Polskie Radio
Section05

Katarzyna Cygler

Cegiełki wesprą budowę Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jesienią 2024 roku – w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – ma zostać otwarte Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. Każdy może się przyczynić do powstania tej instytucji: po 11 listopada w placówkach pocztowych ruszy sprzedaż numizmatów z wizerunkiem księdza jako cegiełek na budowę jego muzeum. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” we współpracy z NSZZ „Solidarność”, Instytutem Pamięci Narodowej i Pocztą Polską.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Jerzy Popiełuszko muzeum Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Trójka

Święto Niemego Kina z muzyką na żywo

W warszawskim kinie "Iluzjon" trwa 17. edycji Święta Niemego Kina. Jednym ze znaków rozpoznawczych festiwalu, od początku jego istnienia, jest różnorodna i wykonywana na żywo muzyka. A formuła dziewięciodniowego wydarzenia, którego w tym roku tematem przewodnim są podróże, łączy najciekawsze i najlepsze kino nieme z krajów całego świata, m.in. Francji, Włoch, Belgii, Holandii, Węgier, Kanady, Szwecji i Japonii.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy kino nieme Warszawa MUZYKA NInA Trójka

"Język, który może nas absolutnie zachwycić". Adam Banaszak o operze

- Piotr Kamiński, wielki znawca opery, mawiał, że gdyby pójść na spektakl Hamleta do teatru w Budapeszcie, nie zrozumielibyśmy z niego ani słowa. Czy to znaczy, że Hamlet jest złą sztuką? Nie. To znaczy tylko tyle, że nie znamy języka węgierskiego. Podobnie jest z operą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Banaszak (kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA opera dyrygent TEATR MUZYKA śpiew KULTURA SZTUKA Hamlet

"Życia Rysy – Agnieszka Osiecka". Januszkiewicz przed koncertem w Trójce

– Cieszę, że znowu będę mógł zagościć w studiu imienia Agnieszki Osieckiej, tym bardziej, że moja debiutancka płyta jest rejestracją występu, który odbył się w radiowej Trójce – mówił Marcin Januszkiewicz – aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek, kompozytor oraz autor albumu "Osiecka po męsku". Gość Katarzyny Cygler znalazł się w gronie artystów, którzy już w sobotę 9 października zmierzą się z twórczością patronki Trójkowego studia podczas koncertu "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka Trójka Koncerty w Trójce MUZYKA muzyka hp piosenka

"Dominujący jest temat kryzysu". Ewa Pilawska o festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

- Spektakle na festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych są w moim odczuciu ważne, bo wywołują tematy, które zmuszają do refleksji i odpowiadają na trzy fundamentalne pytania, które twórca teatru powinien sobie zadać: o czym, po co i dla kogo - mówiła  w Polskim Radiu 24 Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi i festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA TEATR regiony łódzkie

Trwa święto muzyki cerkiewnej w Białymstoku

Utwory muzyki cerkiewnej, pochodzące zarówno z okresu początków chrześcijaństwa, jak i czasów współczesnych, wykonywane przez chóry z całego świata – kilku- i kilkudziesięcioosobowe. W Białymstoku trwa 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021". – Muzyka cerkiewna to modlitwa, do której kiedyś stworzono muzykę, a nasz festiwal jest nazywany "festiwalem śpiewającej duszy" – powiedział w "Trójce przed południem" dyrektor wydarzenia Mikołaj Buszko.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Białystok MUZYKA muzyka hp cerkiew prawosławna Hajnówka Podlasie podlaskie chór

Zanurzenie w poezji i historii. "Norwid'Elipsa" na festiwalu "Warszawska Jesień"

Trwa 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Dni 17-25 września 2021 upływają jego uczestnikom pod hasłem tegorocznej edycji, które brzmi "Zanurzenie". We wtorek 21 września o godz. 19.30 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina będzie miała miejsce premiera unikalnego słuchowiska "Norwid'Elipsa" Elżbiety Sikory i Zbigniewa Naliwajka, stworzonego we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Warszawska Jesień

Dwa Teatry 2021: "Papież" i "Kiedy byłem małym chłopcem…"

Pierwsze ze słuchowisk opowiada o fikcyjnej rozmowie papieża Jana Pawła II z dyktatorem, drugie – o pierwszym rzeszowskim koncercie grupy Breakout. Te dwie historie łączy motyw poczucia wolności stojącej w kontrze do władz komunistycznych. O spektaklach radiowych "Papież" i "Kiedy byłem małym chłopcem…", które znalazły się w programie jubileuszowej, XX edycji Festiwalu "Dwa Teatry", opowiedział ich autor i reżyser Tomasz Man.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Dwa Teatry 2021 Tomasz Man