Polskie Radio
Section05
katolicyzm

Kalwaria w Bardzie Śląskim

Wznosząca się nad miastem Bardzka Góra – Kalwaria kryje w porastających ją lasach wiele tajemnic. Według podań, na jej szczycie, na początku XV w. miejscowemu młodzieńcowi ukazała się postać Matki Bożej Płaczącej. Na Kalwarię prowadziły pierwotnie trzy drogi nazywane w zależności od tego, skąd przybywali pątnicy: niemiecką, czeską i polską. Droga Polska wiedzie z pobliskiej wsi Janowiec, położonej nieco na uboczu, przez co szlak jest rzadziej uczęszczany przez pątników. Droga Czeska wiodła skrajem urwiska i została oficjalnie zamknięta ze względów bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm chrześcijaństwo Wielkanoc Kościół

Gorzkie żale przybywajcie

W ciągu wieków, powstało wiele różnych form pobożności związanej z przeżywaniem Męki i Śmierci Chrystusa. W okresie Średniowiecza w kościołach katedralnych i innych, znaczniejszych, które miały zespoły śpiewacze, w niedzielne popołudnia okresu Wielkiego Postu organizowano uroczyste śpiewanie Passio, czyli opisów Męki Pańskiej. Nie inaczej działo się też w Polsce. Problem w tym, iż były to śpiewy po łacinie, więc rozumiane przez nielicznych, i raczej z użyciem trudnych melodii, co uniemożliwiało wiernym włączenie się w wspólny śpiew i przeżywanie Męki Pańskiej.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm chrześcijaństwo Wielkanoc Kościół

"Nowa perspektywa dla człowieka". Ks. prof. Witold Kawecki o istocie Świąt Wielkiej Nocy

- Wszystko, co było wcześniej, Wcielenie, Betlejem, jego życie, męka i Kalwaria, gdy Boży Syn umiera za zbawienia świata w geście niezwykłej miłości, nie było apogeum. Jest nim fakt trzeciego dnia - Zmartwychwstanie - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Witold Kawecki (UKSW). Gościem audycji był również prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog (KUL).
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm chrześcijaństwo Wielkanoc Kościół Adrian Klarenbach

"Naczynie na Boga, służące człowiekowi". Niezwykłe znaczenie monstrancji

- Jako naczynie, w którym jest sam Bóg, monstrancja jest najbardziej niezwykłym naczyniem i niezwykłą pracą, jaką można wykonać - mówili w Polskim Radiu 24 Mariusz i Kamil Drapikowscy, twórcy sztuki sakralnej. - Ona jest naczyniem na Boga, ale ma też służyć człowiekowi, otwierać jego serce na tę prawdę, że On jest - mówili . Gościem Polskiego Radia 24 był także o. Paweł Solecki z zakonu braci mniejszych konwentualnych, który przypomniał religijne znaczenie Wielkiej Soboty. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Kościół katolicyzm chrześcijaństwo

16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Prof. Żukowska-Gardzińska: podsumowanie pontyfikatu

- Cały czas pamiętam ten dzień, 2 kwietnia 2005 roku - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Dominika Żukowska-Gardzińska teolog kultury, kierownik IBN CeIBN Centrum Myśli Jana Pawła II, wykładowca UKSW, wspominając 16.rocznicę śmierci Jana Pawła II. - Ta publiczna śmierć była dla mnie doskonałym podsumowaniem przekazu tego pontyfikatu. "Nie lękajcie się", aż do śmierci. Był w tym wiarygodny, był w pełni sobą - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Małgorzata Glabisz-Pniewska katolicyzm chrześcijaństwo

"Te święta ukazują nam piękną perspektywę naszego człowieczeństwa". Ks. Bogdan Bartołd o Wielkanocy

- Mesjasz przychodzi po to, by wypełnić to, co zostało powiedziane wtedy, gdy człowiek odwrócił się od Pana Boga, gdy pojawił się grzech nieposłuszeństwa, kiedy jest już obietnica kogoś, kto przyjdzie i dokona odkupienia człowieka, który będzie miał możliwość powrotu do Pana Boga - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz bazyliki archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm chrześcijaństwo Wielkanoc Kościół Krzysztof Grzybowski

"Jedno z wielu działań przeciwko Janowi Pawłowi II". Dr Grajewski o operacji KGB pod kryptonimem "Kaplica"

- Celem operacji "Kaplica" było zarówno zbieranie informacji, jak i dezinformacja - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Grajewski, autor książki "Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy "Kapella" 1979–1990".
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm chrześcijaństwo Wielkanoc Magdalena Złotnicka Jan Paweł II Kościół katolicki POLSKA Rafał Dudkiewicz

"Sakrament pokuty musi rosnąć wraz z nami". O. Śliwiński w PR24 o dobrej spowiedzi

- Inaczej spowiada się dziecko, inaczej młodzieniec, inaczej żona, a jeszcze inaczej człowiek w podeszłym wieku, to oczywiste. Jeśli nie ma rozwoju, następuje regres i spowiedź zaczyna być traktowana jako formalny obowiązek. Trudno wtedy przeżyć to jako spotkanie z żywym, działającym Bogiem - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Jordan Śliwiński, kapucyn, współtwórca Szkoły dla spowiedników. 
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm chrześcijaństwo Agnieszka Kozłowska-Łysko Wielkanoc