Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Atmosfera w Warszawie była gorąca i nerwowa"

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilów. O tym, czy powstanie rzeczywiście musiało wybuchnąć w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski historia warszawy Patryk Pleskot IPN Armia Czerwona

"Powstanie wpisało się w wielką polską historię"

- Dziękuję za możliwość spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego, bohaterami naszej ojczyzny, także mojego życia; tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie - powiedział Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w oficjalnej uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Podczas spotkania z powstańcami wręczono ordery i odznaczenia państwowe. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Andrzej Duda historia Polski historia warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz Zbigniew Ścibor-Rylski

Płyta The Ceez. "Opowieść o życiu i śmierci młodego artysty"

„O chłopcu polskim” The Ceez – to muzycznie zaprezentowany życiorys Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Baczyński poprzez swoje wiersze przekazywał najgłębsze, różnorodne odczucia. Muzykę do jego twórczości stworzył Piotr Cezar Okrasa, wokalista, kompozytor producent, który mieszka i pracuje w Los Angeles i który do nagrania tego muzyczno-poetyckiego albumu zaprosił znakomitych amerykańskich muzyków. Opowiadał o tym w Rozmowie Kulturalnej.
Zobacz więcej na temat:  poezja Powstanie Warszawskie Krzysztof Kamil Baczyński

Polityka historyczna Lecha Kaczyńskiego

Polityka przywracania pamięci i prawdy historycznej o Polsce i Polakach była jednym z filarów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Jeszcze jako prezydent Warszawy, organizując obchody 60. rocznicy Powstania Warszawskiego i budując jego Muzeum, nadał wysoką rangę polskiej polityce historycznej. Jej pełny program sformułował po objęciu urzędu Prezydenta RP. O tym, co zawdzięczamy tej prezydenturze w audycji Nos Kleopatry mówili Marcin Roszkowski (pierwszy rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego oraz rzecznik Prezydenta Miasta St. Warszawy Lecha Kaczyńskiego) oraz dr Tomasz Żukowski (doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński polityka historyczna Warszawa Powstanie Warszawskie historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego Tomasz Żukowski POLSKA

Burzliwe losy obrazu "Dama z Gronostajem"

„Dama z gronostajem" to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Jest jednym z zaledwie kilkunastu namalowanych przez Leonarda da Vinci obrazów. Od 19 maja prezentowany jest w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. O losach obrazu w audycji Utracone, Odzyskane mówił Marek Kozubal z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek malarstwo Leonardo da Vinci Hans Frank

„Musieli pójść walczyć o Polskę i honor”

Powstanie warszawskie było próbą wyzwolenia Warszawy spod władzy okupanta. Polacy nie byli dobrze przygotowani (brakowało przede wszystkim broni), liczyli jednak na pomoc, która miała nadejść w ciągu tygodnia ze strony Rosjan. Tymczasem pomoc nie nadeszła, a powstanie zaplanowane na trzy dni, trwało dwa miesiące. Podczas walk zginęło około 150 tysięcy osób. O tragicznym w skutkach zrywu w audycji Wszystko Jest Historią mówił Tomasz Karasiński, szef grupy rekonstrukcyjno-historycznej „Radosław”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa historia Polski historia warszawy