Polskie Radio
Section05

komunizm

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wyszkowski: komunistyczna propaganda nadal ma swoją siłę

- Trudno się nie zgodzić z tym, że część społeczeństwa mogła uwierzyć w to, że wprowadzenie stanu wojennego to było "mniejsze zło" - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, członek Kolegium IPN. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA stan wojenny 13 grudnia historia Polski Solidarność Polskie Radio 24 Krzysztof Wyszkowski

Książka "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach". Prof. Polak: to mozaika tematów

- Chcieliśmy dać taką mozaikę tematów, mozaikę zagadnień, z których jedne są ważne, zasadnicze, fundamentalne, a inne mogą uchodzić za takie mniej istotne, ale opierają się na anegdocie, na ciekawostce - o książce "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach" mówił w Polskim Radiu 24 jej współautor, prof. Wojciech Polak (UMK). Gościem audycji była także prof. Sylwia Galij-Skarbińska, inna współautorka i historyk z UMK. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski PRL KSIĄŻKA HISTORIA

"Brak suwerenności zapisany był w genotypie komunizmu". Historyk o stanie wojennym

- Solidarność była nie do przyjęcia dla komunistów, bo znajdowała się poza kontrolą. Od początku władza chciała ją zlikwidować. Stan wojenny był logiczną konsekwencją nienawiści komunistów do podmiotowości Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Łysakowski, historyk. 40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, wprowadzono w Polsce stanu wojenny.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stan wojenny PRL POLSKA

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Kozłowski: w Polsce nie doszło do pełnej dekomunizacji

- Bardzo źle, że w Polsce nie doszło do pełnej dekomunizacji. Do dzisiaj na Wojskowych Powązkach chowa się ludzi, którzy w czasie PRL-u podejmowali decyzje przeciwko społeczeństwu, przeciwko narodowi - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Kozłowski z "Faktu". Gośćmi audycji byli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 stan wojenny historia Polski PRL

Pierwszy szef łódzkiej Solidarności: stan wojenny nie został rozliczony

- Celu wprowadzenia stanu wojennego nie osiągnięto, ostatecznie zakończył się on klęską komunistów, ale w żadnym wymiarze nie został rozliczony - powiedział pierwszy przewodniczący łódzkiej Solidarności Andrzej Słowik. Podkreślił, że decydenci z okresu PRL "nie zostali rozliczeni za ewidentne przestępstwa, których się dopuścili".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny historia PRL społeczeństwo PRL Łódź

Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"

O północy zainaugurowana została przygotowywana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej "baza internowanych w stanie wojennym". W bazie tej docelowo można zapoznać się z informacjami o ponad 9 tysiącach czterystu internowanych osobach. Została opublikowana w ramach projektu Grudzień 1981 w zakładce Internowani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej stan wojenny 13 grudnia PRL historia Polski historia PRL HISTORIA społeczeństwo PZPR

"Nie udało się im zabić polskiego genotypu wolności". Prezes IPN o stanie wojennym

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że stan wojenny opóźnił odzyskanie przez Polskę pełnej wolności o kilka lat. - Gdyby ten głos "Solidarności", który narodził się w Gdańsku, nie był stłamszony przez 13 grudnia 81 roku, to być może i Polska i Europa Środkowo-Wschodnia szybciej doczekała by się wolności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL represje Solidarność HISTORIA historia Polski historia PRL Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo

"Nie załamali się, walczyli". Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na warszawskiej Białołęce odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Coroczne obchody zaczynające się przy tablicy pamiątkowej na murze Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka są poświęcone więzionym, internowanym i pomordowanym w stanie wojennym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny Warszawa Białołęka PRL historia Polski HISTORIA społeczeństwo

Debata opozycjonistów PRL. Jan Rulewski i Andrzej Michałowski przed zbliżającą się 40. rocznicą stanu wojennego

W cotygodniowej debacie solidarnościowej na antenie Polskiego Radia 24 wzięli udział Jan Rulewski (Solidarność Bydgoszcz) oraz Andrzej Michałowski (Solidarność Gdańsk). Rozmawiali m.in. na temat zbliżającej się 40. rocznicy stanu wojennego, a także o nagraniu opublikowanym w "Magazynie śledczym Anity Gargas" w TVP1. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 stan wojenny Wojciech Jaruzelski PRL HISTORIA historia Polski

"Docierał do umysłu 13-latka z opóźnieniem". Politolog wspomina wybuch stanu wojennego

- 13 grudnia, niedziela, śnieg, wyczekiwanie, czy pójdziemy do szkoły, czy nie. Ten stan wojenny docierał do oczu i umysłu 13-latka z opóźnieniem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski. Wspomnienia z 13 grudnia 1981 roku przywołali także socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Łódzkiego prof. Arkadiusz Jabłoński oraz prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny HISTORIA historia Polski 13 grudnia PRL

"Rozrzuciliśmy ulotki z hasłem PZPR na szubienice". Bogdan Rymanowski wspomina stan wojenny

W ramach obchodów 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL dziennikarz Bogdan Rymanowski spotkał się z młodzieżą, by z perspektywy naocznego świadka opowiedzieć o tych bolesnych dla Polaków wydarzeniach. Podkreślił on, że podstawą w rozliczeniu stanu wojennego jest przyznanie się do winy, okazanie skruchy i prośba o wybaczenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych PRL stan wojenny PZPR II RP społeczeństwo