Polskie Radio
Section05

Jarosław Kuźniar

Social media dzisiaj: gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna przemoc?

W pierwszej po wakacjach odsłonie audycji "360 stopni" opowiadamy kompleksowo o tym, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna przemoc. Punktem wyjścia dla Jarosława Kuźniara jest aresztowanie szefa Telegrama, Pawła Durowa. Analizując tę bezprecedensową sytuację, pokazujemy, czym są dzisiaj social media, jak są wykorzystywane w machinie wojennej, w manipulacjach, dezinformacji, oraz jak pomagają, ale i jak niszczą. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rosja social media wolność słowa telegram Aleksandra Plewka

Korea Północna - kraj izolowany od reszty świata. Dlaczego są dwie Koree?

Korea Północna - kraj, o którym wiemy bardzo mało, bo i wiedzieć nie możemy. Dostęp obcokrajowców do tego państwa jest bardzo utrudniony, a to, co mogą tam zobaczyć, podlega ścisłej kontroli. W audycji "360 stopni" Jarosław Kuźniar i jego goście opowiedzieli o sytuacji społecznej, politycznej i wojskowej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka polityka Korea Północna

"Szukał na mnie haków". Miller o działaniach Ziobry

- Mam nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość. Ale na razie upływają kolejne tygodnie, miesiące, a w tej sprawie niewiele się dzieje - tak w nowym podcaście Polskiego Radia "Strefa wpływów" komentował tzw. aferę hejterską były premier Leszek Miller. Opowiedział też m.in. o swoich utarczkach ze Zbigniewem Ziobrą. Z Leszkiem Millerem rozmawiali dziennikarze Polskiego Radia Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Jarosław Kuźniar.
Zobacz więcej na temat:  polityka W POLSKIM RADIU Leszek Miller Zbigniew Ziobro SLD lewica Renata Grochal Jacek Czarnecki

Fundusz Sprawiedliwości. Korneluk ujawnia: mamy dziesięcioro podejrzanych

- W sprawie Funduszu Sprawiedliwości jest dziesięcioro podejrzanych, a prokuratura chce postawić zarzuty dwóm osobom - ujawnił w "Strefie wpływów", nowym podcaście Polskiego Radia, prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Jednocześnie zapewnił, że każda sprawa z ostatnich lat, która budzi wątpliwości, zostanie dokładnie przeanalizowana. - Będzie to wymagało czasu, postępujemy zgodnie z regułami - podkreślił gość podcastu "Strefa wpływów". Z prokuratorem rozmawiali dziennikarze Polskiego Radia Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Jarosław Kuźniar.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Jacek Czarnecki Dariusz Korneluk prokuratura polityka sądownictwo prawo Fundusz Sprawiedliwości W POLSKIM RADIU Polskie Radio 24 POLSKA

"Strefa wpływów" - nowy podcast polityczny Polskiego Radia

"Strefa wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Jarosław Kuźniar będą analizować najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia. "Strefa wpływów" dostępna będzie na stronie podcasty.polskieradio.pl, w serwisie YouTube oraz na najważniejszych platformach podcastowych. Pierwszy odcinek już w piątek, 21 czerwca. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Renata Grochal Jacek Czarnecki podcast Paweł Majcher

O krok od nacjonalizmu? Co oznacza, to że radykalna prawica zyskuje po wyborach do PE?

Dokładnie tydzień po wyborach do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kuźniar wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi sprawdził, co oznacza w rzeczywistości ich wynik. Zajrzeliśmy więc do państw, w których ugrupowania prawicowe zyskały na sile, zdobyły więcej mandatów. 
Zobacz więcej na temat:  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Parlament Europejski Francja Niemcy Węgry Dominik Hejj Kamil Zajączkowski Trójka

Głośne zamachy polityczne. Fico i nie tylko

Punktem wyjścia do rozmowy o najgłośniejszych zamachach politycznych w historii jest niedawny atak na premiera Słowacji. Przy okazji tej tragicznej sytuacji Jarosław Kuźniar wraz z zaproszonymi gośćmi sięga wstecz i analizuje kilkanaście prób zamachów, tak aby zrozumieć m.in., dlaczego ochrona najważniejszy ludzi na świecie bywa dziurawa, dlaczego narracja i spory narastają do tego poziomu, że dochodzi do tragedii, czy w końcu jaki sposób rozmowy pozwoliłby tego uniknąć. W audycji wykorzystane są archiwalne materiały dźwiękowe Polskiego Radia, a wśród gości i ekspertów, z którymi rozmawiał Jarosław Kuźniar, są m.in. historyk prof. Arkadiusz Stempin z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, mjr rez. dr hab. inż. Jarosław Stelmach, a także socjolog prof. Adam Jelonek z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  zamach Słowacja Robert Fico terroryzm Trójka

Świat się topi. Jaki los nas czeka?

W kolejnej odsłonie "360 stopni" Jarosław Kuźniar przygląda się problemowi globalnego ocieplenia. Punktem wyjścia do rozważań są twarde dane, takie jak m.in. te: w Azji i Ameryce osiągane są kolejne rekordy ciepła, jest coraz więcej miejsc na świecie, w których w nocy temperatura nie spada poniżej 30 stopni, czy fakt, że według austriackich naukowców z Alpenverein lodowce topnieją w rekordowym tempie - tempie tak zawrotnym, że za 40 lat pozostanie w Austrii tylko jeden lodowiec. Mając dane, Jarosław Kuźniar wraz z zaproszonymi przez siebie ekspertami - m.in. klimatologiem z WWF Marcinem Kowalczykiem, dr hab. Katarzyną M. Zielińską z Uniwersytetu Łódzkiego, architektką dr Joanną Jurgą i Katarzyną Udrycką - kompleksowo sprawdza, w jakim momencie globalnego ocieplenia jesteśmy, dokąd zmierzamy i co możemy zrobić (od ograniczenia emisji CO2 do nowego podejścia do projektowania przestrzeni), aby powstrzymać nadchodzące klimatyczne niebezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA globalne ocieplenie ekologia lodowiec klimat Marcin Kowalczyk WWF katarzyna zielińska architektura Trójka

Wciąż o krok od Zachodu. W Gruzji znów wrze

W Gruzji od ponad miesiąca trwają przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach. Protestujące środowiska twierdzą, że ustawa przypomina rozwiązanie rosyjskie, przyjęte w 2012 roku. Cyklicznie wychodzący mieszkańcy Gruzji na ulice m.in. Tbilisi protestują pokojowo, nosząc na sztandarach hasła takie jak "Nie musimy wracać do ZSRR". Tylko w sobotę wieczorem, pomimo deszczu, na ulice stolicy wyszło ponad 50 tysięcy osób, sprzeciwiających się legislacji przypominającej tą moskiewską. Chronimy naszą europejską przyszłości i naszą wolność - mówiła AFP jedna z uczestniczek. Pytanie tylko jaka jest i ma być ta "europejska przyszłość i wolność" Gruzji. Ta - choć wciąż wydaje się, że jest na wyciągnięcie ręki - tak naprawdę jest dalej, niż nam wszystkim się wydaje. Przecież każdy z nas, może bez problemu wymienić kilka gruzińskich, proeuropejskich zwrotów polityki, które zakończyły się w ostatnich dwóch dekadach niepowodzeniem. O genezie protestów i właśnie o tym dlaczego Gruzji wciąż, mimo wielkich chęci różnych środowisk, nie udało się dołączyć do zachodniego świat
Zobacz więcej na temat:  Trójka Gruzja