Polskie Radio
Section05

kultura24

Ostatnie przygotowania do Festiwalu Szekspirowskiego

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez szekspirowskich. Organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. O spektaklu „Jak wam się podoba?” i 21. edycji Festiwalu Szekspirowskiego mówili w audycji Weekend Kulturalny reżyser John Weisgerber i aktorka Kamila Bujalska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 William Szekspir Warszawa

"Stał się jednym z odrzuconych przez powojenną Polskę"

Był autorem najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojcem Koziołka Matołka i twórcą przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet. Literatura dziecięca stała się jednak dla niego przekleństwem. O Kornelu Makuszyńskim mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, autor biografii pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Makuszyński literatura biografia książki dla dzieci literatura polska

Tadeusz Konwicki. "Biografia niezwykłego człowieka"

 „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” to pierwsza biografia niezwykłego człowieka, twórcy, którego życiorys odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Książka to portret wybitnego literata, reżysera i scenarzysty, stworzony na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, a także wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów. O Tadeuszu Konwickim w audycji Między Kropkami mówiła autorka biografii Lidia Sadkowska-Mokkas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Konwicki literatura książki literatura polska biografia

„Lato miłości” i rock'n'rollowa rewolucja kulturowa

Ponad 200 tysięcy młodych ludzi ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów świata zawitało w czerwcu 1967 roku do kalifornijskiego Monterey. Chcieli wspólnie słuchać muzyki, śpiewać, bawić się, a także głosić hasła pokoju i wolnej miłości. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny”, przy okazji okrągłej rocznicy wielkiego karnawału hipisów, rozmowa na temat samego ruchu, kontrkultury i rock'n'rolla.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 MUZYKA muzyka rozrywkowa

Warto Czytać: "Kolej podziemna" Whiteheada

Jakie oblicze Ameryki pozna czytelnik "Kolei podziemnej" Colsona Whiteheada? To książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera 2017 i National Book Award 2016, zdobywczyni Goodreads Choice Award w kategorii "historical fiction", jedna z najlepszych książek 2016 roku wg dziennika "Washington Post" i magazynu "Time". Rąbka tajemnicy uchylał w audycji Warto Czytać Rafał Lisowski, tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura czytelnictwo

Polskie dziedzictwo ukryte w dziełach sztuki

Co w naszym kraju kryje się pod pojęciem dziedzictwo? Z czym jest przez Polaków utożsamiane? Jakie wartości są w nim najistotniejsze? Odpowiedzi na te pytania niesie wystawa #Dziedzictwo, która została uroczyście zainaugurowana 22 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na temat ekspozycji, a także polskiego dziedzictwa narodowego mówili goście audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa

"Kultura dostępna". Polski film w kinie za 10 złotych

„Kultura dostępna” to strona internetowa, na której można znaleźć wydarzenia kulturalne, które są albo za darmo, albo cena biletu nie przekracza 20 złotych. We współpracy z siecią kin Helios powstał projekt „Kultura dostępna w kinach”, gdzie w każdy czwartek o 18 można zobaczyć polski film za 10 złotych. O „Kulturze dostępnej” mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna Sylwia Burska z Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski