Polskie Radio
Section05

Jan Żaryn

"Doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię". Jan Żaryn o okresie PRL

- Relacja między Moskwą a władzami PZPR rzutuje na brak suwerenności ówczesnej polskiej państwowości. W Polsce doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię, która nie wykonałaby tego zadania nie tylko bez zezwolenia, ale i bez wsparcia swojego rzeczywistego mocodawcy, czyli właśnie Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA

Kim była pierwsza kurierka Polskiego Państwa Podziemnego?

"Zosia dojechała szczęśliwie i czeka na siostrę" - takie słowa usłyszeli konspiratorzy z "Ojczyzny" z radia francuskiego 5 grudnia 1939 roku w Poznaniu. Zosia, czyli wówczas 26-letnia Hanna Świeżawska, jako pierwsza kurierka Polskiego Państwa Podziemnego, wyruszyła 11 listopada w Dzień Niepodległości do Paryża w celu nawiązania kontaktu z Marianem Seydą, działaczem wielkopolskiego Stronnictwa Narodowego i ministrem w rządzie gen. Władysława Sikorskiego. Do stolicy Francji dotarła przez Wrocław, Kraków, Przemyśl, Lwów, Budapeszt, Jugosławię i Włochy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak II wojna światowa Paryż Stronnictwo Narodowe

Irena Iłłakowicz - polska agentka w czasie II wojny światowej

Brawurowo, na motocyklu, uciekła z Kurdystanu do Teheranu od swojego pierwszego męża księcia, zresztą z jego pomocą. W Alpach, nie zważając na niebezpieczeństwo, spuściła się na linie, aby ratować alpinistę, który spadł w głęboką szczelinę, a władze szwajcarskie uhonorowały ją za to złotą odznaką alpinistyczną. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Narodowe Siły Zbrojne II wojna światowa HISTORIA

Prof. Jan Żaryn z nagrodą im. Henryka Pobożnego. Marszałek Sejmu: potrzebujemy dzisiaj ludzi odważnych

- Potrzebujemy dzisiaj ludzi odważnych, którzy będą się przyznawać do wiary, do Kościoła, będą mówili, że to rodzina jest najważniejsza - powiedziała w sobotę w Legnicy marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która wzięła udział w gali wręczenia nagrody im. Henryka Pobożnego. Wyróżnienie otrzymał w tym roku prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia Kościół rodzina Marszałek Sejmu Elżbieta Witek

"Marzył o niepodległej ojczyźnie". Prof. Żaryn o Dmowskim

130 lat temu, 3 maja 1891 roku, w Warszawie odbyła się pierwsza po upadku powstania styczniowego manifestacja patriotyczna. Jej głównym organizatorem był 27-letni Roman Dmowski. - Nie tyle chciał, żeby po manifestacji trzeciomajowej natychmiast wybuchło powstanie, tylko bardzo wyraźnie widział, że ten zryw romantyczno-niepodległościowy jest szalenie ważny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski historia Polski

FESITWAL NNW IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych. Szwagrzyk: jest najlepsze na świecie

- Program CODIS to w tej chwili najlepsze narzędzie na świecie do uzyskiwania identyfikacji w możliwie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk (dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Gościem audycji był również prof. Jan Żaryn. Rozmowy zostały przeprowadzone ze studia Polskiego Radia 24 na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN FBI DNA zbrodnie sowieckie Krzysztof Szwagrzyk Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Prof. Jan Żaryn: europejska pamięć zbiorowa oddala się od tamtych wydarzeń

- Jako Polacy mamy pamięć o II wojnie światowej, która na terenach Polski miała charakter ludobójczy, zarówno z racji okupanta niemieckiego, jak i sowieckiego. Każda polska rodzina została dotknięta skutkami wojny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA POLSKA Polskie Radio 24 Dorota Kania

Żaryn: porozumienia sierpniowe stworzyły nową jakość życia

– Wszystkie porozumienia stworzyły nową jakość życia polskiego. Została uruchomiona lawina samostanowienia społeczeństwa. Ruch solidarności liczący prawie 10 mln ludzi to przede wszystkim osoby, które potrafiły się same zorganizować – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe Solidarność PRL historia Polski Stocznia Gdańska HISTORIA fakty opinie ciekawostki Trójka Bartłomiej Graczak społeczeństwo

"Tylko jedna strona jest szykanowana za korzystanie z wolności słowa". Jan Żaryn o sprawie Ewy Budzyńskiej

- Tylko jedna, konserwatywna strona debaty publicznej jest szykanowana za korzystanie z wolności słowa - powiedział profesor Jan Żaryn z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tak odniósł się do decyzji Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Śląskiego w sprawie socjolog, profesor Ewy Budzyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  wolność słowa edukacja społeczeństwo POLSKA

Prof. Jan Żaryn: młodzież jest coraz bardziej oddalona od narodowego dziedzictwa kulturowego

- Od dłuższego czasu jesteśmy bombardowani z jednej strony przez szeroko pojętą lewicę dawką pomyj, degradowania człowieczeństwa. Widzę to w takich kategoriach. Z drugiej strony poszukiwanie odpowiedzi, i to mnie bardziej zajmuje i interesuje, jak wyjść z tego niebezpieczeństwa degradacji polskiej kultury - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański społeczeństwo strajk kobiet Gazeta Wyborcza edukacja młodzież

"Czarny czwartek" w Szczecinie i Gdyni

50 lat temu, 17 grudnia 1970 roku, na polskim wybrzeżu doszło do dwóch masakr. "Czarny czwartek" w Gdyni jest bardziej znany, ale był także "czarny czwartek" w Szczecinie, gdzie zginęło 16 osób. Można powiedzieć, że finałem tych wydarzeń była wizyta Edwarda Gierka w stoczni szczecińskiej, a później gdańskiej. Niektórzy twierdzą, że ich efektem było też powstanie w sierpniu 1980 r. Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Semka HISTORIA Grudzień 1970 społeczeństwo Szczecin Trójmiasto Artur Kubaj Trójka

"Jaruzelski wypełniał niewolnicze zobowiązania". Prof. Żaryn o stanie wojennym

- Rosja nie chciała restrykcji ze strony USA, bo już spotkały ją sankcje za Afganistan. Jaruzelski wypełniał swoje usługowe, niewolnicze zobowiązania wobec Moskwy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, w rozmowie poświęconej 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Ogórek historia Polski PRL stan wojenny

"PRL - historia prawdziwa". Prof. Jan Żaryn: Kościół stanął na drodze manipulacjom takich organizacji jak Grunwald

- Od końca lat 60. w partii komunistycznej pojawił się element komunistycznych działaczy, którzy uważali, że na gruncie skojarzeń narodowo-demokratycznych odnaleźć w społeczeństwie tych, którzy by legitymizowali władzę komunistyczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówiąc np. o narodowych komunistach z Grunwaldu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Robert Tekieli