Polskie Radio
Section05

książki

"Dybuk" Szymona An-skiego. "To najsłynniejszy dramat miłosny"

- Ten dramat ma swoją tragiczną historię. Kiedy An-ski uciekał z wersją jidyszową z opętanej rewolucją Rosji, znalazł się w Warszawie. Przeczytał tekst swoim żydowskim przyjaciołom, którzy powiedzieli krótko: to dzieło niesceniczne. 57-letni autor tak się przejął, że zmarł, ale na jego pogrzebie przyrzekli, że ten dramat wystawią - opowiadała w Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska o książce "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek judaizm literatura KULTURA

Słuchowisko "Peer Gynt". Piotr Bajtlik o pracy nad tytułową rolą

Nowe słuchowisko Polskiego Radia - "Peer Gynt" Henrika Ibsena - to filozoficzny poemat, przeplatający motywy baśni i folkloru. Główny bohater, na przestrzeni całego dorosłego życia zmaga się z odpowiedziami na najtrudniejsze i zarazem najbardziej nurtujące pytania, dotyczące sensu ludzkiego istnienia. Słuchowisko dostępne jest na platformie podcastowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  baśnie Norwegia Teatr Polskiego Radia W POLSKIM RADIU

"Gdzie dawniej śpiewał ptak". Piotr Gociek: powieść także o totalitaryzmie naukowym

- Znajdziemy tu elementy antyutopii przypominające "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya. To jednocześnie jest książka o końcu świata, który załamuje się w sposób mało spektakularny, ale skuteczny - mówił o książce "Gdzie dawniej śpiewał ptak" autorstwa Kate Wilhelm w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który rozmawiał z Łukaszem Orbitowskim.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien KSIĄŻKA literatura czytelnictwo

Jacek Komuda: pod presją środowisk LGBT zaczęto stosować cenzurę

- Opowiadanie było swoistą prowokacją, to była satyra na współczesną Polskę, na wizję, którą kolportują głównie lewicowe media, strasząc, jakoby jesteśmy ciemnogrodem, miejscem, w którym rządzi hołota, które trzeba nawrócić na światłe europejskie wartości - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Komuda, pisarz, autor opowiadania "Dalian, będziesz ćwiartowany" opublikowanego w "Nowej Fantastyce".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko fantastyka LGBT

Karolina Wasielewska: bohaterki "Cyfrodziewczyn" pojawiły się pod koniec lat 50.

- W latach 50. produkcja komputerów weszła w taką fazę, że one rzeczywiście działały. Od tego momentu było wiadomo, że potrzebna jest grupa ludzi którzy będą go programować i będą wiedzieć też, jak to zrobić. Wtedy w tej grupie pojawiła się pierwsza kobieta - mówiła w Dwójce autorka książki "Cyfrodziewczyny" o pionierkach polskiej informatyki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bartosz Panek informatyka programista KSIĄŻKA