Polskie Radio
Section05

Jan Paweł II

Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Fotograf papieża: urzeczywistniło się nauczanie Jana Pawła II

- Jestem przekonany, że jak Jan Paweł II patrzy z nieba na Polaków, na tych ludzi, którzy pomagają Ukrainie, to myśli sobie "Boże, to co ja do nich mówiłem o człowieczeństwie, o rodzinie, o miłości do bliźniego, to w jakiś sposób się spełniło" - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Bujak (fotograf papieża).
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka POLSKA Polskie Radio 24 rocznica Kościół katolicki papież

"Jan Paweł II - jego pontyfikat zmienił Kościół i świat"

- W 1978 roku było jak w słowach psalmu 126 "gdy Pan odmienił los Syjonu, wydawało się nam, że śnimy". Nikt absolutnie nie przypuszczał, że Polak kiedyś zostanie papieżem - mówił w audycji "Dwie do setki" ks. Andrzej Majewski, szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia przez wiele lat towarzyszący Ojcu Świętemu podczas podróży apostolskich.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Sułek Paweł Siwek pielgrzymka

NASZ WYWIAD 17. rocznica śmierci Jana Pawła II. Dmitrowicz: wezwania papieża trzeba realizować, a nie tylko powtarzać cytaty

- Gdy patrzymy na potworne rzeczy, które dzieją się na Ukrainie, na ten brutalny atak Rosji i Putina na Ukraińców, to widzimy, jak bardzo mocno brakuje nam tego, o czym mówił Jan Paweł II - ocenia historyk Piotr Dmitowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo Europa papież HISTORIA historia Polski

17. rocznica śmierci Jana Pawła II. Grzegorz Polak: to wydarzenie sprawiło, że wszyscy się zmieniliśmy

- Ta śmierć wyzwoliła na świecie wiele miłości, dobra i wdzięczności niezależnie od wiary, koloru skóry, przekonań, ponieważ w ten sposób wszyscy odpłacali papieżowi za to, czym on ich obdarował przez blisko 27 lat swojego pontyfikatu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Polak, autor książek o Janie Pawle II. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA rocznica Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24

"Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa". Mija 17. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

17 lat temu zmarł papież Jan Paweł II. Duchowny z kraju zza "żelaznej kurtyny", który doświadczył dwóch systemów totalitarnych stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa papież wiara chrześcijaństwo aktualności katolickie Kościół rocznica religia katolicyzm Karol Wojtyła HISTORIA historia Polski papież Franciszek Benedykt XVI

Msza św. w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku. Ks. Bartołd: zło zostanie pokonane przez miłość

Proboszcz archikatedry warszawskiej ksiądz prałat Bogdan Bartołd mówił podczas comiesięcznej mszy świętej w intencji ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej, że przyczyną wojny na Ukrainie jest ta sama żądza panowania i dominacji nad drugim człowiekiem, z którą mieliśmy do czynienia podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa katastrofa w Smoleńsku Bogdan Bartołd Kościół Kościół katolicki wiara religia Jezus Chrystus wojna na Ukrainie

Ruszyła akcja "PoKolędzie JP2". Joanna Korzeniewska: zapraszamy do kolędowania z potrzebującymi

10 stycznia ruszyła już 7. edycja akcji "PoKolędzie JP2" realizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizator zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi. - Kolędnicy odwiedzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, areszty czy hospicja - mówiła Joanna Korzeniewska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo

"Księża Solidarności". Najnowsza wystawa Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Najnowsza wystawa zaprezentowana w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie nosi nazwę "Księża Solidarności". Na ekspozycję składa się kilkanaście tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w działania "Solidarności" i pokonanie komunizmu w XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny POLSKA Warszawa muzeum Stefan Wyszyński Kościół Solidarność

Biograf Wandy Półtawskiej: młodzież do niej lgnie, bo szuka wartości

- Młodzież ją kocha na różnych etapach i na różnych poziomach. Młodzież lubelska bardzo do niej lgnie, bo ona opowiada o przedwojennym Lublinie, o Ravensbruck - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"), autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem". 
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina Polskie Radio 24