Polskie Radio
Section05

Jan Kochanowski

Kuba Stankiewicz: pieśni Kochanowskiego są bardzo muzyczne

- Teraz tego żałuję, ale jak byłem w szkole podstawowej, to czytałem Kochanowskiego po łebkach. Dopiero w dojrzałym wieku dotarło do mnie, że fraza w jego pieśniach jest bardzo muzyczna. Poza tym pieśni, jak sama nazwa wskazuje, należałoby śpiewać. Zaprosiłem więc do tego projektu Jacka Kotlarskiego, wybitnego wokalistę - mówił w Dwójce o płycie "Kochanowski - Pieśni" kompozytor i pianista jazzowy.
Zobacz więcej na temat:  płyta Jazz Dwójka Jakub Kukla muzyka filmowa pieśń

Dr Tomasz Makowski: "Imieniny Kochanowskiego" sprawdzają się w pandemii

- Imieniny to trzy niezależne sceny, które mają swój program, a także osobny program warsztatowy, osobno kiermasz z największymi wydawnictwami, będą też nowości wydawnicze. W Ogrodzie Krasińskich, gdzie odbędzie się wydarzenie, jest dużo miejsca i publiczność może się rozproszyć, zatem wydaje się, że ryzyko epidemiczne będzie zminimalizowane - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej o organizowanym w sobotę (29.08) literackim pikniku.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Dwójka Jazz Leopold Tyrmand KULTURA Jakub Kukla

Od 1468 do 1572, czyli najwspanialszy okres Polski

Ukazał się czwarty tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka. Jego podtytuł to "Trudny złoty wiek". Tom obejmuje lata 1468-1572 i przypomina najwspanialszy okres historii Polski, o którym autor napisał, że "wówczas spotkał się czas rozwoju polskiej kultury politycznej, specyficznej kultury obywatelskiej, republikańskiej i wolności, jakiej nie było w żadnym innym kraju europejskim tamtego okresu".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak historia Polski Europa literatura

Cały świat czyta Kochanowskiego

- Z panteonu polskich pisarzy epoki szekspirowskiej to Jan Kochanowski mógłby stawać w szranki z Szekspirem - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Raźniak, prorektor Akademii Teatralnej w Warszawie i reżyser polskiego czytania "Świat czyta Kochanowskiego". Symultanicznie, 30 czerwca o 17:00, w sześciu miejscach na świecie – w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i w Atenach – międzynarodowi aktorzy wykonają własne interpretacje tragedii Kochanowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Warszawa Instytut Adama Mickiewicza Londyn Nowy Jork Los Angeles Madryt Ateny

Krzysztof Olendzki: przekaz Kochanowskiego aktualny do dziś

- Problemy, o których pisał Kochanowski mimo tego, że odnoszą się do sytuacji dawnych, są jak najbardziej współczesne. Podobnie jest jeśli chodzi o odczuwanie cywilizacji europejskiej. Mamy tu do czynienia z wrażliwością republikańską, odpowiedzialnością za państwo i za siebie - mówił w Dwójce dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Instytut Adama Mickiewicza Paweł Siwek

Jak Kochanowski przyczynił się do odzyskania niepodległości

- Jan Kochanowski to wielki poeta, który był zainteresowany sprawami społecznymi i politycznymi, co widać było w jego twórczości. Jednoznacznie rzuca się to w poematach "Satyr" i "Zgoda" oraz ważnym, renesansowym dramacie "Odprawa posłów greckich" - mówiła Ewelina Pawelec, historyk, w studiu Polskiego Radia 24 w Zwoleniu, w pobliżu którego urodził się Jan Kochanowski. 
Zobacz więcej na temat:  niepodległość poezja odzyskanie niepodległości renesans