Polskie Radio
Section05

komunizm

Płk Makowski a śmierć ks. Blachnickiego. Macierewicz: mamy do czynienia z wielką strukturą, która chroni ludzi WSI

- Sprawa księdza Blachnickiego dotyczy osób z komunistycznych służb specjalnych, którzy decydowali o działalności państwa Gontarczyków. Rolę odgrywał przy tym Aleksander Makowski, który jest głównym reklamodawcą służb w TVN24 - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa PRL

PR24 "Jego śmierć sprowokowano tak, by wyglądała na naturalną". Historyk o ks. Blachnickim

- Działania, które podjęła SB, dotyczą okresu już po zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki i po zamachu na Jana Pawła II. Dołożono wszelkich starań, aby informacja o tym, że ks. Franciszek Blachnicki mógł zostać zamordowany, nigdy nie ujrzała światła dziennego. Jego śmierć sprowokowano tak, by wyglądała na naturalną - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Robert Derewenda.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki PRL służba bezpieczeństwa POLSKA

Ks. prof. Mazurkiewicz o prześladowaniach księży w PRL: komunizm chciał zniszczyć Kościół

- W latach 80., obok księża Franciszka Blachnickiego, mamy ks. Sylwestra Zycha, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Stefana Niedzielaka. To ludzie, którzy znikali nagle z naszego świata w podejrzanych okolicznościach - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki aktualności katolickie Jan Paweł II Kościół katolicki POLSKA historia Polski Franciszek Blachnicki PRL Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

TYLKO U NAS Kapłan niewygodny dla władzy. Dlaczego otruto księdza Blachnickiego?

27 lutego 1987 roku w Carlsbergu zmarł nagle ks. Franciszek Blachnicki – założyciel Ruchu "Światło-Życie", człowiek przez lata rozpracowywany przez tajną policję polityczną oraz wywiad cywilny PRL. Prawie nikt wówczas nie przypuszczał, że ksiądz mógł zostać zamordowany.  
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki PRL Kościół katolicki służba bezpieczeństwa morderstwo księdza Blachnickiego IPN

PR24 Sprawa ks. Franciszka Blachnickiego. Rzecznik IPN: bez wątpienia to zbrodnia komunistyczna

- W toku żmudnego, prowadzonego od kwietnia 2020 roku śledztwa, udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość, że ks. Franciszek Blachnicki jest ofiarą zbrodni komunistycznej. Został zamordowany - mówił dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej. Wyraził nadzieję na to, że sprawców tego mordu uda się ustalić i ukarać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński IPN Franciszek Blachnicki zabójstwo morderstwo księdza Blachnickiego

Ks. Blachnicki, ks. Popiełuszko, ks. Niedzielak. Kapłani zamordowani w czasach PRL

- Takie ofiary systemu komunistycznego jak ks. Jerzy Popiełuszko były właściwie nieuniknione. Dlatego że ten system opierał się na kłamstwie i terrorze – mówił w Polskim Radiu dr Robert Derewenda, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Przypadków morderstw duchownych katolickich, dokonywanych z pobudek politycznych, było za czasów PRL znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  PRL Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Franciszek Blachnicki Stefan Niedzielak Stanisław Suchowolec Sylwester Zych służba bezpieczeństwa

113. rocznica urodzin Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Major Wojska Polskiego, dowódca V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK. W 1948 roku aresztowany przez UB, następnie skazany na karę śmierci i stracony. 12 marca 1910 r. w Stryju urodził się Zygmunt Szendzielarz, późniejszy major "Łupaszka". W Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański rozmawia z Bogusławem Łabędzkim, historykiem z białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci II wojna światowa Armia Krajowa PRL

Marzec '68. Prof. Wojciech Roszkowski o wspomnieniach z ówczesnych wydarzeń

8 marca 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec studentów, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR. Partyjne rozgrywki toczyły się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. O swoich przeżyciach z tego czasu opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Wojciech Roszkowski marzec 1968

Reportaż TVN o Janie Pawle II. Prof. Łucja Marek: wybiórczo potraktowano ważne dokumenty

- Jako historyk zarzuciłabym między innymi ahistoryczną ocenę akt, wybiórcze podejście do dokumentów i jednokierunkowe interpretowanie ich - oceniła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Łucja Marek z Instytutu Pamięci Narodowej. Odniosła się w ten sposób do reportażu TVN dot. Jana Pawła II i zarzutów skierowanych wobec ówczesnego ks. bp Wojtyły jakoby miał dopuścić się zaniechań w sprawach pedofilii w Kościele. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jerzy Jachowicz IPN służba bezpieczeństwa Jan Paweł II papież bronimy Jana Pawła II Kościół katolicki

tylko u nas Prof. Paweł Skibiński: akta esbeckie dotyczące Kościoła powstawały w kontekście walki z tą instytucją

- Jak każde źródło, poszczególne materiały sporządzone przez Urząd Bezpieczeństwa, a potem Służbę Bezpieczeństwa muszą być poddawane krytycznej analizie. To jest zobowiązanie badacza, także dziennikarza - mówił prof. Paweł Skibiński w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Kościół katolicki Jan Paweł II służba bezpieczeństwa Watykan

"Prawda powraca". Rodziny Żołnierzy Wyklętych o identyfikacji ich bliskich

Wzruszenie, wdzięczność i ulga - takie uczucia towarzyszyły rodzinom ofiar komunistycznego terroru i zbrodni niemieckich, które w Belwederze otrzymały noty identyfikacyjne swych bliskich. W sumie tożsamość odzyskało 20 osób, których szczątki w ostatnich latach odnalazł zespół wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej profesora Krzysztofa Szwagrzyka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Żołnierze Wyklęci Łączka społeczeństwo historia Polski