Polskie Radio
Section05

komunizm

Wyburzono pomnik Armii Czerwonej. Prezes IPN: będziemy usatysfakcjonowani, gdy upadnie ostatni z nich

- Rosjanom się wydaje, że Europa Środkowa jest wciąż ich kolonią. To pokazuje imperialne myślenie. Polityka historyczna Federacji Rosyjskiej opiera się na kłamstwie - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w Głubczycach (Opolskie) podczas wyburzenia tzw. pomnika wdzięczności Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki Armia Czerwona dekomunizacja społeczeństwo POLSKA

80 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z Auschwitz

80 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uciekł rotmistrz Witold Pilecki, autor pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tak zwanych Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. Towarzyszyli mu dwaj inni więźniowie - Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Za ich ucieczkę władze obozowe nie zastosowały odwetu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Auschwitz historia Polski II wojna światowa

O.S.T.R. nie wystąpi u Wojewódzkiego. Chodzi o PRL-owską przeszłość. "Jego ojciec skazał moich bliskich"

Raper Adam Ostrowski (znany jako O.S.T.R.) powiedział, dlaczego nigdy nie zdecydował się przyjąć zaproszenia do programu Kuby Wojewódzkiego, mimo iż dostawał od niego liczne propozycje. Muzyk wyjaśnił, że chodzi o komunistyczną przeszłość rodziny gwiazdy TVN - ojciec Wojewódzkiego był PRL-owskim prokuratorem. - Nie mógłbym tego zrobić swoim rodzicom - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kuba Wojewódzki o.s.t.r. media PRL

TYLKO U NAS "Nanieśliśmy na tę przestrzeń historię i emocje". Architekci o wyzwaniach przy budowie Muzeum Katyńskiego

- Powstał pomysł, by to muzeum było drogą. Poprowadziliśmy ją po półbastionie, przez kaponierę, potem wzdłuż murów ścieżką straży. Na tę przestrzeń, znajdując w niej różne potencjały, nanieśliśmy historię i emocje - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Konrad Grabowiecki, architekt, współtwórca Muzeum Katyńskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń zbrodnia katyńska historia Polski II wojna światowa stalinizm

TYLKO U NAS "Czczenie pamięci było zakazane i wiązało się z konsekwencjami". Władze piętnowały rodziny katyńskie w okresie PRL

- Rodziny, które mieszkały na terenach znajdujących się w strefie wpływów ZSRR, nie mogły upamiętniać swoich bliskich zmarłych zamordowanych w Katyniu. Dzieci ofiar zbrodni katyńskiej nie dostawały się na prestiżowe studia medyczne czy prawnicze. Miały ograniczony dostęp do lepszych zawodów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Sebastian Karwat, kustosz w Muzeum Katyńskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm II wojna światowa

"To praca detektywistyczna". Historycy przywracają tożsamość ofiarom zbrodni katyńskiej

- Nasza praca wzbogacona jest przez laboratoria kryminalistyczne policji czy specjalistów z całego kraju z zakresu archeologii i konserwacji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl historyk Kacper Ciesielski o badaniach prowadzonych przez Muzeum Katyńskie w Warszawie. Natomiast kustosz Sebastian Karwat pokazał nam unikatowe dokumenty, które skrywają archiwa tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm II wojna światowa

TYLKO U NAS "Pomnik, który woła o zbrodni". Historia powstania Muzeum Katyńskiego w Warszawie

- Muzeum Katyńskie to dom relikwii katyńskich i dom rodzin katyńskich. Ale to jest też pomnik, który woła głośno o zbrodni, która była zbrodnią niesamowitą, z której dzisiaj należy wyciągać daleko idące wnioski - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Muzeum Katyńskiego w Warszawie Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katyń zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm