Polskie Radio
Section05

komunizm

Ksiądz Stanisław Małkowski: stan wojenny był okrutny

W wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. O stanie wojennym mówiła w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” kapelan „Solidarności” ks. Stanisław Małkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny historia Polski PRL Wojciech Jaruzelski Stanisław Małkowski

"WSW kreowała kariery w Wojsku Ludowym"

- Informacja wojskowa to byli niesamowici bandyci, ale w latach 50. po śmierci Stalina zaczynali się trochę wycofywać. Na czele wojska stał sowiecki marszałek Rokossowski, który wydał zakaz bicia przesłuchiwanych. Agenci zaczęli się obawiać o własne bezpieczeństwo, wiedzieli, że zostaną kiedyś rozliczeni z tortur. Gdy do władzy doszedł Gomułka zmieniony został szyld – w styczniu 1957 roku Główny Zarząd Informacji i struktury terenowe przeszły z informacji do Wojskowej Służby Wewnętrznej, które było wojskową bezpieką – mówił w audycji Kulisy Spraw historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia PRL stalinizm Lech Kowalski wojsko służba bezpieczeństwa

"Hermaszewski jest nadal bohaterem Związku Sowieckiego"

- Prezydent miał bardzo dużo czasu na etapie procedowania tej ustawy, mógł zgłosić swoje uwagi czy wysłać swoich przedstawicieli kiedy ta sprawa była w toku. Nic takiego się nie wydarzyło – powiedział w audycji 24 Pytania historyk wojskowości dr Lech Kowalski. Prezydent Andrzej Duda w ub. tygodniu zawetował ustawę degradacyjną. M.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak nadal będą generałami.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jaruzelski Mirosław Hermaszewski prezydent Czesław Kiszczak PRL dekomunizacja Związek Sowiecki Lech Kowalski

Działalność ROPCiO. „Miał być uniwersalną platformą wymiany poglądów”

Gdy mówi się dziś o działaniach opozycyjnych przed NSZZ Solidarność na myśl przychodzi głównie Komitet Obrony Robotników KSS „KOR” choć były także inne organizacje. Jedną z nich był Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela powołany 25 marca 1977 roku. O działalności ROPCiO opowiadał w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KOR Solidarność ROPCIO opozycja demokratyczna PRL Patryk Pleskot Andrzej Czuma Leszek Moczulski

Komentarze po wecie prezydenta ws. ustawy degradacyjnej

- Jestem zaskoczony decyzją prezydenta. Wydawało się, że jest to kwestia, która nie budzi aż tak dużo emocji po stronie szeroko pojętego obozu konserwatywnego. Nie było też wcześniej żadnych sygnałów sugerujących takie zasadnicze uwagi ze strony Andrzeja Dudy – powiedział w audycji Gorący Temat Michał Karnowski (Sieci). Gościem Polskiego Radia 24 był także politolog prof. Łukasz Młyńczyk (Uniwersytet Zielonogórski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko PRL Andrzej Duda

Ustawa degradacyjna zawetowana. Komentarze

– Człowiek po śmierci jest w innej rzeczywistości, jest przez kogoś innego rozliczany. Być może zatem wystarczyłoby rozliczenie tych osób przez historyków; ich jednoznaczna ocena – mówił w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Na naszej antenie sprawę weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy degradacyjnej komentowali również Jakub Jałowiczor, publicysta, a także Maciej Chudkiewicz z „Tygodnika Solidarność”. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dekomunizacja Andrzej Duda wojsko prezydent Bogumił Łoziński

Tzw. ustawa degradacyjna zawetowana. Komentarze

Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną. Zgodnie z jej założeniami stopni oficerskich i podoficerskich miałyby zostać pozbawione osoby, które będąc w organach bezpieczeństwa państwa, działały na rzecz podtrzymywania reżimu komunistycznego oraz na szkodę państwa polskiego. Decyzję prezydenta komentowali w Polskim Radiu 24 historyk, politolog prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dekomunizacja Andrzej Duda prezydent weto Sejm wojsko