Polskie Radio
Section05

kryzys

Jerzy Mosoń: polexit to temat fałszywy, Europa Zachodnia rozmawia o rozpadzie UE

- Ani PiS, ani PO nie są partiami, które chciałyby z UE wychodzić. Politycy obu partii dostrzegają pozytywne aspekty wynikające z członkostwa. Nie wiem, jak dużo będzie jeszcze tych pozytywnych aspektów, bo Unia Europejska się zmienia - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Unia Europejska POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja

Kryzys humanitarny w Afganistanie. Jakub Gajda: rozmowy z talibami są konieczne

Przywódcy krajów G20 zobowiązali się do pomocy Afganistanowi w walce z kryzysem humanitarnym, po tym, jak władze w Kabulu przejęli talibowie. Nadzwyczajna wideokonferencja pod przewodnictwem włoskiego premiera Mario Draghiego dotyczyła zarówno wyzwań humanitarnych, jak i zagrożeń terroryzmem, sytuacji gospodarczej i zdrowotnej w tym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Włochy Unia Europejska Magdalena Skajewska talibowie terroryzm

"Kryzys gospodarczy jest gigantyczny". ONZ alarmuje o pogarszającej się sytuacji w Libanie

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje o stale pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Libanie. Światowy Program Żywienia twierdzi, że wkrótce w kraju może gwałtownie wzrosnąć liczba głodnych. Kryzys w Libanie, niegdyś jednym z najbogatszych krajów swojego regionu, jest uważany za jedną z najpoważniejszych katastrof ekonomicznych na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Liban ŚWIAT ONZ energetyka żywność

Linie lotnicze wciąż na minusie. Szef IATA: kryzys będzie kosztował lotnictwo ponad 200 mld dolarów

- Straty netto linii lotniczych spowodowane COVID-19 zmniejszą się do ok. 12 mld dol w 2022 r. z blisko 52 mld dolarów w tym roku; w sumie pandemia będzie kosztowała lotnictwo ok. 201 mld dolarów, zanim branża powróci do rentowności w 2023 r - powiedział dyrektor generalny IATA Willie Walsh.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport lotnictwo COVID-19 iata strata rentowność turystyka podróże

"Dominować będzie temat odbudowy po pandemii". W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach rozpoczął się 13. Europejski Kongres Gospodarczy. Na wydarzenie zarejestrowało się około 5 tysięcy uczestników. W debatach biorą udział między innymi politycy, samorządowcy, ekonomiści, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Spotkanie potrwa do środy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Katowice Europejski Kongres Gospodarczy Polski Ład pandemia

Palma na Syberii. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Smutek, spadek formy i kreatywności, niechęć do wykonywania pracy – to pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Czy to doświadczenie oznacza, że od razu musimy zmienić zawód, w który nieraz zainwestowaliśmy mnóstwo wysiłku, nauki i pieniędzy? – Nawet najpiękniejsza palma zawieziona na Syberię może zginąć. Problem nie dotyczy palmy, tylko środowiska, w którym się znalazła – odpowiada Taisja Laudy, ekspert rozwiązań Instytutu Gallupa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka psychologia STYL ŻYCIA praca Piotr Firan wypalenie zawodowe zawód rozwój osobisty rozmowa

Czy grozi nam obojętność?

Właśnie swoją premierę miał przygotowany przez Szlachetną Paczkę "Raport o obojętnieniu", jego wnioski są zatrważające. Pomagamy mniej, a obojętność stała się naszą reakcją obronną na trudny, pandemiczny czas. Ponad 40 procent organizacji pozarządowych zawiesiło większość swoich działań sprzed pandemii, a w 2020 roku tylko 5 procent Polaków pracowało w charakterze wolontariuszy.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska społeczeństwo pomoc wolontariat COVID-19 pandemia Trójka

ANALIZA Zamach stanu w Gwinei. W tle narastające problemy gospodarcze

Żołnierze sił specjalnych obalili w niedzielę długoletniego prezydenta Gwinei, poinformowali naród, że rozwiązali rząd i konstytucję, oraz zamknęli granice lądowe i powietrzne. Podczas gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła jakiekolwiek przejęcie władzy siłą, a blok gospodarczy regionu Afryki Zachodniej zagroził represjami - szef elitarnej jednostki wojskowej Mamady Doumbouya powiedział, że "bieda i endemiczna korupcja" zmusiły jego siły do usunięcia prezydenta Alpha Conde z urzędu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Gwinea ŚWIAT

ANALIZA Życie gospodarcze w Afganistanie stanęło w miejscu. Stracone dwudziestolecie?

Przed ewakuacją wojsk amerykańskich z Afganistanu Nadia była odnoszącą sukcesy bizneswoman prowadzącą popularną kawiarnię w Kabulu, propagującą równouprawnienie kobiet w telewizji i udzielającą porad wielu innym kobietom przedsiębiorcom. Dziś 33-letnia absolwentka MBA ukrywa się - boi się o swoje życie, nie jest w stanie utrzymać rodziny i pogodziła się z myślą, że jej liczne osiągnięcia z ostatnich dwóch dekad są niczym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Afganistan

"Przygotowujemy się na najgorszy możliwy scenariusz". Apel ONZ o pomoc dla Afganistanu

ONZ apeluje o 800 milionów dolarów na najpilniejszą pomoc dla Afganistanu. Międzynarodowi eksperci oceniają, że po dojściu talibów do władzy zła sytuacja finansowa kraju może jeszcze się pogorszyć. ONZ spodziewa się też nowej fali migracji z kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Afganistan agresja agresja na Afganistan pomoc Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) kryzys migracyjny kryzys gospodarczy Bliski Wschód migracja imigranci w Europie społeczeństwo uchodźcy Kabul talibowie Wojciech Cegielski