Polskie Radio
Section05

kryzys w Unii Europejskiej

Szczyt Unii Europejskiej. "Jeden kryzys goni drugi"

Trwa szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Czy Wspólnota poradzi sobie z lawiną problemów? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Karolina Zbytniewska, red. naczelna portalu euractiv.pl, Magdalena Skajewska, dziennikarka Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia, dr Dominika Blachnicka-Ciacek, socjolog z Uniwersytetu Londyńskiego i dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Bruksela imigranci w Europie Magdalena Skajewska uchodźcy Unia Europejska

Harmonogram Brexitu. "Ten rozwód nie będzie przyjemny"

Zapowiedziane przez premier Theresę May rozpoczęcie procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE przed końcem marca 2017 wskazuje na "twardy Brexit", bez zachowania swobody przepływu osób - piszą brytyjskie gazety. Zwracają także uwagę na potencjalne kłopoty polityczne związane z próbą radykalnego opuszczenia UE na własnych warunkach.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kasprolewicz Brexit polityka Theresa May Unia Europejska Wielka Brytania

Węgry i Turcja wobec kryzysu migracyjnego

W referendum ws. imigrantów Węgry chcą zaostrzenia polityki migracyjnej Unii. Tymczasem premier Turcji Recep Tayyip Erdogan żąda zniesienia wiz dla Turków i włączenia Turcji do UE. O tym, jak powinna zareagować na te wydarzenia Europa, mówiła w programie Świat w powiększeniu dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Recep Tayyip Erdogan Turcja uchodźcy Unia Europejska Węgry

"Merkel zrezygnowała z przestrzegania prawa unijnego"

550 tys. imigrantów, którym niemieckie władze odmówiły przyznania azylu, przebywa w tym kraju nadal, pomimo obowiązku jego opuszczenia. Ponad 400 tys. mieszka tam dłużej niż sześć lat. Największą grupę stanowią Turcy. Czy Niemcy są w stanie wyegzekwować nakaz opuszczenia kraju? O nielegalnych imigrantach mówili w Debacie Poranka: dr Wojciech Szewko (NCSS), Aleksandra Rybińska (tygodnik wSieci) oraz Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie).
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie migracja Niemcy Wojciech Szewko

"Głównym kłopotem UE jest groźba dezintegracji"

W piątek, w Bratysławie, przywódcy państw Unii Europejskiej – bez udziału Wielkiej Brytanii – rozmawiali o przyszłości Europy. W Sobocie po Tygodniu na antenie Polskiego Radia 24 spotkanie unijnych liderów komentowali Michał Moskal z NZS, Krzysztof Bielak z Młodych dla Polski, Krzysztof Mroczkowski z „Nowego Obywatela” i Piotr Zalewski z Centrum Debaty Publicznej.
Zobacz więcej na temat:  Bratysława Brexit grupa wyszehradzka Unia Europejska

„Unia Europejska jest w fundamentalnym kryzysie”

Już podczas piątkowego szczytu w Bratysławie przywódcy Unii Europejskiej – bez udziału Wielkiej Brytanii – będą rozmawiać o przyszłości Wspólnoty po Brexicie. Tymczasem, w ostatnich dniach dużo mówi się nie o kształcie UE, a o konflikcie wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o tym, dokąd zmierza wspólna Europa, mówili publicyści – Krzysztof Rak i Andrzej Talaga.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Talaga Brexit Krzysztof Rak Parlament Europejski Unia Europejska

Prof. Henryk Domański o rezolucji PE nt. Polski

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski przeprowadzi debatę i przyjmie rezolucję na temat Polski. – To świadome działanie Unii Europejskiej, żeby podkreślić, że ona nie jest na rozdrożu i w dalszym ciągu trzyma rękę na pulsie. Jednym z tych pulsów jest monitorowanie funkcjonowania demokracji w krajach członkowskich – mówił w audycji Punkt Widzenia prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Domański Parlament Europejski Unia Europejska