Polskie Radio
Section05

kino

"Dla dzieci ważny jest element wspólnoty". Wkrótce rozpocznie się festiwal Kino Dzieci

- Dla dzieci jest ważne, żeby przeżywać z innymi rówieśnikami filmy. Patrzeć, w których momentach śmieją się, płaczą czy wzruszają nasze koleżanki i koledzy. To tracimy często w zaciszach domowych, ten element wspólnoty, doświadczenia i przeżywania - mówiła w audycji "Weekend kulturalny" na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Sinicka, programer festiwalu filmowego Kino Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieci młodzież rozrywka FILM POLSKA Maja Kluczyńska KULTURA

Kuba Mikurda: "Na srebrnym globie" padło ofiarą wewnątrzpartyjnych walk

- Zdjęcia do filmu ruszyły w czerwcu 1976 roku. Dziś ta data kojarzy się nam z zupełnie innymi wydarzeniami - z wystąpieniami robotniczymi w Ursusie i Radomiu. Zaraz potem była premiera "Człowieka z marmuru" i kilku innych filmów moralnego niepokoju. I to był ten bardzo niesprzyjający kontekst. Okazało się, że skoro tak, to trzeba zaostrzyć kurs - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Ucieczka na srebrny glob" o słynnym filmie Andrzeja Żuławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Żuławski dokument FILM Dwójka

46. FPFF w Gdyni. Rozmowy z twórcami i aktorami o konkursowych filmach

Trwa 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który rozpoczął się w poniedziałek 20 września i potrwa do 25 września, kiedy podczas uroczystej gali zostaną ogłoszeni laureaci Wielkiej Nagrody Złotych Lwów. W "Magazynie bardzo filmowym" rozmawialiśmy z twórcami i aktorami wybranych filmów, które powalczą o nagrodę główną. 
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni aktorzy reżyser Joanna Sławińska

Między Zamościem a Gdynią

Ile kilometrów dzieli jedno z najstarszych miast w Polsce i jedno z najmłodszych? Ile dni – dwa festiwale? XX Festiwal "Dwa Teatry" zakończył się w Zamościu w poniedziałek. W poniedziałek w Gdyni rozpoczął się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym samym mieście startuje też skromniejszy w tym roku R@port. Jesteśmy na miejscu bez względu na pogodę i odległości, jakie trzeba pokonać.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dwa Teatry 2021 festiwal filmowy w Gdyni TEATR FILM KULTURA

C.K. Dezerterzy mieli swoje miejsce w historii

35 lat temu, 22 września 1986 roku, odbyła się premiera przezabawnej komedii "C.K. Dezerterzy" w reżyserii Janusza Majewskiego. Film miał swoje dwie części, choćby ze względu na mnogość ciekawych i komicznych zdarzeń grupy cesarsko-królewskich dezerterów w końcu I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  film polski komedia Janusz Majewski Marek Kondrat Wiktor Zborowski Wojciech Pokora Zbigniew Zapasiewicz Krzysztof Kowalewski Kalina Jędrusik

Giuseppe Tornatore: Ennio Morricone nie zamykał się na nic i na nikogo

- Miałem wtedy może 8, 10 lat i chciałem pójść do kina na western. Dokładnie to pamiętam, to były wczesne lata 60. Pewnego dnia zobaczyłem okładkę płyty, na której rozpoznałem muzykę z filmu i zobaczyłem na niej imię i nazwisko kompozytora. Byłem pod wrażeniem tego, że muzyka może żyć bez filmu. Uważam, że znam jego twórczość dość dobrze - mówił na antenie Dwójki Giuseppe Tornatore, reżyser filmu dokumentalnego o Enniu Morricone.
Zobacz więcej na temat:  Ennio Morricone Beata Kwiatkowska Dwójka muzyka filmowa FILM

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. "Tęskniliśmy do bezpośrednich spotkań"

W Gdyni rozpoczął się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który powrócił do kin po rocznej przerwie. Poprzedni był dostępny jedynie online. - Po tym smutnym roku, kiedy wpatrywaliśmy się w ekrany komputerów, zamiast w scenę Teatru Muzycznego, można się pełnym haustami naczerpać tej kultury i przyjemności bycia razem - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski FILM Gdynia Joanna Sławińska

Hanna Radziejowska: film "Europa" pokazuje, jak wiele jest jeszcze do odzyskania

- Instytut Pileckiego, jako pierwsza polska instytucja, ma umowę o współpracy z Bundesarchiv. Prowadzimy systematyczną kwerendę i digitalizację zbiorów, które dotyczą Polski. Weszliśmy do archiwum filmowego, przejrzeliśmy katalogi, wybraliśmy bardzo wiele materiałów, które są często niejasne pod względem zawartości. Czy są to zaginione filmy przedwojenne, czy z czasów wojny? - mówiła w Dwójce dyrektor berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka KULTURA Instytut Pileckiego Niemcy archiwum