Polskie Radio
Section05

kryzys

Palma na Syberii. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Smutek, spadek formy i kreatywności, niechęć do wykonywania pracy – to pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Czy to doświadczenie oznacza, że od razu musimy zmienić zawód, w który nieraz zainwestowaliśmy mnóstwo wysiłku, nauki i pieniędzy? – Nawet najpiękniejsza palma zawieziona na Syberię może zginąć. Problem nie dotyczy palmy, tylko środowiska, w którym się znalazła – odpowiada Taisja Laudy, ekspert rozwiązań Instytutu Gallupa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka psychologia STYL ŻYCIA praca Piotr Firan wypalenie zawodowe zawód rozwój osobisty rozmowa

Czy grozi nam obojętność?

Właśnie swoją premierę miał przygotowany przez Szlachetną Paczkę "Raport o obojętnieniu", jego wnioski są zatrważające. Pomagamy mniej, a obojętność stała się naszą reakcją obronną na trudny, pandemiczny czas. Ponad 40 procent organizacji pozarządowych zawiesiło większość swoich działań sprzed pandemii, a w 2020 roku tylko 5 procent Polaków pracowało w charakterze wolontariuszy.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska społeczeństwo pomoc wolontariat COVID-19 pandemia Trójka

ANALIZA Zamach stanu w Gwinei. W tle narastające problemy gospodarcze

Żołnierze sił specjalnych obalili w niedzielę długoletniego prezydenta Gwinei, poinformowali naród, że rozwiązali rząd i konstytucję, oraz zamknęli granice lądowe i powietrzne. Podczas gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła jakiekolwiek przejęcie władzy siłą, a blok gospodarczy regionu Afryki Zachodniej zagroził represjami - szef elitarnej jednostki wojskowej Mamady Doumbouya powiedział, że "bieda i endemiczna korupcja" zmusiły jego siły do usunięcia prezydenta Alpha Conde z urzędu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Gwinea ŚWIAT

ANALIZA Życie gospodarcze w Afganistanie stanęło w miejscu. Stracone dwudziestolecie?

Przed ewakuacją wojsk amerykańskich z Afganistanu Nadia była odnoszącą sukcesy bizneswoman prowadzącą popularną kawiarnię w Kabulu, propagującą równouprawnienie kobiet w telewizji i udzielającą porad wielu innym kobietom przedsiębiorcom. Dziś 33-letnia absolwentka MBA ukrywa się - boi się o swoje życie, nie jest w stanie utrzymać rodziny i pogodziła się z myślą, że jej liczne osiągnięcia z ostatnich dwóch dekad są niczym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Afganistan

"Przygotowujemy się na najgorszy możliwy scenariusz". Apel ONZ o pomoc dla Afganistanu

ONZ apeluje o 800 milionów dolarów na najpilniejszą pomoc dla Afganistanu. Międzynarodowi eksperci oceniają, że po dojściu talibów do władzy zła sytuacja finansowa kraju może jeszcze się pogorszyć. ONZ spodziewa się też nowej fali migracji z kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Afganistan agresja agresja na Afganistan pomoc Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) kryzys migracyjny kryzys gospodarczy Bliski Wschód migracja imigranci w Europie społeczeństwo uchodźcy Kabul talibowie Wojciech Cegielski

Wiceminister finansów: udało nam się wyjść obronną ręką z kryzysu, dzięki odważnym i trudnym decyzjom

- Udało nam się wyjść obronną ręką z kryzysu związanego z pandemią COVID-19 dzięki odważnym i trudnym decyzjom, które okazały się słuszne. Widać to po danych makroekonomicznych - powiedział podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA forum COVID-19 banki Ministerstwo Finansów tarcza antykryzysowa

Sytuacja w Afganistanie nie wpłynie na gospodarkę światową. Odczuć możemy migrację z tego kraju

- Wpływ wojny w Afganistanie na gospodarkę światową był ograniczony i zapewne taki pozostanie. W pewnym stopniu może odbić się na sytuacji społecznej i gospodarczej migracja z tego kraju, przede wszystkim w państwach ościennych, ale też w krajach odległych od Afganistanu, choćby w UE - uważa Jan Strzelecki, analityk PIE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport Afganistan rozwój migracja

ANALIZA Afganistan potrzebuje ropy. W perspektywie rozliczenia workami z pieniędzmi

Iran wznowił eksport paliwa do Afganistanu kilka dni temu na prośbę nowego rządu afgańskiego. Sunnicka grupa muzułmańska przejęła władzę w Afganistanie w zeszłym tygodniu, gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wycofali wojska po 20-letniej wojnie. Cena benzyny w Afganistanie osiągnęła 900 dolarów za tonę, gdy wielu Afgańczyków wyjechało z miast, obawiając się odwetu i powrotu do surowej wersji prawa islamskiego, które talibowie narzucili, gdy byli u władzy dwie dekady temu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Afganistan

ANALIZA Tunezja u progu wielkich zmian. Aktualne wyzwanie: opanować kryzys gospodarczy

Tunezja spłaciła tego lata ponad 1 mld dolarów długu z rezerw walutowych, ale musi znaleźć jeszcze ok. 5 mld dolarów na sfinansowanie przewidywanego deficytu budżetowego i spłatę kolejnych pożyczek. Gospodarka skurczyła się o 8,2 proc. w zeszłym roku, podczas gdy deficyt w wysokości 11,5 proc. doprowadził dług publiczny do 87 proc. produktu krajowego brutto. Nie powołano jeszcze nowego rządu i brakuje konkretnych decyzji związanych z finansami państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tunezja