Polskie Radio
Section05

katolicyzm

Antropolog o świętach Wielkanocy: to czas pytań o kondycję naszej wiary

- Niezależnie od tego, jak mocno ktoś wierzy, identyfikuje się w jakimś zakresie z tym, co łączy się z pojęciem "wiary", to jednak Wielkanoc to są święta, gdzie zadajemy sobie podstawowe pytania - identyfikujesz się czy już całkowicie nie? - mówił w Polskim Radiu 24  prof. Grzegorz Odoj (etnolog, antropolog kultury, UŚ). Gościem audycji był także prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL).      
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Kościół katolicki społeczeństwo Triduum Paschalne Adrian Klarenbach

Ks. Kurp SAC o świętym czasie Triduum Paschalnego: to jedna wielka Msza Święta

- Czas Triduum Paschalnego, począwszy od Wielkiego Czwartku, poprzez Wielki Piątek, po Wielką Sobotę, to jest jedna wielka liturgia, jedna wielka Msza Święta - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Grzegorz Kurp SAC (rzecznik prowincji pallotynów). Gościem Adriana Klarenbacha był również prof. Henryk Domański (PAN, socjolog). 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Kościół katolicki społeczeństwo Triduum Paschalne Adrian Klarenbach

"Bóg jest obecny wśród cierpiących". Ks. Bartołd o szukaniu nadziei w święta Wielkiej Nocy

- Dzisiaj mamy czas Wielkiej Soboty. Czas, który jest dniem ciszy, oczekiwania - wszyscy oczekujemy na zmartwychwstanie. Oczekujemy też na nadzieję, że to, co jest trudne, bolesne, to się skończy. Szukamy tej nadziei, Pan Bóg nie głosi kazań, Pan Bóg jest obecny wśród tych, którzy cierpią. Wierzę, że dobro zwycięży - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. Bogdan Bartołd.
Zobacz więcej na temat:  Bogdan Bartołd Wielkanoc Kościół wiara chrześcijaństwo Jezus Chrystus Karolina Rożej Daniel Wydrych POLSKA

Dziś Wielki Piątek. Bp Sobiło: pamiętajmy o wielkiej Ofierze Jezusa Chrystusa

- Oddajmy Ojcu Niebieskiemu wszystko to co jest w naszych sercach, wszystkich naszych bliskich. Każdego dnia będziemy przynosić grupy różnych dusz, które oczekują Bożego Miłosierdzia. O 15 Jezus umarł na Krzyżu. Potem niech będzie w naszych domach, w naszych parafiach, w naszej ojczyźnie - moment wyciszenia i spokoju, abyśmy mogli rzeczywiście być z Jezusem, który umarł i trwać przy jego grobie - oczekując Jego Zmartwychwstania- powiedział w przesłaniu na Wielki Piątek biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej z Ukrainy Jan Sobiło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki chrześcijaństwo Kościół

Ks. Kurp SAC na Wielki Czwartek: kapłaństwo bez ducha służby jest wynaturzone

- Często słyszymy o tych, którzy błądzą, mylą kapłaństwo z jakąś formą strukturalno-społeczną, która ma jakieś konkretne znamiona. Natomiast często pomijany jest aspekt ofiarniczy i wtedy to kapłaństwo się wynaturza, staje się czymś przeciwnym samemu sobie - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Grzegorz Kurp, pallotyn. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Kościół katolicki społeczeństwo Triduum Paschalne

"Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez Krzyż". Ks. prof. Skrzypczak o liturgii Wielkiego Czwartku

Dziś Wielki Czwartek, początek Triduum Paschalnego i przygotowanie do najważniejszych świąt - Zmartwychwstania Pańskiego. - Liturgia Wielkiego Czwartku jest wdzięcznością za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, ale przede wszystkim oznacza poddanie się działaniu Boga. Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez krzyż, przez to wszystko, czego się boimy, aż do duchowego Zmartwychwstania - wyjaśnił ksiądz profesor Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki Wielkanoc Triduum Paschalne

Prześladowania katolików w Chinach. Władze zaostrzają kurs przed Wielkanocą, uprowadzono biskupa

W ostatnich dniach władze Chin zaostrzyły represje wobec Kościoła katolickiego. 7 kwietnia wywieziono samolotem w nieznanym kierunku biskupa Wenzhou (z prowincji Zhejiang) Shao Zhumina. Prawdopodobnie chciano mu w ten sposób uniemożliwić sprawowanie obrzędów Wielkiego Tygodnia. Katolicy w Chinach, nieuznający kontrolowanego przez rząd Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, zmuszeni są działać w podziemiu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół katolicki Azja Chiny Pekin

Święta Wielkanocne razem z uchodźcami. O. Tasiemski: szansa, by nauczyć się szacunku do odrębności

- Tutaj nie ma problemu w tym, by razem usiąść do stołu, żeby się cieszyć sobą i również uczyć, bo to, co jest istotne to jest szansa uczenia się - nie tyle przekonywania, bo przecież historia obydwu narodów jest inna - szacunku dla odrębności - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Tasiemski, dominikanin.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia POLSKA społeczeństwo wiara Niedziela Palmowa Wielkanoc święta

O ostatniej wieczerzy, miedzy wyobraźnią a rzeczywistością

„…z chlebem wyraźnie dostępnym na stole, z niebem i ziemią symbolicznie wyrażonymi, z Synem Bożym zapowiadającym swą śmierć i zmartwychwstanie, które przyniesie ludzkości życie wieczne – przedstawia świat, wizję czasów i przestrzeni, boskość, sposób poznania nieskończonego Boga w dziele opartym na racjonalności, proporcji i liczbie”  Te słowa odnoszą się do Leonarda da Vinci i jego dzieła Ostatnia wieczerza.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość śmierć

"Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa". Mija 17. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

17 lat temu zmarł papież Jan Paweł II. Duchowny z kraju zza "żelaznej kurtyny", który doświadczył dwóch systemów totalitarnych stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jan Paweł II papież wiara chrześcijaństwo aktualności katolickie Kościół rocznica religia Karol Wojtyła HISTORIA historia Polski papież Franciszek Benedykt XVI

"Jesteśmy wdzięczni za dar nowych błogosławionych". List prezydenta do papieża z okazji rocznicy wyboru

Prezydent Andrzej Duda napisał list do papieża Franciszka z okazji 9. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. W liście czytamy między innymi: "W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam Waszej Świątobliwości najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz łask Bożych w pełnieniu misji prowadzenia Kościoła Powszechnego i sprawowaniu posługi apostolskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent papież papież Franciszek rocznica wiara religia chrześcijaństwo pokój wojna na Ukrainie wojna 2022 Solidarność uchodźcy

Kulturkampf i walka o polskość w zaborze pruskim (1871-1914)

Okres od zjednoczenia Niemiec do wybuchu I wojny światowej to najbardziej nasilona germanizacja i zwalczanie polskości w zaborze pruskim. Jak zareagowała na to ludność polska? Jak to się stało, że bohaterem narodowym stał się dla niej chłop Michał Drzymała? Dlaczego do rangi symbolu oporu urósł także strajk dzieci w niewielkiej szkole we Wrześni w 1901 roku?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Prusy Niemcy Otto von Bismarck wiara