Polskie Radio
Section05

komunizm

Białoruś: protest przeciwko otwarciu lokalu w pobliżu grobów

Białoruscy działacze obywatelscy dyżurują przed budynkiem nowej restauracji w pobliżu uroczyska w Kuropatach w Mińsku, słynnego miejsca kaźni ofiar represji stalinowskich. Nie chcą dopuścić do otwarcia tam „miejsca rozrywki”. - Ta restauracja nie powinna zostać otwarta – powiedział jeden z inicjatorów protestu Paweł Siewiaryniec, współprzewodniczący opozycyjnej Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś stalinizm pamięć II wojna światowa Raport Białoruś

29 lat od zwycięstwa „Solidarności” w wyborach kontraktowych

4 czerwca 1989 r., odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. O wydarzeniach sprzed 29 lat mówił w audycji Historia Na Dziś Patryk Pleskot z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 wybory parlamentarne PRL

Rocznica wyborów 4 czerwca. "Radość, ale i pewien niedosyt"

4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory parlamentarne (pierwsza tura) na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich „Solidarność”. O znaczeniu wydarzeń sprzed 29 lat mówili w audycji Debata Dnia Miłosz Lodowski (portal Rebelya.pl) i Tomasz Żółciak („Dziennik Gazeta Prawna”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 wybory

Wybory kontraktowe. "Były to wybory niedemokratyczne"

Początek czerwca to dobra okazja, by porozmawiać o polskim kalendarzu historycznym. Jednym z ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w tym miesiącu, były wybory parlamentarne, zwane kontraktowymi. Odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Czy był to moment wielkiej nadziei, czy wręcz przeciwnie, żaden powód do świętowania? O różnych spojrzeniach na tę kwestię mówili goście audycji „Nos Kleopatry”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Agnieszka Kamińska Jerzy Eisler okrągły stół

Ciemne strony życiorysu Zygmunta Baumana

– To postać niewątpliwie niejednoznaczna – tak o prof. Zygmuncie Baumanie mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odsłonięto mural przedstawiający socjologa i filozofa jako ofiarę Marca 1968 roku. W ostatnich dniach na malowidle pojawił się m.in. napis „morderca”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zygmunt Bauman marzec 1968 PRL

"To był moment heroiczny w życiu rotmistrza"

- Dotychczas wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce raczkowała. Dzisiaj jesteśmy w innym momencie. To przede wszystkim zasługa młodych ludzi, inicjatyw oddolnych i Lecha Kaczyńskiego, który potrafił mocą swojego urzędu sprawić, że Żołnierze Wyklęci zaczęli wracać do zbiorowej świadomości Polaków – powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Tadeusz Płużański. 25 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci historia Polski Tadeusz Płużański Lech Kaczyński Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

"Nie jest to bohater książkowy, ale prawdziwy"

– Rtm. Pilecki to polski bohater. Nie jest to bohater książkowy, ale prawdziwy – powiedział w audycji Nos Kleopatry dr Dariusz Gałaszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 o postaci rtm. Witolda Pileckiego, w 70. rocznicę jego śmierci, mówił również prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki IPN historia Polski II wojna światowa

70. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś mija 70 lat od zamordowania przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego. Żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień Auschwitz, autor raportów o Holokauście, zginął w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Właśnie w tym miejscu zorganizowano główne obchody 70. rocznicy jego śmierci. O rotmistrzu Pileckim opowiadał w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci Łączka PRL historia Polski

"Bez WZZ na Wybrzeżu nie powstałaby Solidarność”

„Bez Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu nie powstałaby Solidarność” - twierdzi wielu działaczy antykomunistycznych z czasów PRL. O powstaniu i działalności WZZ na Wybrzeżu mówił w rozmowie z reporterem Polskiego Radia Dawidem Grygorcewiczem Andrzej Kołodziej - jeden z członków WZZ Wybrzeża, późniejszy organizator strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, członek NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Wolne Związki Zawodowe Gdańsk historia Polski PRL Andrzej Kołodziej

40 lat WZZ Wybrzeża. Rozmowa z Andrzejem i Joanną Gwiazdami

40 lat temu, 29 kwietnia 1978 roku, w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W ten sposób narodził się ruch, który zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Działaczami WZZ Wybrzeża byli m.in. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, którzy w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówili o funkcjonowaniu organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wolne Związki Zawodowe Gdańsk Andrzej Gwiazda Joanna Gwiazda historia Polski PRL

Krzysztof Wyszkowski: SB rozpracowywała mnie już od 1975

29 kwietnia 1978 roku w Gdańsku powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W Polskim Radiu 24, m.in. o formowaniu się organizacji, a także działaniach Służby Bezpieczeństwa PRL przeciwko niej, mówił współzałożyciel WZZ, Krzysztof Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  PRL Wolne Związki Zawodowe historia Polski Krzysztof Wyszkowski Komitet Obrony Robotników służba bezpieczeństwa Lech Wałęsa Andrzej Gwiazda Kazimierz Świtoń