Polskie Radio
Section05

komunizm

"Śmierć Popiełuszki to jeden z mitów założycielskich III RP"

- Komisję śledczą powołuje się w sytuacji, kiedy organy państwa zawodzą. Ten przykład jest najlepszym tego dowodem - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15. Tomasz Rzymkowski zapewnił, że podtrzymuje zamiar złożenia projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL komisja śledcza Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski POLSKA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje w Ostrołęce

Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Karczewski. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce na naszej antenie mówił o powstającej na terenie byłego aresztu śledczego placówce – w poniedziałek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę. Otwarcie muzeum planowane jest na jesień przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Ostrołęka PRL Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Znamy laureatów Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Złoty Opornik, czyli główną nagrodę za najlepszy film Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci otrzymała Krystyna Krazue, reżyserka produkcji „Braciszek Karel”. Na temat zakończonej IX edycji wydarzenia mówił Karol Darmoros, wysłannik Polskiego Radia na gdyński festiwal. Patronem imprezy było Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdynia festiwal filmowy historia Polski Żołnierze Wyklęci Karel Kryl

Gdynia: dziś ostatni dzień Festiwalu Filmowego NNW

Sobota jest ostatnim dniem IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W Gdyńskim Centrum Filmowym i pobliskim Teatrze Muzycznym zaplanowano projekcje ostatnich filmów z konkursu głównego, pokazy specjalne a także debaty dotyczące m. in. obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie głównym biorą udział filmy dokumentujące polskie dążenie do wolności i niepodległości w latach 1939-89. Polskie Radio objęło patronat medialny nad Festiwalem NNW. W #PR24 festiwal relacjonują Witold Banach i Karol Darmoros.
Zobacz więcej na temat:  Gdynia festiwal filmowy Żołnierze Wyklęci Witold Banach historia Polski PRL

Zbiór zastrzeżony IPN. "Nie będzie wielu znanych nazwisk"

– To bardzo ciekawe, przydatne pod wieloma względami materiały. Pozwalają uzupełnić luki, których bez tych dokumentów nie bylibyśmy w stanie wypełnić – podkreślał w Nosie Kleopatry dr Witold Bagieński. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o wartości odtajnianych obecnie akt z tzw. zabioru zastrzeżonego IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL IPN zbiór zastrzeżony IPN historia Polski

Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej. "Gdy Kuroń..."

We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność historia Polski PRL Związek Sowiecki Grzegorz Majchrzak Jacek Kuroń Jerzy Buzek

"Ponad rok temu zwracałem uwagę na nieprawidłowości w BBN"

W sobotę Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podjął decyzję o natychmiastowym zwolnieniu pułkownika Czesława Juźwika. Powodem były informacje medialne o jego pracy w WSW w latach 1983-90. – Nigdy do MON, ani do SKW minister Soloch się w tej sprawie nie zwrócił – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania szef MON Antoni Macierewicz. O służbie Juźwika w WSW napisała "Gazeta Polska". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Zapad 2017 prezydent Andrzej Duda Paweł Soloch

"Przy X Pawilonie mamy ofiary dwóch totalitaryzmów"

Fragment czaszki ludzkiej odnaleziono podczas rozpoczętego w poniedziałek trzeciego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - poinformował szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk. O pracach archeologicznych w byłym więzieniu na Mokotowie mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącego się w byłym więzieniu na Rakowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Warszawa IPN faszyzm