Polskie Radio
Section05
komunizm

Życiowe piekło w ujęciu Macieja Sikorskiego

– Dzisiejsza antykultura zmierza do dekonstrukcji człowieka i rozbicia jego formy – powiedział Maciej Sikorski, instruktor teatralny, a także autor książki „Byłem w piekle. Nie polecam”. W audycji „Życie z duszą, czy bez” rozmowa na temat kontrkultury i chrześcijaństwa widzianej przez pryzmat trudnych życiowych doświadczeń oraz cudu nawrócenia gościa Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  religia wiara komunizm PRL

"Solidarność Walcząca chciała zwalczać komunistów"

35 lat temu powstała Solidarność Walcząca. Około 3 tys. zaprzysiężonych działaczy dążyło do obalenia komunizmu. Organizacja wydawała ponad sto tytułów podziemnej prasy, posiadała też sieć podziemnych radiostacji w kilkudziesięciu miastach Polski. O działalności Solidarności Walczącej mówił w audycji Gorący Temat Piotr Rzewuski – członek Zarządu Stowarzyszenia SW.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Solidarność Walcząca komunizm historia Polski

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie ZSRR komunizm PRL Ferdynand Goetel

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – "biskup niezłomny"

– Był przeciwnikiem ustroju i władze starały się czynić wiele, by go zdyskredytować i umniejszyć jego pozycję. Obok Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego był jedną z trzech najważniejszych wówczas osób w polskim kościele – mówił dr Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału IPN. W Polskim Radiu 24 gość wspominał "niezłomnego biskupa" abp. Ignacego Tokarczuka. 
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Tokarczuk PRL Kościół katolicki Stefan Wyszyński Karol Wojtyła komunizm Jerzy Popiełuszko

"Michaił Gorbaczow podjął rękawicę i faktycznie mur runął"

12 czerwca 1987 roku podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską, tuż przy murze berlińskim, Ronald Reagan zwrócił się wprost do Michaiła Gorbaczowa. Wezwał przywódcę ZSRR do zniszczenia tego fizycznego symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych. O przyczynach upadku muru berlińskiego mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 mur berliński Ronald Reagan Michaił Gorbaczow ZSRR Niemcy Zachodnie Piotr Wawrzyk komunizm

Śmierć księdza Popiełuszki: „Mordercy chcieli zaistnieć”

Mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. O zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Spisek założycielski”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Solidarność Kościół Jerzy Popiełuszko komunizm służba bezpieczeństwa Kulisy Spraw

Wybory 4 czerwca 1989 r. "Coś stało się wbrew planom"

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Zwycięstwo odniosła opozycja solidarnościowa, zorganizowana wokół Komitetu Obywatelskiego i Lecha Wałęsy. Jej kandydaci zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 proc. miejsc w Senacie. O znaczeniu wyborów mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL 1989 komunizm