Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

"Jako pisarka eksperymentowałam". Małgorzata Hayles o swoich książkach

Pojezierze Drawskie to kraina, którą ukochała Małgorzata Hayles, znana jako Greta Drawska. - Ten pseudonim nie jest przypadkowy, ponieważ w ten sposób chciałam uhonorować ten region - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Bohaterka audycji "Moje książki" jest autorką cyklu powieściowego o prokurator Wandzie Just i podkomisarzu Piotrze Dereniu. Czy przy kolejnej książce pozostanie Gretą Drawską?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak książki literatura KULTURA

Prof. Roszkowski: w skali świata trudno mówić o zaniku katolicyzmu, ale widać jego regres na Zachodzie

Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Wojciech Roszkowski, historyk, który mówił m.in. o najnowszej publikacji, dot. chrześcijaństwa. Pytany o kondycje Kościoła katolickiego oświadczył, że widać zjawisko jego decentralizacji, "papiestwa, które abdykuje ze swojej roli".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wojciech Roszkowski Kościół chrześcijaństwo katolicyzm aktualności katolickie Kościół katolicki KULTURA

Agnieszka Cubała o książce "Warszawskie dzieci '44"

- Myślę, że bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, co te dzieci czuły, jak się odnajdywały w tej nowej dla nich rzeczywistości, czy wiedziały i rozumiały, co się dzieje. Okazuję się, niestety, że bardzo często nie - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Cubała autorka książki "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo HISTORIA Powstanie Warszawskie POLSKA

Niezwykły tydzień z językiem polskim. Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego

"Renesansowa perełka", "Padwa Północy", "miasto idealne" – na takie miana zasłużył sobie Zamość. To tu w dniach 1-7 sierpnia odbywa się festiwal Stolica Języka Polskiego i to tu spotkała się Katarzyna Stoparczyk z Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci Zamość poprawna polszczyzna język polski Piotr Duda KULTURA literatura

Prof. Wasilewski w PR24 o "Bezecniku gramatyki polskiej"

- Mój syn, który ma 14 lat, bardzo chciał reformować język polski i zasady gramatyki. [...] I ja z takimi dużymi ambicjami podszedłem do tego, powiedziałem: "ja ci to wszystko wytłumaczę". I potem, kiedy zacząłem rozpisywać różne rzeczy, to nijak mi się to na poważnie nie kleiło - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wasilewski, medioznawca i badacz języka, o swojej książce "Bezecnik gramatyki polskiej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR literatura czytelnictwo SZTUKA FILM muzeum wystawa

Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki rozstrzygnięty. Wybrano zwycięską książkę

Książka dr. Sławomira Dębskiego pt. "Między Berlinem a Moskwą. Stosunki niemiecko-sowieckie 1939-1941" zwyciężyła w V edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Wyróżnienie przyznano prof. Markowi Kornatowi za pracę pt. "Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow. Problem zbliżenia niemiecko-sowieckiego w polityce zagranicznej II Rzeczypospolitej". Organizatorem konkursu jest Fundacja im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA HISTORIA II wojna światowa historia Polski

Wkrótce ukaże się publikacja "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki"

Polscy dziennikarze postanowili zebrać w książkę biografie dwudziestu białoruskich dziennikarzy, zatrzymanych przez reżim Łukaszenki, a dochód z jej wydania przeznaczyć na pomoc dla nich. Publikacja „Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki” ma się ukazać 9 sierpnia 2021 roku, w rocznicę zakończonych przelewem krwi protestów, po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest areszt Maciej Jastrzębski dziennikarze wolność prasy wolność słowa propaganda przemoc Mińsk Małgorzata Frydrych