Polskie Radio
Section05

inflacja

Inflacja poniżej psychologicznej bariery 10 proc.? Ekonomiści: dane okazały się lepsze, niż oczekiwano

Spadek inflacji przebiega lepiej, niż przewidywała większość analityków - powiedział główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk. Jak dodał, obecnie wszyscy oczekują, że Rada Polityki Pieniężnej obniży w tym roku stopy procentowe. W ocenie dra Piotra Maszczyka, kierownika Zakładu Makroekonomii i Ekonomii Sektora Publicznego SGH, nie jest wykluczone, że już w sierpniu osiągnięty zostanie jednocyfrowy poziom rocznej inflacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe wzrost gospodarczy ceny Rada Polityki Pieniężnej Pekao

Eksperci: powolne schodzenie inflacji bez spektakularnych spadków

Inflacja w Polsce będzie dalej spadała, ale już wolniej. Dynamiczne spadki mamy już za sobą. Ważne jest to, że nie rośnie ona z miesiąca na miesiąc i to może skłaniać RPP do myślenia o obniżce stóp procentowych. Konsensus rynkowy mówi, że będzie ich 2 albo nawet 3 jeszcze w tym roku. Jednak powrót do celu inflacyjnego 2,5-3,5 proc. będzie wieloletni. Ważne też, żebyśmy z jakiegoś powodu nie zawrócili ze ścieżki schodzącej inflacji - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki stopy procentowe

TYLKO U NAS Jarosław Kaczyński o walce z inflacją: utrzymaliśmy konsumpcję, niskie bezrobocie i wzrost PKB

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział w Polskim Radiu 24, że rząd, stojąc w obliczu wzrostu cen, miał do wyboru zdecydowaną walkę z inflacją kosztem rozwoju gospodarczego lub ochronę rynku. Podkreślił, że wybrana metoda radzenia sobie z inflacją pozwoliła utrzymać konsumpcję, niskie bezrobocie i wzrost PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Jarosław Kaczyński

Eksperci: polska gospodarka jest coraz lepiej oceniana przez MFW

Ocena polskiej gospodarki istotnie się poprawiła. MFW przewiduje, że nasz wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 1,2 proc. To cieszy, choć jeżeli chcemy gonić bogate gospodarki Zachodu nie może nas zadowalać. Ważne będą inwestycje publiczne, pieniądze dla samorządów i środki na KPO - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału zarządzania UW oraz Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA MFW pkb stopy procentowe OECD

Ekspert: Druga połowa roku w gospodarce będzie znacznie lepsza

- Zakładaliśmy, że inflacja będzie systematycznie spadała. Trend się utrzymał. Poza tym mamy dobrą sytuacje na rynku pracy na co wskazują dane resortu rodziny. To pozwala utrzymać dosyć wysoką dynamikę realnych wynagrodzeń, które okazały się najlepsze od wielu miesięcy -  powiedział Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sprzedaż detaliczna pkb

Prof. Ancyparowicz: szybszy wzrost płac nie wpłynie negatywnie na poziom inflacji, drożejąca na świecie żywność może natomiast mień taki skutek

Rosnące szybciej niż inflacja płace minimalne inflacji nie podwyższą, ale jesz szansa, że dobudują osłabioną konsumpcję, która ma istoty wpływ na odczyt naszego PKB. Poza tym cały czas za nasze wynagrodzenia możemy kupić mniej niż przed pandemią. Podobnie będzie z programami społecznymi czy podwyżką płacy minimalnej - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i doradca prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb

"Nie grozi nam scenariusz węgierski". Wiceminister finansów o prognozach inflacji w Polsce

- Nie ma prognoz, które wskazywałyby na wzrost inflacji w 2024 r. wobec br. - wskazał wiceminister finansów Sebastian Skuza. Dodał, że złoty jest w czołówce walut - od lutego br. umocnił się względem euro o 6-7 proc., a do dolara o 10-11 proc. Jego zdaniem Polsce nie grozi scenariusz węgierski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny żywności ceny ceny paliw rynek Ministerstwo Finansów

Wzrost cen hamuje w UE. Niższe oczekiwania inflacyjne w strefie euro

Tempo wzrostu cen hamuje w krajach Unii Europejskiej. Inflacja HICP obniżyła się z 10,6 proc. w październiku do 5,5 proc. w czerwcu. W warunkach niskiego bezrobocia oraz rozpowszechnionej presji płacowej osiągnięcie celu inflacyjnego wciąż jest niepewne. Żądania płacowe nasilają się w całej Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska dług publiczny euro europejski bank centralny