Polskie Radio
Section05
książki

Prof. Maria Olszewska: mamy przegląd przez wszystkie epoki

- Właściwie zaczynamy od romantyzmu, bo "Pamiątki Soplicy" były wydawane w Paryżu w latach 1839-1841. To jest też bardzo ciekawy nurt polskiego romantyzmu wywodzącego się z nurtów sarmackich. Na końcu sięgamy po tekst jak najbardziej współczesny, oniryczny, czyli tekst Schulza wydany w roku 1935, a więc mamy sto lat - mówiła w Dwójce naukowiec z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie książki literatura polska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Maria Olszewska

"Czasy wojny". Ferdynanda Goetla pamiętnik polemiczny

- Ta książka ma z jednej strony walor utrwalenia wydarzeń z naszej historii najnowszej, a z drugiej walor dyskusyjny wobec innych obrazów lat okupacji. Ferdynand Goetel sam nazwał ją pamiętnikiem polemicznym. Polemicznym wobec tych w kraju i na emigracji, którzy oskarżali go nawet o kolaborację - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
Zobacz więcej na temat:  Ferdynand Goetel książki literatura literatura polska KULTURA KSIĄŻKA Dorota Gacek

"Warszawa stolica szpiegów" - A. Fedorowicz

To jest dziesięć burzliwych opowieści. Historia napisana na nowo przez pryzmat walki wywiadów, tajnych służb i agentów w Warszawie - stolicy szpiegów. Pierwsza opowieść osadzona jest w latach 60 XIX wieku w okresie Powstania Styczniowego i tuż po jego  upadku, kiedy carskie represje osiągają okrucieństwo, jakiego dotąd nie notowano. Bohaterem opowieści jest Jan Kubara - agent carski, który jest nam jednak znany jako słynny podróżnik, etnograf, badacz ludów na Samoa, kultury Oceanii. Jak nim został?
Zobacz więcej na temat:  książki