Polskie Radio
Section05

Jan Paweł II

"Nie widzieliśmy wyjścia, i pojawił się on, nasz rodak". Jan Pietrzak o Janie Pawle II

- W naszej historii ta postać w gruncie rzeczy dokonała wielkiego przełomu i przemiany, wielkiego odejścia i opuszczenia sowieckiego bloku, tego więzienia narodów. To wszystko jest zasługą św. Jana Pawła II - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rocznica Kościół papież Karol Wojtyła Kościół katolicki społeczeństwo Jan Pietrzak Polskie Radio 24

"Pamiętajmy o jego wkładzie w walkę o wolność". Premier Morawiecki z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II

Mateusz Morawiecki upamiętnił 102. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. Premier złożył kwiaty pod Krzyżem Papieskim na Placu Piłsudskiego a na Facebook'u pojawił się wpis: "pamiętajmy o jego wkładzie w powstanie Solidarności oraz walkę o wolność i demokrację w Europie i na świecie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki papież rocznica Kościół Kościół katolicki Karol Wojtyła

Prof. Andrzej Nowak o przyczynach zamachu na Jana Pawła II: mówiono wprost, że jest zagrożeniem dla systemu

- Nie mamy żadnego dokumentu podpisanego przez przywódców, który mówiłby wprost o rozkazie zabicia papieża, ale w toku śledztwa prowadzonego wiele lat, ustalono ponad wszelką wątpliwość, że wszystkie ślady prowadzą przez Sofię do Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowak, historyk z PAN.
Zobacz więcej na temat:  zamach Ali Agca Kościół katolicki komunizm Watykan ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Zamach na Jana Pawła II. Grzegorz Polak: to efekt zorganizowanych działań służb Układu Warszawskiego

- Możemy z największym prawdopodobieństwem powiedzieć, że ślady prowadzą do KGB, które zleciło przygotowanie zamachu bułgarskim służbom specjalnym. Śledztwo śląskiego IPN-u wykazało, że był to efekt zorganizowanych działań komunistycznych służb Układu Warszawskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Polak, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat: 

Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Msza święta w intencji ojczyny z udziałem pary prezydenckiej

W warszawskiej archikatedrze świętego Jana zakończyła się msza z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Kardynał Kazimierz Nycz w homilii powiedział, że dzisiejsze święto powinno być świętem radości, ale nie można nie przeżywać go w oderwaniu od bieżących wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Kazimierz Nycz Andrzej Duda konstytucja konstytucja 3 maja wiara Kościół religia chrześcijaństwo Stefan Wyszyński

"Wiara i ojczyzna były tak samo ważne w jego domu". Milena Kindziuk o rodzicach Jana Pawła II

Kim byli Emilia i Karol Wojtyłowie? Dlaczego Kościół stara się o włączenie ich do grona świętych? Na te pytania odpowiada dr Milena Kindziuk, która przez kilka lat poszukiwała niepublikowanych wcześniej dokumentów i wspomnień o rodzicach papieża. Biografia "Emilia i Karol Wojtyłowie" stanowi portret silnej, a zarazem pokornej rodziny, która do końca zaufała Bogu. - Rodzice formowali przyszłego papieża do katolicyzmu, ale też do patriotyzmu - mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki Milena Kindziuk.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła wiara POLSKA historia Polski

"Tryptyk rzymski" – na "Scenie teatralnej Trójki" w wieczór Wigilii Paschalnej

"Tryptyk rzymski" to jedyny tom poetycki Jana Pawła II. Opublikowany został w 2003 roku. Pierwsza książka poetycka podpisana przez Ojca Świętego wzbudziła duże zainteresowanie, między innymi wśród aktorów, reżyserów, muzyków. W wieczór Wigilii Paschalnej na "Scenie teatralnej Trójki" przedstawimy "Tryptyk rzymski" w formie słuchowiska, wyreżyserowanego przez Janusza Kukułę.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Janusz Kukuła Wielkanoc Karol Wojtyła Andrzej Mastalerz TEATR

TYLKO U NAS Co Kościół mówi o wojnie? Zobacz, jak zmieniało się stanowisko papieży

Wojna zawsze wiąże się z cierpieniem i bólem, często całych narodów, niszczy dorobek i osiągnięcia pokoleń, obracając je w gruzy. Kościół zawsze mówił o konieczności zapewnienia pokoju – do trwających w danym czasie konfliktów i wojen odnosili się kolejni papieże, wystosowując w określonych realiach historycznych konkretne apele. Publikujemy najważniejsze wypowiedzi i stanowiska głów Kościoła w obliczu wojen.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo Europa papież HISTORIA Benedykt XVI Watykan II wojna światowa I wojna światowa papież Franciszek Przemysław Goławski ŚWIAT

Ewa Czaczkowska: nawet kiedy Ojciec Święty umierał, to również wskazywał nam drogę

- To, że Jan Paweł II umierał w wigilię święta Bożego Miłosierdzia, pokazywał nam kierunek, nadzieję, to znaczy, że pokazywał nam drogę. To było bolesne, dojmujące, ale jednocześnie przepełnione nadzieją i duchem, którego się wtedy czuło. Było to zatrzymanie dla większości z nas, powiew Ducha, który był w tym symbolicznym zamknięciu księgi na pogrzebie Jana Pawła II, która leżała na jego trumnie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska (historyk z UKSW).
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka POLSKA Polskie Radio 24 rocznica Kościół katolicki papież