Polskie Radio
Section05

Lew i Królik w PRD

Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?

Ludzie od dawna prowadzą działania, które szkodzą naszej planecie. Ingerujemy w naturalne środowisko, nie zwracając przy tym uwagi na szkodliwe skutki naszych poczynań, np. ocieplenie klimatu. Z racji tego, że jest to wynik długoletnich zaniedbań, niektórzy mogą nie poczuwać się do wzięcia odpowiedzialności za wynikające z nich konsekwencje. Jest to jednak niezwykle ważny temat, który w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem poruszył Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie.  
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza

Sztuka udawania, czyli praca aktora

Można powiedzieć, że dzieci od najmłodszych lat rozwijają swoje zdolności aktorskie. Zapewne większość rodziców zna sytuacje, kiedy ich dziecko udawało ból głowy lub brzucha, by nie iść do szkoły. Zdarza się jednak, że wraz z wiekiem, zainteresowanie tą sztuką staje się większe. Z tego powodu Filip i Leopold poprosili Jerzego Jana Połońskiego, reżysera spektakli telewizyjnych oraz teatralnych o to, by przybliżył słuchaczom zawód aktora.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem aktor

Historia klocków - ponadczasowej zabawki

Istnieją takie zabawki, które mimo długoletniego istnienia na rynku nigdy nie znudzą się dzieciom - są nimi klocki. W dzisiejszych czasach ich różnorodność jest na tyle duża, że jedyne co może ograniczyć ich wykorzystanie i zabawę nimi jest dziecięca wyobraźnia. Oprócz formy rozrywki, układanie klocków może przybrać również charakter edukacyjny i rozwinąć szereg umiejętności, o czym powiedział Jan Amos Jelinek, gość Filipa i Leopolda.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Beatboxer. Jak zostać człowiekiem orkiestrą?

Mówi się, że multiinstrumentalista to osoba, która jest wszechstronnie utalentowana muzycznie i potrafi grać na wielu instrumentach. Jak zatem nazwać kogoś, kto przy użyciu swojego ciała, jako instrumentu muzycznego, jest w stanie naśladować dźwięki np. perkusji, fletu bądź trąbki? Taką osobę można określić mianem człowieka orkiestry lub inaczej beatboxerem.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci

Płyty winylowe. Jak działają i jak powstają?

Mówimy czasem, gdy ktoś powtarza coś w kółko, że brzmi jak "zdarta płyta". Młodsi słuchacze Polskiego Radia Dzieciom pewnie nie wiedzą, że powiedzenie to nie odnosi się do bardziej znanym dzieciom płyt CD, tylko do starych płyt winylowych, których nie można było potrącać podczas odtwarzania, bo bardzo się rysowały, a na porysowanych płytach igła gramofonowa potrafiła odtwarzać ciągle ten sam fragment nagrania.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Pszczoły budzą się już z zimowego snu!

Nie tylko niedźwiedzie! Pszczoły miodne też budzą się teraz z zimowego snu. A kiedy spotkamy je latem w ogrodzie, opędzamy się od nich jak od natrętnych much bojąc się użądlenia. Tymczasem te małe owady zapylają rośliny, będące nieodłączną częścią ekosystemu, którymi żywią się inne owady i zwierzęta. Co teraz pszczoły robią w ulu i jakie prace wykonują pszczelarze aby ich pszczołom żyło się dobrze i zdrowo?
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Wymyśl sobie przytulankę!

Chiński różowy smok z łapami lwa i rogami jak u kozy, czy pierzasty nietoperz z nogami fauna, baśniowy pegaz z delikatnymi przezroczystymi skrzydłami... są artyści, którzy lalkowe przytulanki tworzą na specjalne zamówienie klienta. Wyjątkowe lalki - art dolls - tworzone z różnych materiałów mogą osiągać ceny w tysiącach dolarów i traktowane są niejednokrotnie jak dzieła sztuki. Żeby je wykonać, należy przecież umieć rzeźbić, malować, projektować kostiumy a ich tworzenie zajmuje czasem miesiące pracy.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem bohaterowie z bajek

Najprawdziwszy cyrkowiec świata

Cyrkowiec to oczywiście artysta występujący w cyrku. Słownik języka polskiego podaje jeszcze znaczenie potoczne - to człowiek sprytny, który potrafi wyjść z każdej opresji. Na arenie cyrkowej możemy zauważyć, że najsprytniejsi, albo najczęściej w te opresje wpadający - są klauni. Termin ukształtował się w XVI wieku; "grać klauna na scenie" miało oznaczać niewłaściwe zachowanie. Obecnie klaunami nazywa się najczęściej artystów komediowych występujących na arenie między kolejnymi punktami programu.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem