Polskie Radio
Section05

literatura dziecięca

Konkurs "Świat przyjazny dziecku". Rozmowa z członkinią kapituły Aleksandrą Piotrkowską

Liczba dostępnych na rynku produktów przeznaczonych dla młodych jest ogromna. Często jesteśmy zalewani informacjami i nie potrafimy do końca określić, co jest najlepsze dla naszych dzieci. Z pomocą przychodzi konkurs "Świat przyjazny dziecku", którego podstawowym celem jest promocja najwyższej jakości produktów i pomoc w wyborze książek, gier, zabawek, przyborów szkolnych, multimediów oraz miejsc i inicjatyw dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio bez reklam

"Czarna Frotte rusza w świat. Korytarz pod pralką prowadzi ją do wielkiego portu, a tam ..."

Opowieść Justyny Bednarek, którą można było zdobyć dziś w Poranku rozbudza wyobraźnię i marzenia o wielkich podróżach. Już po godzinie 7.00 ruszyliśmy w ryzykowną podróż z Robinsonem Cruzoe, przyjrzeliśmy się krainie, do której trafił Guliwer i spróbujemy objechać świat z Fileasem Foggiem, choć nie mamy na to osiemdziesięciu dni.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska czytelnictwo

"Ferie z książką". Fascynująca historia prania czyli od tary do pralki

Jak wyglądało pranie w dawnych czasach? Do czego służyła kijanka? Kiedy pojawiła się pierwsza pralka automatyczna? Pierwszą ponoć stworzył William Blackstone w roku 1874. Zbudował ją w prezencie urodzinowym dla swojej żony. Jeszcze wtedy nikt nie przeczuwał, że stanie się "żarłoczną maszyną" zjadającą różne części garderoby ze szczególnym upodobaniem do skarpet. Takiego odkrycia dokonała kilka lat temu Justyna Bednarek, z którą spotykaliśmy się w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo radio dla dzieci Ferie zimowe

"Kocia książka" Iwaszkiewicza – skarb znaleziony po latach. Rozmowa z Alicją Rosé

"Kocia książka" to projekt, który Jarosław Iwaszkiewicz stworzył wyłącznie dla swoich córek. Gdy był poza domem, pisał dla dzieci wiersze w imieniu kota, który wyjechał razem z nim. Teksty zostały odnalezione po osiemdziesięciu latach, a książka, która dzięki nim powstała, jest jedyną pozycją dla dzieci w dorobku pisarza. Ilustracje do tego wspaniałego znaleziska stworzyła Alicja Rosé, gość Kulturoteki.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci Kulturoteka Martyna Chuderska

Literatura od najmłodszych lat. Podcast Idy Nowakowskiej

Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam czytanie bajek książki dla dzieci książki czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci

Narysować świat najmłodszym - projekt "Ja, Europejczyk"

Baśniowe krainy z ilustracji czeskiego artysty Štěpána Zavřela, opisane przez włoską pedagog Mafrę Gagliardi, są uniwersalne, ponadczasowe a dzieciom pozwalają czerpać z literatury to, co najlepsze - przekonują twórcy projektu "Ja, Europejczyk", "Dziadek Tomek" - autorstwa Zavřela, jest pierwszą publikacją przygotowaną w ramach tego projektu - docelowo wydanych zostanie sześć książek tego czeskiego artysty.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa

Spotkania, premiery książkowe i warsztaty. Noc Księgarń po raz trzeci!

Kilkudziesięciu gości oraz blisko sto wydarzeń i kiermaszy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w 120 księgarniach na terenie całego kraju. Po raz trzeci branża księgarska zjednoczy siły, aby wspólnie zorganizować wielkie święto księgarstwa. O Nocy Księgarń 2021, która zaczyna się już w piątek 22 października, w "Trójce przed południem" opowiada jej organizatorka Anna Karczewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KULTURA KSIĄŻKA literatura noc dzieci Kasia Stoparczyk Warszawa

Festiwal, że palce lizać! - kolejna edycja literackiego festiwalu dla dzieci

Spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy i  czytanki po zachodzie słońca - to wszystko czeka uczestników 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która w Gdańsku odbywa się od 7 do 9 października b.r. Organizatorzy zapewniają, że można doświadczać tam literatury "wszystkimi możliwymi zmysłami". Wśród propozycji festiwalowych są między innymi specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema i  konferencja pt. "O gustach się dyskutuje" - propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

Z Michałem Rusinkiem - w poszukiwaniu ciekawych nazw [POSŁUCHAJ]

Zapewne każdy z nas ma taką miejscowość, której nazwy nigdy nie zapomni ze względu na jej oryginalność. Może ona pochodzić np. od imienia założyciela dawnej kolonii lub zwodu, którego już się nie wykonuje. Jak się okazuje, szukanie takich nietypowych miasteczek czy wsi może stanowić dla dziecka ciekawą zabawę w detektywa. Na swoją własną wyprawę w poszukiwaniu ciekawych nazw wyruszył także gość "Kulturoteki", Michał Rusinek, autor książki "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska książki dla dzieci

"Kulturalna strefa" w PR Dzieciom. Rozmowa o książce "Tkaczka chmur"

W życiu dzieci wiele jest  niezrozumiałych wydarzeń. Większość z nich wyjaśnią im dorośli. Ale co wtedy, kiedy to dorośli stają w obliczu tego, co niepojęte?Jak wytłumaczyć i przeżyć z dziećmi żałobę po kimś, kogo zabrakło? I jak, podobnie jak bohater "Tkaczki Chmur" ominąć Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy?
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska Kultura w PRD książki dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców

Z Agnieszką Frączek do świata dzieciństwa Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy znamy doskonale, ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądało dzieciństwo tych znakomitych poetów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Frączek, która tajemnice młodości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy zdradza dzieciom w książkach "Rany Julek!" i "A to feler!".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska książki dla dzieci radio dla dzieci