Polskie Radio
Section05

komunizm

Historia w bieżących sporach politycznych

17 września przypomina o inwazji dwóch totalitaryzmów na Polskę w 1939 roku. O tym, czy po niemal 80 latach zajmowanie się XX-wiecznymi totalitaryzmami ma sens i nie przesłania realnych zagrożeń, które czyhają na nas dzisiaj, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Konrad Kołodziejski (Sieci ) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 totalitaryzm nazizm 17 września 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

"Piłkarze nie byli skorzy do donoszenia na kolegów"

Werbowanie współpracowników, niszczenie karier, szpiegowanie, donosicielstwo, korupcja. Historia polskiego futbolu okresu PRL to nie tylko złoty medal olimpijski i dwukrotnie trzecie miejsce na mistrzostwach świata – to także podsłuchy, prowokacje i afery obyczajowe. Grzegorz Majchrzak w książce „Tajna historia futbolu. Służby, afery i skandale” przedstawia mroczne kulisy działań komunistycznej bezpieki w świecie rodzimej piłki nożnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Majchrzak PRL Instytut Pamięci Narodowej

"Oni myśleli, że skłócą nas o pieniądze"

31 sierpnia 1980 roku zostało podpisane w Gdańsku Porozumienie Sierpniowe, które miało zrealizować 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. – Powołanie MKS w Gdańsku i wszystkich większych miastach były zalążkiem powstania „Solidarności”. Te porozumienia dawały nam możliwość pracy organizacyjnej – opowiadał w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” współtwórca NSZZ „Solidarność” Andrzej Gwiazda.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe PR24 porozumienia sierpniowe PRL Andrzej Gwiazda Międzyzakładowy Komitet Strajkowy

Biografia matki ks. Popiełuszki. "Od razu wybaczyła mordercom syna"

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się we wsi Okopy na Podlasiu 14 września 1947 roku. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Został zamordowany w 1984 roku przez SB. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 roku. O rodzinie księdza mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Milena Kindziuk, autorka książki „Matka świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko”.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół katolicki PRL Solidarność

Rocznica podpisania porozumień jastrzębskich

Porozumienia jastrzębskie - zaliczane do porozumień sierpniowych - zostały podpisane 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy”. Był to trzeci - po gdańskim i szczecińskim - dokument podpisany w tym okresie po negocjacjach między władzą a robotnikami. W audycji Historia na Dziś o porozumieniach jastrzębskich mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Tadeusz Płużański IPN historia Polski PRL Jastrzębie-Zdrój