Polskie Radio
Section05

komunizm

„Solidarność” i stan wojenny na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

– Byłam świadkiem, gdy młodzież we wrześniu 1980 roku, wchodząc na sale obrad senatu uczelni, przyczyniła się do tego, że prof. Pałka ustąpił ze stanowiska i wybrano na rektora prof. Tomaszewskiego. Dzięki otwartym działaniom nowego rektora nasza społeczność ASP dostała skrzydeł – powiedziała w audycji Pamiętaj, To „Solidarność” Dorota Kozielska, kustosz na warszawskiej ASP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Solidarność Akademia Sztuk Pięknych

Operacja Polska NKWD. Porozumienie z Ukrainą

Do archiwum IPN trafią tysiące dokumentów dotyczących tzw. operacji polskiej NKWD, w wyniku której w latach 1937-38 na terenie ZSRR zamordowano co najmniej 111 tys. Polaków. Umowy w tej sprawie z prezesem IPN podpiszą w poniedziałek dyrektorzy ukraińskich archiwów m.in. z Odessy. O operacji polskiej NKWD mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Sommer z "Najwyższego Czasu!".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NKWD operacja polska NKWD ZSRR Kulisy Spraw Ukraina historia Polski

"Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków"

- Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków nie zawsze wypływających z tej samej przyczyny. Bunt pokoleniowy, walki frakcyjne w PZPR, antysemickie czystki w wojsku, za którymi w dużej mierze stał Wojciech Jaruzelski to tylko niektóre z filarów Marca’68 – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL antysemityzm Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Książka "Obrońcy". Opowieść o ludzkiej solidarności

– Zaprezentowane przez mnie wywiady są piękną opowieścią o ludzkiej solidarności – powiedziała Maria Dłużewska, autorka książki "Obrońcy". W audycji "Między Kropkami" rozmowa o procesach politycznych w okresie PRL i ludziach biorących w nich udział. Jak wyglądała walka opozycjonistów i ich adwokatów z komunistycznymi sądami?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Solidarność opozycja demokratyczna historia Polski Maria Dłużewska

O Marcu’68: "Dla wielu ludzi był to moment zwrotny"

„Marzec '68 jest dla mnie symbolem drogi do wolności i symbolem solidarności” - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas debaty „Marzec '68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”.  „Bez Marca nie byłoby pewnie później »Solidarności«” – zaznaczył premier. O znaczeniu Marca’68 mówił w audycji Północ-Południe historyk prof. Antoni Dudek z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Mateusz Morawiecki