Polskie Radio
Section05

islam

Debata Poranka: Radykalny islam wykorzystuje błędy Europy

- Nie ma związku między falą uciekinierów, którzy próbują uciec przed wojną i prześladowaniami w Syrii, Erytrei czy Afganistanie a aktami terroryzmu w Europie. Jest natomiast związek między bardzo mętną polityką świata zachodniego na Bliskim Wschodzie a zwiększaniem zagrożenia terrorystycznego w naszym regionie – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Michał Rachoń z Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja Patryk Jaki

Grozne: protest przeciw prześladowaniu muzułmanów w Birmie

Dziesiątki tysięcy osób protestowały w poniedziałek w centrum Groznego, stolicy Czeczenii, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, przeciwko przemocy wobec muzułmanów Rohingya w Birmie. Organizatorzy mówią o ponad milionie uczestników demonstracji. W akcji wziął udział prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow. Akcja w obronie Rohingya miała miejsce też w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko Czeczenia ŚWIAT Ramzan Kadyrow

Ali Quasi: „Sytuacja w Szwecji jest katastrofalna”

Mieszkający w Malmö 64-letni Ali Quasi zdobył sympatię wielu użytkowników Facebooka po tym, jak rok temu opublikował na swoim koncie list otwarty do premiera Szwecji. Odniósł się w nim krytycznie do polityki migracyjnej, prowadzonej przez szwedzki rząd. Poinformował również, że czas na emeryturze chce spędzić w ojczyźnie swojej żony – w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szwecja imigranci w Europie uchodźcy

Debata Dnia: Publicyści o granicach wolności słowa

Sąd w Monachium skazał dziennikarza Michaela Stürzenbergera na sześć miesięcy pozbawienia wolności i 100 godzin prac społecznych za "upowszechnianie propagandowych treści niekonstytucyjnych organizacji", noszących – zdaniem prokuratury – znamiona "podżegania przeciwko islamowi". W Debacie Dnia komentarz dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego i Piotra Semki, publicysty Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy uchodźcy imigranci w Europie III Rzesza nazizm

Niemiecki działacz i bloger, "krytyk islamu", o wyroku sądu

Niemiecki bloger i działacz polityczny, Michael Stuerzenberger, w Niemczech kojarzony m.in. z tym, że występuje m.in. na wiecach antyeuropejskiej, antyunijnej i jawnie prorosyjskiej Pegidy, został skazany za publikację o islamie. Twierdzi, że to dlatego, iż w Niemczech nie można krytykować islamu i jego kłopoty wynikają stąd, że jest krytykiem islamu. Do tej bardzo kontrowersyjnej postaci dotarł korespondent Polskiego Radia w Berlinie, Waldemar Maszewski. W rozmowie z nim działacz mówił o swojej działalności politycznej i stwierdził m.in., że od 2013 roku interesuje się nim wywiad cywilny państwa związkowego Bawarii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pegida ŚWIAT Niemcy Rosja terroryzm wolność słowa