Polskie Radio
Section05
Jan Kochanowski

Tomasz Makowski: Jan Kochanowski i Aleksander Fredro są ponadczasowi

- Co roku Jan Kochanowski zaprasza na swoje imieniny kogoś innego, tym razem Aleksandra Fredrę, autora, którego wciąż odkrywamy. Głównym tematem nie tylko poważnych dyskusji będzie pytanie "z czego możemy się śmiać" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. W sobotę 24 czerwca odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego, coroczna impreza w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Makowski Dwójka Aleksander Fredro Roch Siciński Biblioteka Narodowa

"Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego. "To dramat o ostatnich chwilach pokoju"

- Wydaje mi się, że Kochanowski chciał się zmierzyć z napisaniem polskiej tragedii na wzór klasyczny. Forma trzyma się zasad dramatu, ale raczej nie myślał o jej wystawianiu. To tekst o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum - mówił w Dwójce profesor Krzysztof Koehler, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego literatura

Tomasz Makowski: Kochanowski i Konopnicka wytrzymują próbę czasu

- Teraz odczytujemy Marię Konopnicką w zupełnie innych wymiarach. Okazuje się, że jest jedną z ciekawszych autorek do dyskusji o literaturze, jej miejscu w świecie. I łączy pokolenia, bo trudno uciec przed "Sierotką Marysią" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która organizuje literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego". W tym roku bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka - jedna z patronek roku 2022. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Dwójka Paweł Siwek

Kuba Stankiewicz: pieśni Kochanowskiego są bardzo muzyczne

- Teraz tego żałuję, ale jak byłem w szkole podstawowej, to czytałem Kochanowskiego po łebkach. Dopiero w dojrzałym wieku dotarło do mnie, że fraza w jego pieśniach jest bardzo muzyczna. Poza tym pieśni, jak sama nazwa wskazuje, należałoby śpiewać. Zaprosiłem więc do tego projektu Jacka Kotlarskiego, wybitnego wokalistę - mówił w Dwójce o płycie "Kochanowski - Pieśni" kompozytor i pianista jazzowy.
Zobacz więcej na temat:  płyta Jazz Dwójka Jakub Kukla muzyka filmowa pieśń

Dr Tomasz Makowski: "Imieniny Kochanowskiego" sprawdzają się w pandemii

- Imieniny to trzy niezależne sceny, które mają swój program, a także osobny program warsztatowy, osobno kiermasz z największymi wydawnictwami, będą też nowości wydawnicze. W Ogrodzie Krasińskich, gdzie odbędzie się wydarzenie, jest dużo miejsca i publiczność może się rozproszyć, zatem wydaje się, że ryzyko epidemiczne będzie zminimalizowane - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej o organizowanym w sobotę (29.08) literackim pikniku.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Dwójka Jazz Leopold Tyrmand KULTURA Jakub Kukla

Od 1468 do 1572, czyli najwspanialszy okres Polski

Ukazał się czwarty tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka. Jego podtytuł to "Trudny złoty wiek". Tom obejmuje lata 1468-1572 i przypomina najwspanialszy okres historii Polski, o którym autor napisał, że "wówczas spotkał się czas rozwoju polskiej kultury politycznej, specyficznej kultury obywatelskiej, republikańskiej i wolności, jakiej nie było w żadnym innym kraju europejskim tamtego okresu".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak historia Polski Europa literatura

Cały świat czyta Kochanowskiego

- Z panteonu polskich pisarzy epoki szekspirowskiej to Jan Kochanowski mógłby stawać w szranki z Szekspirem - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Raźniak, prorektor Akademii Teatralnej w Warszawie i reżyser polskiego czytania "Świat czyta Kochanowskiego". Symultanicznie, 30 czerwca o 17:00, w sześciu miejscach na świecie – w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i w Atenach – międzynarodowi aktorzy wykonają własne interpretacje tragedii Kochanowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Warszawa Instytut Adama Mickiewicza Londyn Nowy Jork Los Angeles Madryt Ateny