Polskie Radio
Section05

Jan Kochanowski

Koncert "Kochanowski/Zalewska". Renesansowa poezja w połączeniu z muzyką dawną i gitarowym brzmieniem

Wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska komponując muzykę do wierszy Jana Kochanowskiego udowadnia, że pozostają one ponadczasowe i świetnie sprawdzają się jako teksty współczesnych piosenek. - Oprócz gitar elektrycznych, oprócz smyczków sięgam do muzyki renesansu, ponieważ zajmując się od dziecka muzyką dawną, postanowiłam o ten renesans w muzyce zahaczyć - mówi w Programie 1 Marta Zalewska. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy muzyka rozrywkowa Marta Zalewska muzyka dawna muzyka elektroniczna poezja poezja śpiewana Adam Mickiewicz

"Odprawa posłów greckich". Najstarszy polski dramat w nowej odsłonie

W "Scenie klasyki" tym razem premiera! Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery. Reżyseruje Leszek Zduń. W obsadzie m.in. Mariusz Bonaszewski, Szymon Kuśmider i Anna Seniuk.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Libera Leszek Zduń Mariusz Bonaszewski słuchowisko Dwójka premiera dramat Anna Seniuk Jacek Pluta Ksawery Szlenkier Joanna Kwiatkowska-Zduń Szymon Kuśmider Maciej Maciejewski Maria Pomianowska Anna Cichocka Mikołaj Cichocki Anna Dyczewska Jacek Król Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Libera aktualizuje Kochanowskiego. "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskiego Radia (reż. Leszek Zduń)

- Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić temu wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń, reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich". Premiera w najbliższą sobotę w samo południe na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Leszek Zduń premiera Teatr Polskiego Radia Antoni Libera

Maciej Wojtyszko: "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery to sztuka współczesna

- Antoni Libera dokonał rzeczy niezwykłej. Z pięknego języka, który jednak w mowie potocznej jest niezrozumiały, wykonał transkrypcję, tak aby było wiadomo, o co chodzi. Kochanowski był wielkim poetą, ale w teatrze można się pogubić przy różnych archaizmach - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wojtyszko Paweł Siwek Antoni Libera Dwójka

XXIII Festiwal Sztuki Mimu. "Treny" Kochanowskiego w wykonaniu teatru pantomimy

W Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" w Warszawie trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. W piątek (13.10) zaprezentowany został spektakl "Treny" Jana Kochanowskiego w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy. - Czy można pokazać poezję, wychodząc poza narrację słowną? Sam zadałem sobie to pytanie, gdy otrzymaliśmy taką propozycję - mówił w Dwójce Bartłomiej Ostapczuk, reżyser spektaklu i zarazem dyrektor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  pantomima TEATR Dwójka Jakub Jamrozek

Tomasz Makowski: Jan Kochanowski i Aleksander Fredro są ponadczasowi

- Co roku Jan Kochanowski zaprasza na swoje imieniny kogoś innego, tym razem Aleksandra Fredrę, autora, którego wciąż odkrywamy. Głównym tematem nie tylko poważnych dyskusji będzie pytanie "z czego możemy się śmiać" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. W sobotę 24 czerwca odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego, coroczna impreza w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Makowski Dwójka Aleksander Fredro Roch Siciński Biblioteka Narodowa

"Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego. "To dramat o ostatnich chwilach pokoju"

- Wydaje mi się, że Kochanowski chciał się zmierzyć z napisaniem polskiej tragedii na wzór klasyczny. Forma trzyma się zasad dramatu, ale raczej nie myślał o jej wystawianiu. To tekst o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum - mówił w Dwójce profesor Krzysztof Koehler, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego literatura

Tomasz Makowski: Kochanowski i Konopnicka wytrzymują próbę czasu

- Teraz odczytujemy Marię Konopnicką w zupełnie innych wymiarach. Okazuje się, że jest jedną z ciekawszych autorek do dyskusji o literaturze, jej miejscu w świecie. I łączy pokolenia, bo trudno uciec przed "Sierotką Marysią" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która organizuje literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego". W tym roku bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka - jedna z patronek roku 2022. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Dwójka Paweł Siwek