Polskie Radio
Section05

kodeks karny

Prawne możliwości walki z tzw. mową nienawiści

W ostatnich tygodniach jednym z najpopularniejszych określeń funkcjonującym w przestrzeni publicznej jest tzw. mowa nienawiści. Czy powinna ona zostać uregulowana nową instytucją prawną? Jakie są możliwości, w ramach prawa karnego, by zwalczać to zjawisko? O tym w Polskim Radiu 24 mówił sędzia Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo mowa nienawiści sąd Artur Wdowczyk

Prof. Teresa Gardocka: warunkowa kara więzienia nie sprawdziła się

- Przewidziano karalność przygotowania do zabójstwa, które od lat nie było karane, także karę za przyjęcie zlecenia na zabójstwo człowieka. Wydłużono okres przedawnienia za te przestępstwa. To jest dobry kierunek – mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Teresa Gardocka, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości zabójstwo sąd sądownictwo prawo

Zbigniew Ziobro: dożywocie jest jedyną karą dla Stefana W.

- Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić za przestępstwo, które popełnił, wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym - powiedział w radiowej Jedynce prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Paweł Adamowicz atak na Pawła Adamowicza Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA Piotr Gociek

Wiceminister sprawiedliwości: sąd nie może być śmieszny

- Najgorsze jest, gdy sąd jest śmieszny, a tak to wyglądało z zewnątrz. Mamy do czynienia z anachronizmem w nowoczesnym świecie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w procedurze karnej. Ich celem - jak zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - jest przyspieszenie biegu procesów karnych i przeciwdziałanie obstrukcji procesowej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa

Kary za dopalacze. Czy należy je zaostrzyć?

Przed nami ciąg dalszy walki z dopalaczami. Tym razem z problemem chce się zmierzyć rząd PiS, a konkretnie Ministerstwo Zdrowia. Surowiej karani będą dystrybutorzy. Będą oni mogli trafić do więzienia nawet na 12 lat. Posiadaczom dopalaczy będzie grozić grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności. Aktualne przepisy przewidują za handel tylko kary finansowe.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Strzyczkowski dopalacze narkotyki społeczeństwo terapia uzależnienia

Zmiany w obronie koniecznej. "Mój dom, moja twierdza"

Prawo nie może ustępować przed bezprawiem – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przedstawiając rządowy projekt rozszerzający zakres obrony koniecznej. Według propozycji, osoba broniąca się w swoim mieszkaniu lub na własnej posesji nie byłaby karana za przekroczenie jej granic. – To szansa w starciu praworządni obywatele kontra przestępcy – oceniał na naszej antenie dr Łukasz Urbański, prawnik. W Polskim Radiu 24 także komentarz Macieja Cholewińskiego z Fundacji Prawo dla Obywatela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Ziobro obrona konieczna Sejm prawo

Granice obrony koniecznej. Debata Sejmu ws. nowelizacji KK

Sejm zajął się rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, rozszerzającym granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren. O projekcie i granicach obrony koniecznej rozmawiali w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister i Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 obrona konieczna Sejm Zbigniew Ziobro Łukasz Kister