wcale nie jest rzeczą oczywistą - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Biały z Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Kościół katolicki

Każdy może pomóc Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu

Wolontariusze służą chorym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu szuka wolontariuszy - ludzi, którzy chcieliby pomóc, nie tylko przy chorych. - Angażując się w dzieło hospicjum, z założenia nie otrzymujemy wynagrodzenie w formie pieniężnej. Naszym wynagrodzeniem jest satysfakcja, uśmiech chorego i poczucie dobrze wykonanej pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 lekarz-wolontariusz Maria Cygan.
Zobacz więcej na temat:  Radom pomoc POLSKA społeczeństwo

PR24 "Dwa spojrzenia". Agata Puścikowska i Paweł Grabowski o tym, jak oswoić śmierć

- Nie ma innego wyjścia, jak oswoić śmierć. To jest rzeczywistość, której dotknie każdy z nas. W pacierzu prosimy o o dobrą śmierć, w Liturgii Godzin - powiedział w Polskim Radiu 24 bioetyk i specjalista medycyny paliatywnej Paweł Grabowski. Gościem "Dwóch spojrzeń" była także publicystka Agata Puścikowska, która opowiadała o wrażeniu, jakie wywarło na niej podlaskie Hospicjum Proroka Eliasza. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński społeczeństwo

Zostań darczyńcą Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu

W podradomskim Sołtykowie powstaje Hospicjum Królowej Apostołów. - Nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc chorym w ich domach. Często uniemożliwia to też odległość od naszej bazy. Dlatego postanowiliśmy zbudować stacjonarne hospicjum - mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Marek Kujawski, założyciel i dyrektor Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.  
Zobacz więcej na temat:  wolontariat Radom społeczeństwo POLSKA

Wilno - miejsce na mapie i w duszy. Rozmowy z okazji 700-lecia miasta

- To jest miasto, jak mówił Czesław Miłosz, prowincjonalne, stworzone specjalnie dla człowieka w proporcjach, które go nie drażnią, nie usuwają na plan dalszy - mówiła o Wilnie dziennikarka i poetka Barbara Gruszka-Zych. Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" - nietypowo - było tym razem miasto, które odegrało niezwykle ważną rolę w historii kultury litewskiej, polskiej i żydowskiej - Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Dwójka jubileusz Dorota Gacek Faustyna Kowalska Litwa

"Z miłości do dzieci powstał ten dom" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, to fundacja, która powstała w 1994 roku. Niedługo będzie 30 lat działania i opieki  paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w miejscu ich zamieszkania. W życiu nieuleczalnie chorych dzieci ważny jest każdy dzień. Oni wiedzą, co należy zrobić, by uczynić go dobrym i pozbawionym cierpienia. Lekarze, pielęgniarki, psycholodzy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Pewnego aspektu cierpienia nie możemy wyeliminować". Jak wygląda praca w hospicjum?

Medycyna bardzo dobrze radzi sobie z objawami duszności czy bólu. Nie możemy jednak wyeliminować aspektu lęku. Z nim każdy z nas musi poradzić sobie sam - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kałudyńska, prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Gościem audycji była także Maria Cygan, lekarz i wolontariuszka Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.
Zobacz więcej na temat:  śmierć choroba wiara zdrowie POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Przyznano nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Serhij Żadan, siostra Michaela Rak oraz Centrum na Rzecz Pokoju i Pojednania w Glencree zostali tegorocznymi laureatami prestiżowej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Polska Nagroda przyznawana jest corocznie osobom i organizacjom pozarządowym ze szczególnymi zasługami dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Serhij Żadan Jan Piekło

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce. Więcej niż hospicjum  

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce to miejsce przede wszystkim dla osób z regionu podlaskiego, czyli obszaru, w którym dotychczas brakowało miejsc oferujących opiekę paliatywną. Dla wielu podopiecznych gościa Strefy Rodzica jedyną opcją było hospicjum w Białymstoku, często zbyt dalekie od miejsca zamieszkania, a tym samym – od najbliższych.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców starość

Dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja: rozumiemy wąską granicę pomiędzy życiem a śmiercią

- Zespół eMOCji to cała załoga, rzesza ludzi, która rozumie tę wąską granicę pomiędzy życiem a śmiercią. Jesteśmy tam, gdzie świat i medycyna mówią, że już nie da się nic więcej zrobić, że trzeba tylko czekać na śmierć - mówiła w Polskim Radiu 24 Elwira Liegman, dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. Gościem audycji był także Rafał Porzeziński, dziennikarz, autor programu "Ocaleni" w TVP1 i audycji "Dwa spojrzenia" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  wolontariat szpital społeczeństwo dzieci POLSKA Warszawa

Ruszyła akcja "PoKolędzie JP2". Joanna Korzeniewska: zapraszamy do kolędowania z potrzebującymi

10 stycznia ruszyła już 7. edycja akcji "PoKolędzie JP2" realizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizator zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi. - Kolędnicy odwiedzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, areszty czy hospicja - mówiła Joanna Korzeniewska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka szpital areszt Warszawa społeczeństwo

Boże Narodzenie w hospicjum dla dzieci. "Uczymy się łapania dobrych chwil"

Drugi dzień Bożego Narodzenia to czas, gdy obok narodzin Pana Jezusa przywołujemy męczeństwo pierwszego jego świadka - św. Szczepana. Rodzące się życie przynosi radość, a wspomnienie męczeństwa także ból, jeśli wiadomo że to świąteczne rodzinne spotkanie będzie bardzo krótkie. - Dla wielu rodzin pusty talerz ma bardzo konkretne imię i wielką tęsknotę - mówi w Polskim Radiu 24 Ewa Liengman, prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Bartas-Witan społeczeństwo Boże Narodzenie dzieci