Polskie Radio
Section05

Krzysztof Trebunia-Tutka

Premiera płyty "Górom" już w 2025. Zapowiada Krzysztof Trebunia-Tutka

W "Folk One" naszym gościem był Krzysztof Trebunia-Tutka, polski muzyk i architekt, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki oraz Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki "Śleboda". Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Studium Pedagogicznego przy Politechnice Krakowskiej oraz instruktor l klasy o specjalności: muzyka, taniec i śpiew podhalański.
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa Maciej Szajkowski Trebunie-Tutki folk

Nagrody im. Kolberga za zasługi dla kultury ludowej [WIDEO]

Śpiewacze, gawędziarze, twórcy ludowych zabawek czy folkowi plastycy. To dzięki nim kultura ludowa żyje wśród kolejnych pokoleń. Artyści ludowi, badacze i instytucje z różnych części Polski otrzymali Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". W 49. edycji nagrody przyznano je w siedmiu kategoriach. 
Zobacz więcej na temat:  Nagroda im. Oskara Kolberga kultura ludowa folklor folk Hanna Wróblewska Adam Nowak Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Oskar Kolberg tradycja dziedzictwo narodowe

Wywiad z Ireną Santor w "Muzycznej Jedynce". Gościem był również Krzysztof Trebunia-Tutka

To gratka dla wielbicieli Ireny Santor! Przez cały tydzień w "Muzycznej Jedynce" po godz. 18.30 mogliśmy usłyszeć fragment obszernego wywiadu z artystką! Wybitna polska wokalistka w tym roku będzie obchodzić swoje 90. urodziny. Z tej okazji Muzeum Literatury ogłosiło konkurs na piosenkę o Warszawie dla Ireny Santor. Poza tym gościem "Muzycznej Jedynki" był Krzysztof Trebunia-Tutka, mówiliśmy o nowej piosence i jubileuszu zespołu Trebunie Tutki.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Irena Santor Marcin Kusy

Krzysztof Trebunia-Tutka: nie planowałem zostać muzykiem [WIDEO]

- Zawsze myślałem o tym, żeby być architektem. Podobało mi się budowanie, podobała mi się ciesielka. Myślałem, że coś najpiękniejszego, co można w życiu robić, to właśnie projektować i budować góralskie domy - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyk, kompozytor, architekt, animator kultury i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Kuba Borysiak górale Dwójka MUZYKA KULTURA Podhale folklor

Czy gwara góralska jest nadal popularna?

Język polski to także liczne gwary, a chyba najbardziej znaną jest ta góralska ze Skalnego Podhala. - Gwara będzie wtedy żywa, jak będziemy jej używać na co dzień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka, góralski muzyk i etnograf. Czy dziś cieszy się ona taką samą popularnością jak kiedyś?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych gwara góralska gwara język ojczysty język polski góralki górale Bartłomiej Koszarek

Joanna Halszka Sokołowska: muzyka będzie miała kontekst górski

- Muzyka będzie dotyczyć gór, w których się zakochałam, ale przede wszystkim będzie dotyczyć melodii autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki z płyty, którą nagrał ze swoim zespołem we współpracy z góralami z Gruzji. Ja te melodie bardzo mocno czuję - mówiła Joanna Halszka Sokołowska, multiwokalistka, która w sobotę wystąpi w "Miejscówce z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  folk Roch Siciński Zakopane Dwójka

Karol Stoch-Waka i Jan Krzysiak

Muzykę góralską po raz pierwszy nagrał w 1904 etnograf Roman Zawiliński, używając fonografu Edisona wyposażonego w wałki woskowe. Z nich ostały się tylko dwa. w 1914 roku dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Juliusz Zborowski dokonał kolejnych nagrań, większość wałków z tymi nagraniami przetrwała i można z nich odtworzyć muzykę - opowiadał w najnowszym odcinku podcastu Krzysztof Trebunia-Tutka.
Zobacz więcej na temat:  Podhale Kuba Borysiak legendy kultura ludowa góralska muzyka muzyka tradycyjna tradycja

Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki cz. 2 Jan Krzeptowski z Gąsieniców zwany Sabałą

Sabała przeniósł do naszych czasów tę najstarszą kulturę, którą pamiętał jeszcze z młodości od swoich przodków. Żył w XIX w., parał się pasterstwem, myślistwem, niekiedy i zbójnictwem. Brał udział w Powstaniu Chochołowskim przeciw austriackiemu zaborcy. W starszym wieku został przewodnikiem tatrzańskim.  Sabała był ulubionym muzykiem dra Tytusa Chałubińskiego. Jeden z zakopiańskich pomników przedstawia Chałubińskiego z Sabałą, trzymającym złóbcoki…
Zobacz więcej na temat:  Podhale Kuba Borysiak legendy kultura ludowa góralska muzyka muzyka tradycyjna tradycja