Polskie Radio
Section05

komunizm

75. rocznica Obławy Augustowskiej. "Sowieci uwięzili i torturowali ok. 7 tys. Polaków"

W miejscowości Giby na Suwalszczyźnie, odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej. Obchody są organizowane w 75. rocznicę największej - po II wojnie światowej - akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej na żołnierzach podziemia niepodległościowego przez sowietów, w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły zamordowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Suwalszczyzna podlaskie obława augustowska rocznica HISTORIA historia PRL zbrodnie sowieckie

"To ofiary sytemu komunistycznego". Wiceprezes IPN o odkryciu ludzkich szczątków w więzieniu przy ul. Rakowieckiej

- Na terenie b. więzienia UB przy Rakowieckiej znaleźliśmy szczątki dwóch mężczyzn. Naszym zdaniem, na tę chwilę, to ofiary sytemu komunistycznego, a nie niemieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Krzysztof Szwagrzyk Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski PRL historia PRL Tadeusz Płużański

"Nie ma słowa o tym, że to Polacy". Dr Piotr Łysakowski o rocznicy mordu na polskich profesorach ze Lwowa

- W literaturze mówi się o zamordowanych profesorach lwowskich uczelni, nie podając ich narodowości - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Piotr Łysakowski. - Dlaczego zginęli? To była zwykła nienawiść, chęć wyrzucenia Polaków, a po części też chęć zdobycia dóbr materialnych - dodał. Tematem audycji była 79. rocznica mordu na profesorach lwowskich z lipca 1941 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Związek Sowiecki II wojna światowa Lwów

"Nie tylko o kaszankę". 40. rocznica strajku w WSK-PZL Mielec

- I sekretarz KC PZPR Edward Gierek określił tamte wydarzenia mianem strajku o kaszankę. Historycy są jednak zgodni, że była to iskra zapalna, która wywołała lawinę strajkową. Przekształciła się ona w bunt społeczny i powstanie pierwszych niezależnych związków zawodowych - mówił w Polskim Radiu 24  dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie. 
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Mielec Solidarność strajki