Polskie Radio
Section05

KULTURA

I śmiesznie, i poważnie, czyli "Baron Münchhausen dla dorosłych" Macieja Wojtyszki

Tym razem Magda Kuydowicz i Malwina Kiepiel zapraszają na spektakl "Baron Münchhausen dla dorosłych" w Teatrze Narodowym. – Reżyseruje Maciej Wojtyszko, niezwykle dowcipny i przebiegły reżyser, który zawsze przemyca różne treści o teatrze. W tym spektaklu jest bardzo dużo elementów komicznych, chociaż mówi też o rzeczach ważnych: o wykluczeniu, o sytuacjach związanych z byciem innym – zachęca Magda Kuydowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR Teatr Narodowy w Warszawie Maciej Wojtyszko

PR24 Dom Rodziny Pileckich. Nowy punkt na muzealnej mapie Polski

- Naszym zadaniem jest nie tylko pamiętanie o Witoldzie i Marii Pileckich, ale także opowiadanie o tych wartościach, którymi oni żyli, i o tym, co dzisiaj możemy zrobić, integrując je - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Madaj (dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich). Gościem audycji była również Aleksandra Kaiper-Miszułowicz (kurator wystawy w Muzeum Dom Rodziny Pileckich).    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Polskie Radio historia Polski Armia Krajowa Witold Pilecki

Maciej Prus: radość życia wyniosłem z domu rodzinnego

- Jedno mojej rodzinie zawdzięczam i za to moją rodzinę kocham: była szalenie tolerancyjna i miała ogromne poczucie humoru. Nie kontynuowało się tych najsmutniejszych, najtragiczniejszych rzeczy. Moja matka chciała żyć, i słusznie. Myślę, że oni bardzo kochali życie i to mi się udzieliło - mówił w w archiwalnym nagraniu z 2011 r. Maciej Prus. Reżyser i aktor 9 listopada br. obchodził 85. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  opera Maciej Prus Bogumiła Prządka Dwójka

Kino patriotyczne. Najlepsze filmy na Święto Niepodległości

Trudno jednoznacznie zdefiniować, czym jest kino patriotyczne. Niemniej jednak filmowcy chętnie przywołują te wątki w swoich filmach. - Gdy myślimy o patriotyzmie w polskim kinie, to zazwyczaj w głowie wyskakuje nam szufladka z napisem "martyrologia, cierpienie i poświęcenie". Tymczasem są produkcje, które stoją w kontrze do tego modelu - mówi krytyk filmowy Łukasz Muszyński.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM kino Łukasz Muszyński Kuba Piątkowski

PR24 "Tegoroczna edycja jest inspirowana przebogatą historią Śląska". Wiejski-Górski o Koncercie Niepodległości "Silesia"

- Koncert jest inspirowany przebogatą historią Śląska i to całego Śląska, nie tylko Górnego, ale i Dolnego oraz Opolskiego i Cieszyńskiego. Historia ta bywa bardzo odkrywcza, bardzo zaskakująca - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Wiejski-Górski, producent, reżyser, organizator koncertów, prezes Fundacji Dziedzictwo Rzeczypospolitej. Polskie Radio jest patronem medialnym widowiska.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Józef Piłsudski II Rzeczpospolita 11 listopada historia Polski koncert Polskie Radio 24 MUZYKA

Korespondencja Fryderyka Chopina: perła polskiej literatury i epistolografii

Muzeum Fryderyka Chopina, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja chopinianów, posiada również bogaty zbiór ponad 120 listów. Wśród tych pisanych przez kompozytora istotne miejsce zajmują prywatne listy do rodziny, przyjaciół, a także korespondencja o charakterze oficjalnym, m.in. do wydawców i producenta fortepianów Camille’a Pleyela. Ich lektura ukazuje inne oblicze muzycznego geniusza.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin listy Katarzyna Cygler Trójka

Prezydenci RP na uchodźstwie spoczną w Polsce. Co o nich wiemy?

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ponownemu pochówkowi towarzyszyć będzie otwarcie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. To doskonała okazja, by lepiej poznać losy osób, którym zawdzięczamy ciągłość władzy po roku 1939.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Rząd RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski historia Polski

PR24 "Żony Konstancina". Mroczna strona życia za zamkniętymi drzwiami luksusowych willi

- W pewnym momencie panie się budzą: gdy mają co najmniej troje dzieci, blisko 40 lat, nigdy nie pracowały, a okazuje się, że mąż ma kochankę. Przelotna kochanka to nie jest duży problem, to jest do przełknięcia, ale jeśli kochanka jest na stałe, od 1,5 roku, to żona jest w niebezpieczeństwie - mówiła. - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewelina Ślotała, autorka książki "Żony Konstancina".
Zobacz więcej na temat:  literatura społeczeństwo Anna Popek Konstancin