Polskie Radio
Section05
hospicjum

Wilno - miejsce na mapie i w duszy. Rozmowy z okazji 700-lecia miasta

- To jest miasto, jak mówił Czesław Miłosz, prowincjonalne, stworzone specjalnie dla człowieka w proporcjach, które go nie drażnią, nie usuwają na plan dalszy - mówiła o Wilnie dziennikarka i poetka Barbara Gruszka-Zych. Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" - nietypowo - było tym razem miasto, które odegrało niezwykle ważną rolę w historii kultury litewskiej, polskiej i żydowskiej - Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Dwójka jubileusz Dorota Gacek Faustyna Kowalska Litwa

"Z miłości do dzieci powstał ten dom" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, to fundacja, która powstała w 1994 roku. Niedługo będzie 30 lat działania i opieki  paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w miejscu ich zamieszkania. W życiu nieuleczalnie chorych dzieci ważny jest każdy dzień. Oni wiedzą, co należy zrobić, by uczynić go dobrym i pozbawionym cierpienia. Lekarze, pielęgniarki, psycholodzy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Pewnego aspektu cierpienia nie możemy wyeliminować". Jak wygląda praca w hospicjum?

Medycyna bardzo dobrze radzi sobie z objawami duszności czy bólu. Nie możemy jednak wyeliminować aspektu lęku. Z nim każdy z nas musi poradzić sobie sam - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kałudyńska, prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Gościem audycji była także Maria Cygan, lekarz i wolontariuszka Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.
Zobacz więcej na temat:  śmierć choroba wiara zdrowie POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Przyznano nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Serhij Żadan, siostra Michaela Rak oraz Centrum na Rzecz Pokoju i Pojednania w Glencree zostali tegorocznymi laureatami prestiżowej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Polska Nagroda przyznawana jest corocznie osobom i organizacjom pozarządowym ze szczególnymi zasługami dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Serhij Żadan Jan Piekło

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce. Więcej niż hospicjum  

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce to miejsce przede wszystkim dla osób z regionu podlaskiego, czyli obszaru, w którym dotychczas brakowało miejsc oferujących opiekę paliatywną. Dla wielu podopiecznych gościa Strefy Rodzica jedyną opcją było hospicjum w Białymstoku, często zbyt dalekie od miejsca zamieszkania, a tym samym – od najbliższych.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców starość

Dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja: rozumiemy wąską granicę pomiędzy życiem a śmiercią

- Zespół eMOCji to cała załoga, rzesza ludzi, która rozumie tę wąską granicę pomiędzy życiem a śmiercią. Jesteśmy tam, gdzie świat i medycyna mówią, że już nie da się nic więcej zrobić, że trzeba tylko czekać na śmierć - mówiła w Polskim Radiu 24 Elwira Liegman, dyrektor Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. Gościem audycji był także Rafał Porzeziński, dziennikarz, autor programu "Ocaleni" w TVP1 i audycji "Dwa spojrzenia" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  wolontariat szpital społeczeństwo dzieci POLSKA Warszawa

Ruszyła akcja "PoKolędzie JP2". Joanna Korzeniewska: zapraszamy do kolędowania z potrzebującymi

10 stycznia ruszyła już 7. edycja akcji "PoKolędzie JP2" realizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizator zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi. - Kolędnicy odwiedzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, areszty czy hospicja - mówiła Joanna Korzeniewska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka szpital areszt Warszawa społeczeństwo

Boże Narodzenie w hospicjum dla dzieci. "Uczymy się łapania dobrych chwil"

Drugi dzień Bożego Narodzenia to czas, gdy obok narodzin Pana Jezusa przywołujemy męczeństwo pierwszego jego świadka - św. Szczepana. Rodzące się życie przynosi radość, a wspomnienie męczeństwa także ból, jeśli wiadomo że to świąteczne rodzinne spotkanie będzie bardzo krótkie. - Dla wielu rodzin pusty talerz ma bardzo konkretne imię i wielką tęsknotę - mówi w Polskim Radiu 24 Ewa Liengman, prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Bartas-Witan społeczeństwo Boże Narodzenie dzieci

Ponad 1,8 mln zł od premiera na budowę dwóch hospicjów. Rzecznik rządu: to będą miejsca dobrej opieki

Na przełomie 2022 i 2023 r. ma być otwarte hospicjum w Kartuzach (Pomorskie). Z rezerwy ogólnej premiera miejscowy Caritas otrzymał milion złotych na dokończenie budowy placówki. Na budowę hospicjum w Pogorzelicach ok. 807 tys. zł dostało też Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.
Zobacz więcej na temat:  pomoc rząd Mateusza Morawieckiego Piotr Müller Kartuzy pomorskie regiony społeczeństwo

NASZ WYWIAD Michał Wójcik: mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania poprą projekt dotyczący hospicjów perinatalnych

Projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych autorstwa Solidarnej Polski został przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek skierowany do I czytania. Zdecydowano, że odbędzie się ono na posiedzeniu sejmowej komisji rodziny i polityki społecznej. - Skierowanie do I czytania znaczy, że jest szybko procedowany. Bardzo się cieszę, to jest ważny projekt - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wójcik, jeden ze współautorów projektu. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik aborcja Trybunał Konstytucyjny Solidarna Polska dzieci polityka