Polskie Radio
Section05

Kresy

"Repatriacja przez edukację". Jubileusz Liceum Ogólnokształcącego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie

30 lat istnienia świętuje Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Szkoła ma charakter polonijny - kształci się w niej młodzież polskiego pochodzenia, której przodkowie zostali wysiedleni na Wschód. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Polonia Polacy za granicą kancelaria prezydenta Agata Kornhauser-Duda

Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]

Napaść Armii Czerwonej na Polskę, mord katyński, deportacja i obława augustowska. O tragicznych wydarzeniach i losach swoich najbliższych w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiadają ich uczestnicy mieszkający na terenie Rosji i Białorusi. "Historia kłamstw krwią haftowana" to także ustalenia dotyczące stalinowskich zbrodni, widziane oczyma historyków i niezależnych badaczy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski sowieckie obozy pracy Armia Czerwona stalinizm Józef Stalin 17 września 1939

"Oddaję hołd tym wszystkim którzy zostali na Wschodzie". Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, historykiem i pisarzem

Publikacja ,,Zostali na wschodzie. Słownik inteligencji Polskiej w ZSRS 1945 – 1991” daje czytelnikom okazję poznania niezwykłych postaci, swego rodzaju ,,cichych” bohaterów, bez których w tych ośrodkach w których żyli i pracowali polski duch nie przetrwałby. Pomysłodawcą i redaktorem naukowym wydawnictwa jest Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ukraina Litwa Rosja IPN Adam Hlebowicz

Nie ustaje wsparcie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" dla Ukrainy

Wśród zadań realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenna jest inicjatywa niesienia pomocy Ukrainie. Fundacja robi to od pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy, w tym posiadaczom Karty Polaka.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc Polacy za granicą

Związek Polaków w Kazachstanie uhonorowany za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”

Nagroda specjalna w konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” trafiła do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”. Film zrealizowano w 85. rocznicę deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. To 15. edycja wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kazachstan Polacy za granicą deportacje

Adam Hlebowicz: bez ludzi-pomostów, jak dr Jerzy Orda, nie byłoby polskości na Wschodzie

Dr Jerzy Orda był indywidualistą o buntowniczej postawie życiowej, barwną postacią życia naukowego i kulturalnego Wilna. Po wojnie nie opuścił miasta, lecz w Wilnie pozbawionym na skutek repatriacji całej niemal inteligencji polskiej, dbał o zachowanie kultury narodowej. O wybitnym wileńskim naukowcu opowiada Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN i redaktor naukowy wydawnictwa „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą IPN Wilno Adam Hlebowicz

Wkrótce Koncert Galowy w Filharmonii Narodowej z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY

26 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się Koncert Galowy inaugurujący uroczystości sprowadzenia do Ojczyzny doczesnych szczątków Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, z udziałem Orkiestry MŁODZI-POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą kancelaria premiera filharmonia narodowa Polonia historia Polski

Polonia wobec nowych wyzwań. W Warszawie obradował Światowy Kongres "Kraj - Emigracja"

W Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano - organizowany przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" - Światowy Kongres "Kraj – Emigracja". Wzięło w nim udział ponad 350 Polaków z 34 krajów, reprezentujących 6 kontynentów: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię i Nową Zelandię, Azję i Afrykę.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Afryka Ukraina wojna na Ukrainie Polonia Polacy za granicą energia atomowa II wojna światowa reparacje wojenne

Kresy Wschodnie. Przez II wojnę światową Polską straciła niemal pół terytorium

- W ujęciu propagandowym Polska wyszła zwycięsko z II wojny światowej. Ale jakiż to za zwycięzca, którego terytorium było o 20 procent mniejsze niż przed ową zwycięską wojną? Jakiż to zwycięzca, który stracił kilka milionów swoich obywateli? – pytał historyk prof. Jerzy Eisler w radiowej audycji "Kronika polska". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita ZSRR Józef Stalin konferencja teherańska Bez Przedawnienia HISTORIA