Polskie Radio
Section05

literatura dziecięca

Justyna Bednarek w PR Dzieciom o książce "Kury z grubej rury"

August, Hildegarda, Belka, Żaneta, czyli "Kury z grubej rury" autorstwa Justyny Bednarek to kury rasy Brahma, które wreszcie mogą poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, gdyż grają w książce pierwsze skrzypce. W "Kurach z grubej rury" pojawia się między innymi wątek wysoce zmotoryzowanej mamy oraz znacznie mniej zmotoryzowanego taty. Ale to nie wszystko. Zapraszamy po więcej!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Kultura w PRD książki dla dzieci Książka tygodnia w PRD KULTURA literatura

Rozmowa o książce "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie"

Podkarpacie pełne jest nie tylko cudownych widoków oraz niezwykłej flory i fauny, ale też ludowych opowieści. Właśnie o tych historiach traktuje książka, która miała swoją premierę całkiem niedawno, bo w czerwcu - "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe Podkarpacie" autorstwa prof. Joanny Papuzińskiej. lustracje do tej książki stworzyła Jolanta Richter-Magnuszewska, która gościła w audycji "Kulturoteka". Na antenie Polskiego Radia Dzieciom pojawiła się także Kararzyna Saks - dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który przedstawił właśnie swoją pierwszą książkę dla dzieci. To właśnie o tomie pt. "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie" mówiły gościnie "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

Projekt "Ja Europejczyk". Rozmowa z tłumaczkami 

"Ja, Europejczyk" to projekt, którego celem było promowanie wspaniałej literatury dziecięcej w nawiązaniu do europejskiej tożsamości, której esencją jest wielokulturowość. Projekt zakładał wydanie sześciu tytułów w wieku od 3 do 6 roku życia. Książki charakteryzują się wysoką wartością literacką i artystyczną. Żaden z utworów nie był dotąd publikowany w Polsce, a tylko zwiększa ich atrakcyjność. Symbolem projektu jest postać Stephana Zawrzela, który wielokulturowość rozumie jako wspólnotę, a nie konkurowanie kultur.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska DAB+ Kulturalna strefa kultura dla dzieci

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Max Czornyj "Sekret magika"

Pewnego dnia do Sekretnego Gabinetu Zagadkowych Agentów trafia zapłakany Witek, który prosi ich o pomoc w odnalezieniu ukochanego pupila. Przebiegły magik porwał Toskę, szczeniaka rasy cane corso. W dodatku okazuje się, że zaginęły również zwierzęta innych dzieci uczestniczących w pokazie magii. Teraz wszystkie są w wielkim niebezpieczeństwie. Trzeba działać szybko! Czy Zagadkowym Agentom uda się odnaleźć porwane zwierzęta? Czy dadzą radę przechytrzyć okrutnego magika? Kim jest bezwzględny iluzjonista? I wreszcie: czy prawdziwa magia istnieje?
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść dzieci

Reportaż o "...dorosłym, który został dzieckiem" [POSŁUCHAJ]

Aleja Gwiazd Literatury przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim wzbogaciła się o kolejną gwiazdę. W sobotę 21 maja odsłonił ją Grzegorz Kasdepke, niezwykle lubiany autor książek dla dzieci. Czy chciał być pisarzem? Czy lubił czytać książki? Czego życzy dzieciom i czy lubi być "przerabiany" w szkole? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Grzegorz Kasdepke książki pisarz KULTURA Trójka

Jak rozbudzić w dzieciach miłość do książek?

Targi książki to wyjątkowe wydarzenie, na które można zabrać także dzieci, chociażby po to, by zobaczyły, jak wiele książek do przeczytania jest dostępnych na rynku czytelniczym. Jednocześnie targi to czas spotkań z autorami i ilustratorami, a także licznych warsztatów wokół znanych i lubianych tytułów. Wielkimi krokami zbliżają się zrzeszające liczne wydawnictwa ogromne targi książki w Warszawie, którym będzie towarzyszyło wiele wydarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek rodzicielstwo Podcast Strefa rodzica

XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem "Wolnoć, Tomku w swoim domku". Rozmowy z laureatami

Za nami dziewiętnasta edycja Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 12 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 279 im. Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" przy ulicy Cyrklowej 1 na warszawskim Gocławiu. Konkurs poprowadzili Franciszek Epa i Lena Gromadowska.  Jak mówili na antenie Polskiego Radia Dzieciom, przed konkursem pracowali ze scenariuszem, by jak najlepiej przygotować się do swojej roli.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci Literatura piękna Radio Dzieciom

Renata Piątkowska "Biszkopt, pingwin i reszta"

Zbiór opowiadań o zwierzętach i ich relacjach z ludźmi, niekiedy zupełnie nieprawdopodobnych. Bo czy komuś przyjdzie do głowy, że bocianica zaprzyjaźni się z człowiekiem tak, że będzie z nim oglądać telewizję? Albo że wilczyca przyjdzie do leśniczego na śniadanie? Albo że tajną bronią w czasie wojny będą mewy? Dowcipne i wzruszające opowiadania pokazują, jak niezmierzone możliwości drzemią w zwierzętach – zarówno w tych dzikich, jak i w domowych pupilach.
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść dzieci

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam Kulturoteka Martyna Chuderska